Yalova Termal Kaplıcaları

Yalova Termal Kaplıcaları

Yalova denilince ilk akla gelen termal kaplıcalar olmaktadır. Yalova termal kaplıcalara yapacağınız günübirlik veya konaklamalı bir gezide. Tarih, doğal güzellikler ve şifalı sularla hem dinlenecek hem de şifa bulacaksınız.

Yalova Termal kaplıcaları Sağlık Bakanlığı’nın bir teşebbüsü olup otel, restoran, tarihi yerleri ve termal havuzdan oluşmaktadır. Çok geniş bir alanı kaplayan tesislerde günübirlik havuzlara girebileceğiniz gibi birkaç haftalık kürlere de katılabilirsiniz. Şifalı sularda sadece rahatlamak için de gidebilirsiniz.

Termal Kaplıcalar şifalı sularda sağlık bulabileceğiniz gibi müthiş doğasıyla da ziyaretçileri büyülemektedir. Gökçedere baraj gölü çevresinde eşsiz doğal güzelliğin içersinde yapacağınız bir yürüyüşle tüm stresinizden kurtulabilirsiniz. Ayrıca Su Düşen Şelaleleri’nde yapılacak doğa yürüyüşü de sizin için unutulmaz olacaktır. Kaplıcalar’a yakın mesafede olan yerleşim yerlerine yapacağınız gezilerle de gününüz renklenecektir. Üvezpınar, Yenimahalle, Akköy, Gökçedere, Akköy ve Ortaburun doğa harikası güzelliklere sahip olup görülmesi gereken yerlerdendir. Hem ilginç mekanlar görebilir hem de değişik tatlar deneyebilirsiniz.

Termal sular yerin altından 66 derece çıkmaktadır. Daha sonra 33-34 dereceye kadar soğutulmakta. Kaplıca sularından banyo olarak faydalanabileceğiniz gibi içerek de şifa bulabilirsiniz.

Kaplıca sularının iyi geldiği hastalıklar ise romatizma hastalıkları, safra kesesi ile idrar yolları taşları, cilt hastalıkları, kadın hastalıkları ve sindirim sistemine iyi gelmektedir.

Farklı bölümlerde bulunan kaynak sularından faydalanmak mümkündür. Mide suyu, kan dolaşımına faydalı olup mide rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Göz suyu, göz rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Ayak suyu ise romatizma hastalıkları, mayasıl ve egzama gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Buraya yapacağınız gezide tarihle de iç içe olabilirsiniz. Burası Atatürk’ün çok zaman geçirdiği bir yer olup tesisin içinde Atatürk köşkü bulunmaktadır. Ayrıca kaplıcanın dış kısımlarında bulunan kabartmalar Bizans kalıntılarıdır.

Armutlu Kaplıcaları
Armutlu İlçesinde bulunan kaplıcalarda Yalova kaplıcaları ile birlikte anılmaktadır. Yalova yolunun 3.kilometresinde yüksek bir vadide bulunmaktadır. Denize yakın olan kaplıcalarda deniz ve kaplıca keyfini birlikte yaşayabilirsiniz. Gür ormanın içinde bulunan kaplıcada manzara ve doğa bir arada bulunmaktadır. Ülkemizde bulunan kaplıcalar içersinde radyoaktivitesi en yüksek olan kaplıcadır. Sıcaklık 57 ila 73 derece arasındadır. Son yıllarda bölgede bulunan tesis ve devre mülkler ile çok geniş bir kitleye hizmet verilmektedir. Kaplıcalardan içme, banyo ve solunum gibi farklı yollarla faydalanılmaktadır.

Yalova Termal Kaplıcaları Ulaşım
İstanbul Deniz Otobüsleri ile Pendik veya Yenikapı’dan kalkan feribotlarla gidebilirsiniz. İstanbul’dan 45 dakikalık bir feribot yolculuğu sonrasında Yalova’ya ulaşılmaktadır. Yalova’dan sonra termal tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Yalova kaplıcalarına geldiyseniz Yürüyen Köşk gezisi yapmadan geri dönmek olmaz. Atatürk’ün yaptırdığı köşkü mutlaka ziyaret edip sahildeki kafeteryada kahvaltı yapmalısınız.

comments title

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi
Marmara

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi

Yalova denilince aklımıza ilk gelen kaplıcaları olsa da Atatürk’e ev sahipliği yapmış Yürüyen Köşk’ün burada bulunuyor olması bir diğer özelliğidir. Atatürk’ün isteği ile etkilendiği ulu bir çınar ağacının etrafına yapılması istenen köşk bir aydan kısa sürede tamamlanarak 1929 yılında kullanılır hale gelmiştir. Bir süre sonra büyüyüp yeşeren çınar ağacının uzayan dalları zamanla evin çatısına dokunarak […]

Devamını oku
Marmara

Gönen Kaplıcaları Rehberi

Gönen Balıkesir’in tertemiz bir havaya ve çok güzel bir doğaya sahip olan ilçelerinden biri; Gönen kaplıcaları ise bu güzel kasabayı sağlık turizmi açısından önemli kılan unsur. 70.000 metrekarelik bir milli parkın içerisinde yer alan bu kaplıcaların sularından içmek veya banyo kürleri yapmak yoluyla faydalanmak birçok sağlık sorununa iyi geliyor. Bir zamanlar Mısırlılara, Romalılara ve Bizanslılara […]

Devamını oku
Marmara

Değirmendere Gezilecek Yerler

Kocaeli ilinin en güzel yerlerinden biri olan Değirmendere küçük, sıcak ve samimi havalı güzel bir sahil kasabasıdır. 1999’da 17 Ağustos depremi sırasında yaşanan ağır hasar ve can ve mal kayıpları Değirmendere’nin nüfusunu etkilemiştir. Kocaeli’nin Gölcük ilçesine bağlı olan bu eski belde daha önceleri Gölcük’ünkinden daha kalabalık bir nüfusa sahipti. Gezilecek Yerleri ile birlikte küçük ve […]

Devamını oku