Yalıkavak – Bodrum – Muğla

Bodrum Yarımadasının kuzeybatısında bulunan Yalıkavak önemli balıkçılık merkezlerindendir. Bodrum’a 18 km uzaklıktadır. Eskiden sünger avcıları ve balıkçı tekneleri Yalıkavak limanına sığınırlarmış. Günümüzde yerli halkın çoğu balıkçılığa devam etmektedir. Bodrum’un kalabalığını sevmeyenlerin tercih ettiği sakin bir yerdir. Geceleri sahilde ve limanda bulunan restoran ve barlardan çevreyi rahatsız etmeyen müzik sesleri duyulmaktadır.

Yalıkavak’ın içinde bulunan kumsaldan denize girebilirsiniz. Kumsalı ve denizi temizdir. Çevrede bulunan koylardan Paşa, Tilkicik ve Ağaçbaşı koyları güzeldir, geniş kumsallı plajlarıyla Yalıkavak bir turizm cennetidir.

Sabah erken saatte denize girmek ve yürüyüş yapmak isterseniz Arka Küdür Koyu çok güzeldir. Sabah yürüyüşü yapmak için diğer bir alternatif te Yalıkavak’tan iki kilometre uzaktaki Sandima köyüdür. Köyün panoraması çok güzel olup eski taş evleri ile görülecek yerler arasındadır.

Liman da akşam olunca pırıl pırıl yatlar yanaşıp yolcularını karaya indirir bir yandan da balıkçı tekneleri getirdiklerini boşaltırlar.

Bodrum’un simgelerinden yel değirmenlerinin en çok bulunduğu yer Yalıkavak’tır. Bu yel değirmenlerinden biri de sahilde bulunmaktadır.

Sabah iskelede bulunan restoranlarda yapacağınız güzel bir kahvaltıyla güne başlayabilirsiniz. Akşamsa yine iskelede bulunan balık restoranlarında çok lezzetli mezeler ve taze balık yerken gün batımını izleyebilirsiniz. Akşam yemeği için diğer alternatif ise çarşıda bulunan köftecide köfte yiyebilirsiniz gerçekten çok lezzetli, tadını unutamayacaksınız.

Yalıkavak Bodrum merkeze sadece 18 km uzaklıktadır. Her bütçeye uygun ucuz tatil ve konaklama imkanları bulunmaktadır. Eşsiz güzellikteki koylarda bulunan lüks otellerde kalabileceğiniz gibi pansiyonlar da bulunmaktadır.