Reklam

Sinop – Deniz Turizmi

Sinop – Deniz Turizmi

Mobil ve Korucuk Köyü Mevkii

İl merkezine uzaklığı 2 km dir ve Sinop Yarımadası’nı çevreleyen yol üzerindedir. Tertemiz kumsalları ve sakin denizi var. Turizmin en yoğun olduğu yerdir. Bölgede kamp ve karavan yerleri ve restoranlar bulunmaktadır. İnce simsiyah kumu bulunmaktadır. Halk arasında bu kumun romatizma ve siyatik gibi hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir.

Sinop yarımadasını çevreleyen yol üzerinde olup şehir merkezine 2 km uzaklıktadır. Kumu simsiyah ve volkaniktir adını da kumundan almıştır. Bölgede otel, tatil köyü, restoran, kafe, bungalov tipi evler, karavan ve çadır yerleri bulunmaktadır.


Karakum

Akliman Yöresi

Kent merkezine 9 km uzaklıkta olup şehrin batısındadır. Kumsalının genişliği 15-20 metre olup kilometrelerce uzunluğunda olup ince beyaz kumu vardır. Milli parklar tarafında Akliman piknik alanı düzenlenmiştir. Piknik alanında orman ve deniz iç içedir.

Sarıkum

Bölge Orman genel Müdürlüğünce Tabiat Koruma Alanı içine alınmıştır. İl merkezine uzaklığı 21 km dir. Bölgede deniz, orman ve göl bir arada görülmektedir. Bölgede çeşitli balık ve yabani hayvan bulunmaktadır. Geniş ve uzun bir kumsala sahiptir ve ince taneli kuma sahiptir. Adını kumunun renginden almıştır.

Hamsilos Koyu

Hamsilos Koyu ve çevresi çiçek ve ağaçların olduğu adeta bir doğa harikasıdır. İl merkezine uzaklığı 11 km dir. Yemyeşil ormanı vardır ve deniz bir nehir gibi kara içine girmiştir. Akliman- Hamsilos yöresi 1991 yılında Kültür Bakanlığı tarafından doğal sit alanı ilan edilmiştir. Koy Deveci Deresi denen küçük bir akarsuyun ağzında bulunan 300-400 m lik bir deniz girintisidir. Dünyada sadece Sinop ve Norveç’te bulunan RİA tipi bir kıyıdır.

Bahçeler Mevkii

Şehir merkezinin girişinde, iç limana bakan kısımda bulunan alandır. Plajın ince sarı kumu vardır ve uzunluğu 500 metre olup genişliği 4 ila 10 metre arasında değişmektedir. Halk plajı olup orman kampı ve dinlenme tesisleri bulunmaktadır Belediye kampı, motel, restoran, kamp ve çadır yerlerinde ucuz tatil imkanı bulunmaktadır. Sahilin arkasında ormanlık kısım bulunmaktadır burası mesire ve piknik yeri olarak kullanılmaktadır.

comments title

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Karadeniz

İnaltı Mağarası – Sinop

Sinop ilinin Ayancık ilçesine 35 km mesafede bulunan İnaltı köyünün yanındaki İnaltı Mağarası bir Sinop tatili sırasında görülmesi tavsiye edilen yerlerdendir. Mağaraya ulaşmak için güzel bir manzarası olan toprak bir yoldan yürümek gerekir. Köyde biraz dinlenip 500 metrelik bir tırmanıştan sonra deniz seviyesinden 1070 m yukarıda olan bu mağaraya ulaşabilirsiniz. 2001-2003 yıllarında yapılan yol çalışmasından […]

Devamını oku
Karadeniz

Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin gezilecek yerler listesinde adı geçen yerlerden Hatila Vadisi Milli Parkı derinlik volkanizmasının ürünü olan değişik kayaç türlerinin görüldüğü, orta kesimlerinde kanyon ve boğazlar bulunan ve çok sayıda bitki türüne ev sahipliği yapan bir alandır. Vadide bulunan 530 çeşit bitki türünden 50 kadarı ilaç sanayi için kullanılan bitkilerdir. Hatila Deresi ile çok sayıda yan derelerini […]

Devamını oku
Karadeniz

Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu

Bolu’nun güneydoğusunda ve Bolu il merkezine 28 km. mesafede bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi ziyaretçilerinde alışkanlık yapan, kayak ve snowboard yapmayı gece eğlenceleri ve piyasa yapmanın önünde tutan kayak severlerin özellikle tutkun olduğu bir yerdir. Güzel eğimli ve bakımlı pistleriyle ülkemizin kendinden övgüyle söz ettiren kayak mekanları arasında yer alan Kartalkaya Alp disiplini kayak, tur kayağı […]

Devamını oku