Reklam

Tuzla – İstanbul

Tuzla – İstanbul

Yeni açılan Beach Club’ı ile Tuzla eski yıllardaki hareketli günlerine geri döndü. Tuzla İstanbul’un Anadolu yakasında ve Marmara Denizi kıyısında bulunmakta. İstanbul’da sörf yapanlar için en uygun yer olup, sörfçülerin en gözde yerlerindendir. Tuzla’da sörf yapabileceğiniz gibi denize girip güneşlenebilirsiniz de. Denizin temiz olması rüzgara göre değişmekte. Deniz Ege veya Akdeniz sahilleri gibi olmasa da İstanbul’a bir saat uzaklıkta olduğunuzu unutup kendinizi tatilde gibi hissedebilirsiniz. Burada geçireceğiniz bir günde tüm yorgunluğunuzu unutup dinlenebilirsiniz.

Tuzla’nın en meşhur yemeği olan köfteyi sahilde bulunan köftecilerden birinde yiyebilirsiniz. Ayrıca plajda iki restoran bulunmakta bunlardan biri Yunan diğeri Brezilya yemekleri yapmakta.

Tuzla’ya sadece köfte yemek için de gidebilirsiniz. Özellikle bir bahar günü giderseniz köfte ziyafetinden sonra sahil yolu boyunca güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Tuzla sahil yolu uzun bir yürüyüş ve bisiklet yolu olarak düzenlenmiş. Sahil yolunun bir tarafı yemyeşil ağaçlar diğer tarafı masmavi bir deniz. Burada yapacağınız yürüyüşte stresten arınmanızı sağlayacaktır.

Tuzla sahilin biraz içinde bulunan kaplıcalar İstanbul’daki tek kaplıcadır. Burada bulunan termal havuzda yüzebilir ve mineralli sulardan içebilirsiniz. Kaplıca suyunun bel fıtığı, boyun fıtığı, kireçlenme ve romatizmaya iyi geldiği söylenmekte. İçme suyunun da şeker hastaları, böbrek taşı, bağırsak ve mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Bu kaplıcalar 1927 yılından beri özel şirket tarafından işletilmekte olup 1990 yılında restore edilmiştir. Buradaki termal otel Tuzla’nın tek konaklama tesisidir.

Tuzla’ya Ulaşım
E 5 ten Ankara yönüne giderken İçmeler Kavşağına girilir ve yolun devamındaki Tuzla tabelaları ile Tuzla sahiline ulaşabilirsiniz.

2 “Tuzla – İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi
Marmara

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi

Yalova denilince aklımıza ilk gelen kaplıcaları olsa da Atatürk’e ev sahipliği yapmış Yürüyen Köşk’ün burada bulunuyor olması bir diğer özelliğidir. Atatürk’ün isteği ile etkilendiği ulu bir çınar ağacının etrafına yapılması istenen köşk bir aydan kısa sürede tamamlanarak 1929 yılında kullanılır hale gelmiştir. Bir süre sonra büyüyüp yeşeren çınar ağacının uzayan dalları zamanla evin çatısına dokunarak […]

Devamını oku
Marmara

Gönen Kaplıcaları Rehberi

Gönen Balıkesir’in tertemiz bir havaya ve çok güzel bir doğaya sahip olan ilçelerinden biri; Gönen kaplıcaları ise bu güzel kasabayı sağlık turizmi açısından önemli kılan unsur. 70.000 metrekarelik bir milli parkın içerisinde yer alan bu kaplıcaların sularından içmek veya banyo kürleri yapmak yoluyla faydalanmak birçok sağlık sorununa iyi geliyor. Bir zamanlar Mısırlılara, Romalılara ve Bizanslılara […]

Devamını oku
Marmara

Değirmendere Gezilecek Yerler

Kocaeli ilinin en güzel yerlerinden biri olan Değirmendere küçük, sıcak ve samimi havalı güzel bir sahil kasabasıdır. 1999’da 17 Ağustos depremi sırasında yaşanan ağır hasar ve can ve mal kayıpları Değirmendere’nin nüfusunu etkilemiştir. Kocaeli’nin Gölcük ilçesine bağlı olan bu eski belde daha önceleri Gölcük’ünkinden daha kalabalık bir nüfusa sahipti. Gezilecek Yerleri ile birlikte küçük ve […]

Devamını oku