Yalıkavak – Bodrum – Muğla

Yalıkavak – Bodrum – Muğla

Bodrum Yarımadasının kuzeybatısında bulunan Yalıkavak önemli balıkçılık merkezlerindendir. Bodrum’a 18 km uzaklıktadır. Eskiden sünger avcıları ve balıkçı tekneleri Yalıkavak limanına sığınırlarmış. Günümüzde yerli halkın çoğu balıkçılığa devam etmektedir. Bodrum’un kalabalığını sevmeyenlerin tercih ettiği sakin bir yerdir. Geceleri sahilde ve limanda bulunan restoran ve barlardan çevreyi rahatsız etmeyen müzik sesleri duyulmaktadır.

Yalıkavak’ın içinde bulunan kumsaldan denize girebilirsiniz. Kumsalı ve denizi temizdir. Çevrede bulunan koylardan Paşa, Tilkicik ve Ağaçbaşı koyları güzeldir, geniş kumsallı plajlarıyla Yalıkavak bir turizm cennetidir.

Sabah erken saatte denize girmek ve yürüyüş yapmak isterseniz Arka Küdür Koyu çok güzeldir. Sabah yürüyüşü yapmak için diğer bir alternatif te Yalıkavak’tan iki kilometre uzaktaki Sandima köyüdür. Köyün panoraması çok güzel olup eski taş evleri ile görülecek yerler arasındadır.

Liman da akşam olunca pırıl pırıl yatlar yanaşıp yolcularını karaya indirir bir yandan da balıkçı tekneleri getirdiklerini boşaltırlar.

Bodrum’un simgelerinden yel değirmenlerinin en çok bulunduğu yer Yalıkavak’tır. Bu yel değirmenlerinden biri de sahilde bulunmaktadır.

Sabah iskelede bulunan restoranlarda yapacağınız güzel bir kahvaltıyla güne başlayabilirsiniz. Akşamsa yine iskelede bulunan balık restoranlarında çok lezzetli mezeler ve taze balık yerken gün batımını izleyebilirsiniz. Akşam yemeği için diğer alternatif ise çarşıda bulunan köftecide köfte yiyebilirsiniz gerçekten çok lezzetli, tadını unutamayacaksınız.

Yalıkavak Bodrum merkeze sadece 18 km uzaklıktadır. Her bütçeye uygun ucuz tatil ve konaklama imkanları bulunmaktadır. Eşsiz güzellikteki koylarda bulunan lüks otellerde kalabileceğiniz gibi pansiyonlar da bulunmaktadır.

comments title

  1. Bodrum’dan Yalıkavak’a yapılan bir yolculukta sizi önce bir sıra yel değirmeni, daha sonra Yalıkavağın o eşsiz manzarası karşılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Asos'un Gizli Koyları
Ege

Asos’un Gizli Koyları

Bozcaada, Ayvalık ve Cunda Adası gibi yaz aylarının popüler mekanları arasında kalan Assos, hak ettiği ilgiyi pek fazla göremiyor. Oysa gerek tarihsel zenginliği, gerekse kitle turizminden kendini koruyabilmiş doğasıyla rakiplerine göre bariz bir üstünlüğe sahip, Pek çoğumuzun şöyle bir uğrayıp geçtiği, Kuzey Ege’nin en sıra dışı yerleşimi Assos. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında az bilinen […]

Devamını oku
Alaçatı Gezi Rehberi
Ege

Alaçatı Gezi Rehberi

Eşsiz doğası ve tarihi dokusu ile tatilcileri kendisine hayran bırakan bir beldedir Alaçatı. Son dönemlerde tatilcilerin akın akın gittiği beldede yapılacak çok fazla şey bulunmakta olup size bunlardan bir kısmını belirteceğiz. Alaçatı rengarenk pencere ve kapıların süslediği cumbalı taş evleri ile çok farklı bir tatil beldesi. Sardunya ve begonvillerin sarmaladığı Arnavut kaldırımlı sokakları ile gezilip […]

Devamını oku
Bozcaada Gezilecek Yerler
Ege

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada Kuzey Ege’deki adalarımızdan biridir. Pırıl pırıl denizi, daracık sokakları, eski Rum evleri ve balıkçı lokantaları ile birçok insanın hayalindeki yerleşim merkezidir. Kışın nüfusu az olan adada yazın çok tatilci olmaktadır. Ada yaz kış rüzgarlıdır. Poyrazı, lodosu ve yaz günleri meltemi hiç eksik olmaz. Biri biterse öteki başlar. Kış aylarında lodos başlayınca bazen bir hafta […]

Devamını oku