Sinop Gezi Rehberi

Türkiye’nin en kuzeydeki ili olan Sinop gezginlere tarihi kalıntıları gezmek, muhteşem bir doğayı seyretmek, yüzüp güneşlenmek, spor yapmak ve kamp kurmak imkanlarını sunar. Huzurun ve el değmemiş yeşilliklerin keyfini çıkaracağınız bir Sinop tatili sonrasında evinize mutlu döneceğinizden emin olabilirsiniz. Sinop’un en önemli tarihi kalıntıları Sinop Kalesi ve surlardır. MÖ 7. Yüzyılda kurulmuş olan ve duvarlarıyla şehri çevreleyen bu kale günümüzde hala özelliğini korumaktadır.

Şehre uzaklığı 9 km olan Akliman çadırınızla gidip kamp yapabileceğiniz uçsuz bucaksız bir kumsaldır. Kilometrelerce uzanan ince beyaz kumlu kumsal boyunca plajlar, moteller ve kamp çadır alanları bulunur.

Sinop Gezi Rehberi
Sinop Gezi Rehberi

Bu bölge ormanla denizin iç içe olduğu Sinop piknik ve mesire yerleri ile ünlüdür. Akliman’ın 1 km uzağındaki Hamsilos Fiyordu Türkiye’nin tek fiyordu ve çevresi çam ağaçlarıyla kaplı bir doğa harikasıdır. Erfelek Tatlıca Şelaleleri 2 km uzunluktaki dar bir vadinin içinde arka arkaya sıralanmış olan irili ufaklı 28 şelaleden oluşmuştur.

Sinop tatili sırasında görülmesi gereken yerler arasında bulunan ve doğal sit alanı olan bu bölgede yürüyüş, trekking, av turizmi ve piknik olanakları mevcuttur. Yolu üzerinde muhteşem ormanlar ve derin vadiler bulunan İnaltı Mağarası son derecede etkileyici traverten, sarkıt ve dikitlerle doludur. Ülkemizin en büyük ilk 10 mağarasından biri olan bu yerin havasının astım ve benzeri solunum hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

Sinop halkının yürüyüş parkuru olan Karakum harika simsiyah kumları olan plajlar dışında birçok otel, tatil köyü, bungalov tarzı evler, kamp çadır yerleri, kafe ve restoranlar da barındırır. Birçok ünlü ismi ağırlamış olan Sinop Cezaevi 1887 yılında iç kalenin resmi olarak zindana dönüşmesiyle ortaya çıkmıştır. Etrafı yüksek kale bedenleriyle çevrili olan, bu yüzden de mahkumların kaçmasının neredeyse imkansız olduğu cezaevi bu sebeple Anadolu’nun Alcatrazı olarak anılmıştır. Bu cezaevi 1999’da kapatılıp müzeye dönüştürülmüştür.

2 “Sinop Gezi Rehberi

  1. Sinopta gezerken Ayancık Akgöl, Gerze Türkeli gibi doğal güzellikleri yazmayı unutmuşsunuz….

  2. sinop tatil için mükemmel bir yer havaların akdenzi gibi aşırı sıcak olmaması en büyük avantajı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Karadeniz

İnaltı Mağarası – Sinop

Sinop ilinin Ayancık ilçesine 35 km mesafede bulunan İnaltı köyünün yanındaki İnaltı Mağarası bir Sinop tatili sırasında görülmesi tavsiye edilen yerlerdendir. Mağaraya ulaşmak için güzel bir manzarası olan toprak bir yoldan yürümek gerekir. Köyde biraz dinlenip 500 metrelik bir tırmanıştan sonra deniz seviyesinden 1070 m yukarıda olan bu mağaraya ulaşabilirsiniz. 2001-2003 yıllarında yapılan yol çalışmasından […]

Devamını oku
Karadeniz

Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin gezilecek yerler listesinde adı geçen yerlerden Hatila Vadisi Milli Parkı derinlik volkanizmasının ürünü olan değişik kayaç türlerinin görüldüğü, orta kesimlerinde kanyon ve boğazlar bulunan ve çok sayıda bitki türüne ev sahipliği yapan bir alandır. Vadide bulunan 530 çeşit bitki türünden 50 kadarı ilaç sanayi için kullanılan bitkilerdir. Hatila Deresi ile çok sayıda yan derelerini […]

Devamını oku
Karadeniz

Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu

Bolu’nun güneydoğusunda ve Bolu il merkezine 28 km. mesafede bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi ziyaretçilerinde alışkanlık yapan, kayak ve snowboard yapmayı gece eğlenceleri ve piyasa yapmanın önünde tutan kayak severlerin özellikle tutkun olduğu bir yerdir. Güzel eğimli ve bakımlı pistleriyle ülkemizin kendinden övgüyle söz ettiren kayak mekanları arasında yer alan Kartalkaya Alp disiplini kayak, tur kayağı […]

Devamını oku