Turgutreis – Bodrum Gezi Rehberi

Turgutreis – Bodrum Gezi Rehberi

Turgutreis Bodrum yarımadasının batı yakasında bulunmakta olup Bodrum’a 20 km uzaklıktadır. Bodrum merkezden sonraki en büyük yerleşim yeridir Turgutreis.

Koy adını ünlü Osmanlı denizcisi Turgutreis’ten almıştır. Turgutreis’in tarihi Lelegler’e kadar dayanmaktadır ve koyun sırtlarında kaya mezarlar bulunmaktadır. Fakat bu tarihi kalıntılara gereken önem verilmemektedir.

Turgutreis’ten yürüyüş veya bisikletle çok güzel ağaçlarla kaplı yoldan Kadıkalesi’ne gidebilirsiniz. Turgutreis-Kadıkalesi arası sadece 4 kilometredir.

Turgutreis - Bodrum Gezi Rehberi

Turgutreis’te kıyıda bulunan adacıklarda 1961 yılından beri deniz altında arkeolojik araştırmalar yapılmaktadır.

Turgutreis ‘in upuzun bir kumsalı ve pırıl pırıl temiz bir denizi vardır.

Turgutreis beldesinde ovalarda narenciye üretilmektedir. Bölgede en çok mandalina üretilmektedir bunun yanı sıra incir ve üzümde üretilmekte olup çok lezzetlidir.

Turgutreis sürekli rüzgar alan bir belde olup sörfçülerin tercih ettiği yerlerdendir. Turgutreis sahilinin girintili çıkıntılı olmasından dolayı birçok koy bulunmaktadır. Başlıca koyları Fener, Kadıkalesi, Akyarlar, Karaincir, Meteoroloji, Bağla, Kargı’dır.

Gün batımının en güzel olduğu yerlerden biri olan Turgutreis’te sahilde günbatımını izlemelisiniz.

Turgutreis’in marinası bulunmaktadır. Bu marinadan tekneler her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler.

Beldede büyük bir pazar yeri ve aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir çarşı bulunmaktadır. Bodrum yarımadasının en büyük yemek ve giyim pazarı her cumartesi Turgutreis’te kurulmaktadır. Yazları açılan ressamlar sokağı ve marina bünyesinde el sanatları sokağı da bulunmaktadır.

Turgutreis merkezde barlar sokağı bulunmaktadır bu sokakta eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Asos'un Gizli Koyları
Ege

Asos’un Gizli Koyları

Bozcaada, Ayvalık ve Cunda Adası gibi yaz aylarının popüler mekanları arasında kalan Assos, hak ettiği ilgiyi pek fazla göremiyor. Oysa gerek tarihsel zenginliği, gerekse kitle turizminden kendini koruyabilmiş doğasıyla rakiplerine göre bariz bir üstünlüğe sahip, Pek çoğumuzun şöyle bir uğrayıp geçtiği, Kuzey Ege’nin en sıra dışı yerleşimi Assos. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında az bilinen […]

Devamını oku
Alaçatı Gezi Rehberi
Ege

Alaçatı Gezi Rehberi

Eşsiz doğası ve tarihi dokusu ile tatilcileri kendisine hayran bırakan bir beldedir Alaçatı. Son dönemlerde tatilcilerin akın akın gittiği beldede yapılacak çok fazla şey bulunmakta olup size bunlardan bir kısmını belirteceğiz. Alaçatı rengarenk pencere ve kapıların süslediği cumbalı taş evleri ile çok farklı bir tatil beldesi. Sardunya ve begonvillerin sarmaladığı Arnavut kaldırımlı sokakları ile gezilip […]

Devamını oku
Bozcaada Gezilecek Yerler
Ege

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada Kuzey Ege’deki adalarımızdan biridir. Pırıl pırıl denizi, daracık sokakları, eski Rum evleri ve balıkçı lokantaları ile birçok insanın hayalindeki yerleşim merkezidir. Kışın nüfusu az olan adada yazın çok tatilci olmaktadır. Ada yaz kış rüzgarlıdır. Poyrazı, lodosu ve yaz günleri meltemi hiç eksik olmaz. Biri biterse öteki başlar. Kış aylarında lodos başlayınca bazen bir hafta […]

Devamını oku