Sapanca Gezi Rehberi

Bir göl ve yeşillikler beldesi olan Sapanca iklimin ve toprak yapısının avantajlarından ötürü çok zengin bir floraya sahiptir. İlçede süs bitkisi üretimi yapan küçüklü büyüklü birçok işletme bulunuyor. Meşe, gürgen, kayın, dişbudak, huş, çınar, kızılçam, fıstık çamı, ladin ve sedir ağaçları bölgede görebileceğiniz ağaç türlerinin sadece bir kısmını oluşturuyor. Sapanca eşsiz doğası ve konumuyla çok tercih edilen Marmara Bölgesi gezi yerlerinden biridir.

Deniz seviyesinden 33 km yükseklikte ve 16 km uzunluğunda olan Sapanca Gölü kıyısında yürüyüş yaparken meyve bahçeleri ve tarım alanları da görüyorsunuz. Çevredeki birçok hayvana ev sahipliği yapan göl böylece bir doğal yaşam alanı olma özelliğini de taşıyor.

Sapanca Gezi Rehberi

Sapanca Gölü’nde tatlı su balıkları tutmak mümkün; ayrıca gölün kuzeyi ve güneyinde bulunan dağların eteklerinde tavşan, keklik ve çulluk avı yapılıyor. Sapanca İstanbul ve Ankara’ya yakın olması sebebiyle günübirlik gezi veya hafta sonu gezi için uygun bir yöre.

Sakin ve huzurlu birkaç gün geçirmek isteyen gezginler için ideal bir yer olan Sapanca ziyaretçilerine yeşilin olağanüstü güzellikteki tonlarını, dinlenme ve rahatlama imkanını, berrak mavi renkte yeşilliklerle çevrili bir gölü ve kendini sağlıklı hissetmenin verdiği huzuru sunuyor. Aynı yörede bulunan dağ ve göl manzaralı Maşukiye yeşillikler içindeki yürüme alanlarının bulunduğu, kuş sesleriyle şelale ve çağlayan seslerinin bütünleştiği keyif verici bir ortam. Çevrede yapacağınız güzel bir yürüyüşten sonra iştahınız açıldığında Maşukiye’deki kır lokantalarında kendinize tadını unutamayacağınız bir alabalık ziyafeti çekebilirsiniz. Göl civarında konaklayabileceğiniz turistik tesisler mevcut, ayrıca civarda tatil köyleri ve yazlıklar da bulunuyor.

Sapanca Gezi Rehberi

Sapanca Gölü’nde yüzmek, windsurf ve yelken yapmak, deniz bisikleti veya sandalla gezintiye çıkmak mümkün. Sapanca ve çevresindeki hepsi birbirine yakın olan yeşil ortamlarda şehirlerin yorucu gürültü ve karmaşasından uzakta birkaç güzel gün geçirdikten ve doğa yürüyüşü yaptıktan sonra iliklerinize kadar dinlenip sakinleştiğinizi hissedeceksiniz.

Sapanca’ya nasıl gidilir?

Sapanca;
İstanbul’a 135 km.
Ankara’ya 295 km
Adapazarı’na 15 km. uzaklıktadır.

İstanbul’dan Sapanca’ya ulaşım; TEM otoyolundan İzmit istikametine doğru devam edip, Sapanca gişelerinden çıktıktan sonra Sapanca’ya ulaşabilirsiniz.

Ankara’dan Sapanca’ya ulaşım; TEM otoyolundan, Adapazarı istikametine doğru devam edip, Sapanca gişelerinden çıktıktan sonra Sapanca’ya ulaşabilirsiniz.