Sinop Mesire ve Piknik Yerleri

Akgöl

Ayancık – Boyabat asfaltının 40.km sinde 5 km içerdedir. Ayancık ilçesinde olup yayla turizmi merkezidir. Çevre gür ormanlarla kaplı olup yapay gölet bulunmaktadır. Günü birlik mesire ve piknik yeri olarak kullanılmaktadır

Akliman

Kent merkezine 9 km uzaklıkta olup şehrin batısındadır. Kumsalının genişliği 15-20 metre olup kilometrelerce uzunluğunda olup ince beyaz kumu vardır. Milli parklar tarafında Akliman piknik alanı düzenlenmiştir. Piknik alanında orman ve deniz iç içedir.


Akliman Sinop

Bahçeler Mevkii Plaj ve Mesire Yeri

Şehir merkezinin girişinde, iç limana bakan kısımda bulunan alandır. Plajın ince sarı kumu vardır ve uzunluğu 500 metre olup genişliği 4 ila 10 metre arasında değişmektedir. Halk plajı olup orman kampı ve dinlenme tesisleri bulunmaktadır. Belediye kampı, motel, restoran, kamp ve çadır yerleri bulunmaktadır. Sahilin arkasında ormanlık kısım bulunmaktadır burası mesire ve piknik yeri olarak kullanılmaktadır.

Hamsilos Koyu

Akliman piknik alanına uzaklığı 1 km dir. Hamsilos Koyu ve çevresi çiçek ve ağaçların olduğu adeta bir doğa harikasıdır. İl merkezine uzaklığı 11 km dir. Yemyeşil ormanı vardır ve deniz bir nehir gibi kara içine girmiştir. Akliman – Hamsilos yöresi 1991 yılında Kültür Bakanlığı tarafından doğal sit alanı ilan edilmiştir. Koy Deveci Deresi denen küçük bir akarsuyun ağzında bulunan 300 – 400 m lik bir deniz girintisidir. Dünyada sadece Sinop ve Norveç’te bulunan RİA tipi bir kıyıdır.

Karakum

Sinop yarımadasını çevreleyen yol üzerinde olup şehir merkezine 2 km uzaklıktadır. Kumu simsiyah ve volkaniktir adını da kumundan almıştır Bölgede otel, tatil köyü, restoran, kafe, bungalov tipi evler, karavan ve çadır yerleri bulunmaktadır. Sinop halkı burada yürüyüş yapmaktadırlar.

Bahçeler Mevkii

Şehir merkezinin girişinde iç limana bakan kısımda bulunan alandır. Plajın ince sarı kumu vardır ve uzunluğu 500 metre olup genişliği 4 ila 10 metre arasında değişmektedir. Halk plajı olup orman kampı ve dinlenme tesisleri bulunmaktadır. Belediye kampı, motel, restoran, kamp ve çadır yerleri bulunmaktadır. Sahilin arkasında ormanlık kısım bulunmaktadır burası mesire ve piknik yeri olarak kullanılmaktadır.

Mobil ve Korucuk Köyü Mevkii

İl merkezine uzaklığı 2 km dir ve Sinop Yarımadası’nı çevreleyen yol üzerindedir. Tertemiz kumsalları ve sakin denizi var. Turizmin en yoğun olduğu yerdir. Bölgede kamp ve karavan yerleri ve restoranlar bulunmaktadır. İnce simsiyah kumu bulunmaktadır. Halk arasında bu kumun romatizma ve siyatik gibi hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir.

Sinop’ta yaz tatili geçirmek isteyenleri güzel bir deniz ve muhteşem doğa bekliyor.