Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars ilinin Sarıkamış ilçesinde bulunan 2634 m. yüksekliğindeki Çamurlu Dağ sadece Alplere özgü olan kristal kar özelliğine sahip güzel bir kayak merkezine ev sahipliği yapar: Sarıkamış Kayak Merkezi. Bilgisayar donanımlı telesiyej sistemiyle saatte 3200 kişiye hizmet veren kayak merkezi kent merkezine 60 km, Kars Havaalanı’na 50 km. mesafededir. Koşulları kuzey disiplini, Alp disiplini ve tur kayağı için çok elverişli olan Sarıkamış Kayak Merkezi’nde kayak keyfi yapmak için en uygun dönem Aralık-Mart ayları arasıdır. Sarıçam ormanlarıyla çevrelenmiş olan geniş pistler bu sebeple rüzgara karşı korunaklıdır. Toplam 7 adet pistin bulunduğu merkezdeki en uzun pist 3500 m. uzunluğundadır.

Gerek kristal toz karın kalitesi, gerekse pistleriyle kayak sporu tutkunlarını memnun edecek bir yer olan kayak merkezindeki 2500 rakımlı Cıbıltepe toplam uzunluğu 12 kilometreyi bulan 5 etaplı pistiyle ve olağanüstü doğa güzellikleriyle ünlüdür. Zirveden aşağıya doğru yapılan yolculuk 7 kilometrelik yolculuk sırasında kayakçılara çamların yeşilliği, kuşların cıvıltısı, ormanın melodik sesleri ve şahane bir kar beyazlığı eşlik eder.

İki telesiyej ve bir teleski barındıran Sarıkamış Kayak Merkezi çam ormanları sayesinde rüzgarın yanı sıra çığ tehlikesine karşı da korunaklıdır. Farklı zorluk seviyesindeki pistlerin bulunduğu merkezdeki kar kalınlığı normal kış şartlarında 1.5 m. civarındadır ve buraya yağan kar yılın büyük bölümünün güneşli geçmesine karşın ilk yağdığı gündeki kalitesini kaybetmez.

Sarıkamış Kayak Merkezi
Sarıkamış Kayak Merkezi

Kayak sevdalılarına pırıl pırıl bir pistte güven içinde kayma olanağı sağlayan Sarıkamış Kayak Merkezi’nde muhtelif konaklama yerleri bulunmaktadır. Ayrıca Sarıkamış’taki konaklama tesislerinden de faydalanmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Doğu Anadolu

Levent Vadisi – Malatya

Jeolojik formasyonlar açısından oldukça zengin bir alan Malatya Levent Vadisi’ndeki kayaların üstünde bulunan insan eliyle açılmış mağaralarda Hititler dahil pek çok uygarlığın temsilcilerinin yaşamış olduğu tahmin ediliyor. Malatya’nın Akçadağ ilçesinde bulunan ve Levent Kanyonu adıyla da anılan vadide yapılan yüzey araştırmalarında bulunan bazı kabartmaların Geç Hitit dönemine ait olduğu tespit edilmiş. Değişik yüzey şekilleri, dehşet […]

Devamını oku
Doğu Anadolu

Hazırbaba Kayak Merkezi – Elazığ

Elazığ iline bağlı Sivrice ilçesinin güney kısmındaki Hazarbaba Dağı zirvesi itibarıyla 2437 m yüksekliğindedir. Normal kış şartlarında kar kalınlığının 2-3 metreyi bulduğu bu dağda yapılan Hazarbaba Kayak Merkezi 1999 yılında hizmete girmiştir ve henüz gelişme aşamasındadır. Kayak sezonunun Aralık – Mart ayları arasında devam ettiği Hazar Gölü manzaralı kayak merkezine çevre insanı büyük bir ilgi […]

Devamını oku