Yalova denilince aklımıza ilk gelen kaplıcaları olsa da Atatürk’e ev sahipliği yapmış Yürüyen Köşk’ün burada bulunuyor olması bir diğer özelliğidir. Atatürk’ün isteği ile etkilendiği ulu bir çınar ağacının etrafına yapılması istenen köşk bir aydan kısa sürede tamamlanarak 1929 yılında kullanılır hale gelmiştir.

Bir süre sonra büyüyüp yeşeren çınar ağacının uzayan dalları zamanla evin çatısına dokunarak zarar vermeye başlar. Dalları kesmek için Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e danışırlar. Atatürk çınarın dallarının kesilmesine izin vermez. Bunun yerine köşkün kaydırılmasını ister. İstanbul’dan gelen mühendis ekibi incelemelerden sonra iki aşamalı olarak kaydırmaya karar verdiler. Kazılan temellere tramvay rayları yerleştirildi. Öncelikle ilk gün teras bölümü taşınan evin, ikinci gün köşk temeline yerleştirilen raylar ile de 5 metre doğuya kaydırılması sağlandı. Daha sonrasında burası Yürüyen Köşk diye anılmaya başlandı.

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi

Atatürk’ün zaman zaman içinde vakit geçirdiği bahçesinde dinlendiği çınar ağacı bulunan bu köşk Atatürk’ün ölümünden sonra Türk milletine bağışlanmıştır. 2006 yılında yeniden restore edilen Yürüyen Köşk, 2013 yılında Yalova Belediyesi tarafından gerçekleştirilen oldukça kapsamlı bir restorasyondan sonra müze haline getirilerek halkın ziyaretine açılmıştır.

Yürüyen Köşk’ün Yapısı

İki kattan oluşan Yürüyen Köşk’ün geniş bir ön cephesi vardır. Girişi mermer döşeli olan köşkün üst katı ahşap olarak döşenmiştir. Denize bakan oda toplantı salonu olarak kullanılmıştır. Bu salonun üç tarafının camları kristalden yapılmıştır. Pencere ve pencerelerdeki kepenkler katlanır kapaklı olup, yapının girişi ile kat kat döşemelerinde mermer ve kara mozaik malzeme kullanılmıştır. Binanın cepheleri ahşap kaplama, oturtma çatısı Marsilya kiremitle örtülüdür. Girişin sağındaki merdivenlerle üst kata ulaşılır. Atatürk’ün yatak odası üst katta bulunur. Yürüyen Köşkün aydınlatması köşke yakın olarak yapılmış olan jeneratör odasından sağlanmaktadır. Görülmeye değer bu köşk mütevazı duruşuyla da görenleri etkiliyor.

Yalova Termal Kaplıcaları bölgenin en önemli turizm kaynaklarından biridir. Birçok rahatsızlığa şifa veren kaplıcalara gelen ziyaretçiler Yürüyen Köşk’ü görmeden dönmek istemiyorlar.

Yalova Yürüyen Köşk’e Nasıl Gidilir?

Yalova’nın merkezinde İsmet Paşa mahallesinde bulunan Yürüyen Köşk, İDO iskelesinin yakınında bulunuyor. İDO iskelesinden yürüyerek 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Yalova adliyesinin arka tarafında kalıyor. Bu tarihi köşk, bir dalı kesmektense bir evi taşıyan Atatürk’ün doğa sevgisini ve dehasını bir kez daha gözler önüne seriyor. Sahildeki yürüyüşten sonra Atatürk müzesini gezip, Yürüyen Köşk’ün içerisindeki cafede kahvenizi içebilirsiniz. Denize sıfır konumdaki köşkün bahçesini ve güzel iskelesini beğeneceğinizi tahmin ediyoruz. Tarihin izlerini içinde barındıran Yürüyen Köşk, tozlu tarih sayfalarına yolculuk yapmanızı sağlayacak.

Geziniz sırasında Yalova – Mesire Yerleri hakkında fikir sahibi olmanız size güzel alternatifler sunabilir. Yalova’nın muhteşem doğa manzaralarına sahip piknik alanlarını görmenizi tavsiye ederiz.

Yalova Yürüyen Köşk Kafeterya

Yalova Yürüyen Köşk Kafeterya

Yalova Yürüyen Köşk’te kahvaltı yapmak isterseniz sahildeki kafeteryasını çok beğeneceksiniz. Yalova Hizmet A.Ş. tarafından işletilen kafeterya çalışma saatleri 08:00 – 21:00 arasında hizmet vermekte olup; kahvaltı, ızgara çeşitleri, sandviç ve içecek servisi bulunmaktadır. Kafeterya telefon no: 0 226 812 73 41
Yalova Yürüyen Köşk Adres: İsmet Paşa Mahallesi, 203 Sokak No:3 (Yalova Doğu Sahil Bandı, Atatürk Yürüyen Köşkü Yanı)
Kafeterya telefon no: 0 226 812 73 41

Yürüyen Köşk Ziyaret Saatleri ve Ücretleri

Bir müze olarak hizmet veren Yürüyen Köşk’ü gezmek istiyorsanız sabah 09.00-12.00 ile 13.00-17.00 arasında açık olduğunu belirtelim. Bu saatlerde ziyaret edebilirsiniz. İçeride fotoğraf çekmek yasaktır. Yürüyen Köşk Giriş ücreti 2 TL olup öğrenciler için 1 TL’dır. Yaz aylarında Cumhuriyet Meydan’ından fayton gezileri düzenlenmektedir. Tarihi dokulu Yürüyen Köşk’te zaman zaman kokteyller ve farklı organizasyonlarda gerçekleştirilir. Ziyaret ettiğinize pişman olmayacağınız bu Yürüyen Köşk gezisi sırasında dinginliğin tadını çıkarabilirsiniz.