Pamukkale travertenleri ile bilinen Denizli ilimizde bulunan bir başka doğa güzelliği olan Yeşildere Şelalesi 55 m. yüksekliğindedir. Kış mevsiminde genişliği artan şelale Denizli’nin Pamukkale’den sonra en çok ziyaretçi çeken turistik cazibe merkezidir.

Zemininde sünger görünümlü kayalarla zümrüt yeşili yosunların bulunduğu Yeşildere Şelalesi’nin çevresinde yüzlerce yıldır ayakta olan sayısız çınar ağacı bulunmaktadır. İnsanı hayran bırakan bir görünümü olan bu şelalenin sularının yeşillikler üzerinden bembeyaz ve köpük köpük akışını izlerken suların doğayı yıkacağı izlenimine kapılabilirsiniz. İnsana huzur ve sakinlik veren şelalenin çevresinde asırlık çınar ağaçlarının eşlik ettiği keyifli bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Bölge çam ormanlarıyla kaplıdır ve yürüyüşün yanı sıra avcılık ve jeep safari etkinlikleri için de elverişlidir. Yeşildere Şelalesi piknik alanında soğuk suyun özelliğinden dolayı biraz sert olmakla beraber oldukça lezzetli olan alabalıklar yiyebilirsiniz. Yüksekten akan suyun sesi ve muhteşem tabiat görünümleri eşliğinde balık yemek burada geçirdiğiniz saatlerden aldığınız keyfi daha da arttıracaktır. Civarı keşfetmek isteyenlere verilen diğer tavsiyeler ise yanlarında suyun serinliğinden ötürü üşüme ihtimaline karşı hafif bir üst bulundurmaları ve fotoğraf makinelerini su damlalarından korumalarıdır.

Yeşildere Şelalesi - Denizli

İçecek olarak yalnızca alkolsüz meşrubatların bulunduğu Yeşildere Şelalesi’nin buz gibi sularında sebze ve meyvelerinizi soğutabilir veya şelalenin soğuk suyundan içebilirsiniz. Denizli’nin bu doğa harikası şelalesi ve civarında geçireceğiniz saatlerden sonra kendinizi daha dingin ve daha iyi hissedeceksiniz.

Buralara gelmişken Kaklık Mağarası ile Pamukkale Travertenleri’ni de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Yeşildere Şelalesi - Denizli

Yeşildere Şelalesi – Denizli Nasıl Gidilir?

Şelaleye ulaşmak için Pamukkale’ye doğru ilerlerken karşınıza çıkacak olan Koru Köprüsü’nü geride bıraktıktan sonra Irganlı sapağına girmeniz gerekiyor. Bu yoldan devam ettiğinizde karşınıza önce Sakızcılar Köyü, sonra Ağlayan Kaya ve ondan sonra da tasvir ettiğimiz güzellikler çıkacak.