Turgutreis – Bodrum Gezi Rehberi

Turgutreis Bodrum yarımadasının batı yakasında bulunmakta olup Bodrum’a 20 km uzaklıktadır. Bodrum merkezden sonraki en büyük yerleşim yeridir Turgutreis.

Koy adını ünlü Osmanlı denizcisi Turgutreis’ten almıştır. Turgutreis’in tarihi Lelegler’e kadar dayanmaktadır ve koyun sırtlarında kaya mezarlar bulunmaktadır. Fakat bu tarihi kalıntılara gereken önem verilmemektedir.

Turgutreis’ten yürüyüş veya bisikletle çok güzel ağaçlarla kaplı yoldan Kadıkalesi’ne gidebilirsiniz. Turgutreis-Kadıkalesi arası sadece 4 kilometredir.

Turgutreis - Bodrum Gezi Rehberi

Turgutreis’te kıyıda bulunan adacıklarda 1961 yılından beri deniz altında arkeolojik araştırmalar yapılmaktadır.

Turgutreis ‘in upuzun bir kumsalı ve pırıl pırıl temiz bir denizi vardır.

Turgutreis beldesinde ovalarda narenciye üretilmektedir. Bölgede en çok mandalina üretilmektedir bunun yanı sıra incir ve üzümde üretilmekte olup çok lezzetlidir.

Turgutreis sürekli rüzgar alan bir belde olup sörfçülerin tercih ettiği yerlerdendir. Turgutreis sahilinin girintili çıkıntılı olmasından dolayı birçok koy bulunmaktadır. Başlıca koyları Fener, Kadıkalesi, Akyarlar, Karaincir, Meteoroloji, Bağla, Kargı’dır.

Gün batımının en güzel olduğu yerlerden biri olan Turgutreis’te sahilde günbatımını izlemelisiniz.

Turgutreis’in marinası bulunmaktadır. Bu marinadan tekneler her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler.

Beldede büyük bir pazar yeri ve aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir çarşı bulunmaktadır. Bodrum yarımadasının en büyük yemek ve giyim pazarı her cumartesi Turgutreis’te kurulmaktadır. Yazları açılan ressamlar sokağı ve marina bünyesinde el sanatları sokağı da bulunmaktadır.

Turgutreis merkezde barlar sokağı bulunmaktadır bu sokakta eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar devam etmektedir.