Tuzla – İstanbul

Yeni açılan Beach Club’ı ile Tuzla eski yıllardaki hareketli günlerine geri döndü. Tuzla İstanbul’un Anadolu yakasında ve Marmara Denizi kıyısında bulunmakta. İstanbul’da sörf yapanlar için en uygun yer olup, sörfçülerin en gözde yerlerindendir. Tuzla’da sörf yapabileceğiniz gibi denize girip güneşlenebilirsiniz de. Denizin temiz olması rüzgara göre değişmekte. Deniz Ege veya Akdeniz sahilleri gibi olmasa da İstanbul’a bir saat uzaklıkta olduğunuzu unutup kendinizi tatilde gibi hissedebilirsiniz. Burada geçireceğiniz bir günde tüm yorgunluğunuzu unutup dinlenebilirsiniz.

Tuzla’nın en meşhur yemeği olan köfteyi sahilde bulunan köftecilerden birinde yiyebilirsiniz. Ayrıca plajda iki restoran bulunmakta bunlardan biri Yunan diğeri Brezilya yemekleri yapmakta.

Tuzla’ya sadece köfte yemek için de gidebilirsiniz. Özellikle bir bahar günü giderseniz köfte ziyafetinden sonra sahil yolu boyunca güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Tuzla sahil yolu uzun bir yürüyüş ve bisiklet yolu olarak düzenlenmiş. Sahil yolunun bir tarafı yemyeşil ağaçlar diğer tarafı masmavi bir deniz. Burada yapacağınız yürüyüşte stresten arınmanızı sağlayacaktır.

Tuzla sahilin biraz içinde bulunan kaplıcalar İstanbul’daki tek kaplıcadır. Burada bulunan termal havuzda yüzebilir ve mineralli sulardan içebilirsiniz. Kaplıca suyunun bel fıtığı, boyun fıtığı, kireçlenme ve romatizmaya iyi geldiği söylenmekte. İçme suyunun da şeker hastaları, böbrek taşı, bağırsak ve mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Bu kaplıcalar 1927 yılından beri özel şirket tarafından işletilmekte olup 1990 yılında restore edilmiştir. Buradaki termal otel Tuzla’nın tek konaklama tesisidir.

Tuzla’ya Ulaşım
E 5 ten Ankara yönüne giderken İçmeler Kavşağına girilir ve yolun devamındaki Tuzla tabelaları ile Tuzla sahiline ulaşabilirsiniz.