Sapanca Gezi Rehberi

Sapanca Gezi Rehberi

Bir göl ve yeşillikler beldesi olan Sapanca iklimin ve toprak yapısının avantajlarından ötürü çok zengin bir floraya sahiptir. İlçede süs bitkisi üretimi yapan küçüklü büyüklü birçok işletme bulunuyor. Meşe, gürgen, kayın, dişbudak, huş, çınar, kızılçam, fıstık çamı, ladin ve sedir ağaçları bölgede görebileceğiniz ağaç türlerinin sadece bir kısmını oluşturuyor. Sapanca eşsiz doğası ve konumuyla çok tercih edilen Marmara Bölgesi gezi yerlerinden biridir.

Deniz seviyesinden 33 km yükseklikte ve 16 km uzunluğunda olan Sapanca Gölü kıyısında yürüyüş yaparken meyve bahçeleri ve tarım alanları da görüyorsunuz. Çevredeki birçok hayvana ev sahipliği yapan göl böylece bir doğal yaşam alanı olma özelliğini de taşıyor.

Sapanca Gezi Rehberi

Sapanca Gölü’nde tatlı su balıkları tutmak mümkün; ayrıca gölün kuzeyi ve güneyinde bulunan dağların eteklerinde tavşan, keklik ve çulluk avı yapılıyor. Sapanca İstanbul ve Ankara’ya yakın olması sebebiyle günübirlik gezi veya hafta sonu gezi için uygun bir yöre.

Sakin ve huzurlu birkaç gün geçirmek isteyen gezginler için ideal bir yer olan Sapanca ziyaretçilerine yeşilin olağanüstü güzellikteki tonlarını, dinlenme ve rahatlama imkanını, berrak mavi renkte yeşilliklerle çevrili bir gölü ve kendini sağlıklı hissetmenin verdiği huzuru sunuyor. Aynı yörede bulunan dağ ve göl manzaralı Maşukiye yeşillikler içindeki yürüme alanlarının bulunduğu, kuş sesleriyle şelale ve çağlayan seslerinin bütünleştiği keyif verici bir ortam. Çevrede yapacağınız güzel bir yürüyüşten sonra iştahınız açıldığında Maşukiye’deki kır lokantalarında kendinize tadını unutamayacağınız bir alabalık ziyafeti çekebilirsiniz. Göl civarında konaklayabileceğiniz turistik tesisler mevcut, ayrıca civarda tatil köyleri ve yazlıklar da bulunuyor.

Sapanca Gezi Rehberi

Sapanca Gölü’nde yüzmek, windsurf ve yelken yapmak, deniz bisikleti veya sandalla gezintiye çıkmak mümkün. Sapanca ve çevresindeki hepsi birbirine yakın olan yeşil ortamlarda şehirlerin yorucu gürültü ve karmaşasından uzakta birkaç güzel gün geçirdikten ve doğa yürüyüşü yaptıktan sonra iliklerinize kadar dinlenip sakinleştiğinizi hissedeceksiniz.

Sapanca’ya nasıl gidilir?

Sapanca;
İstanbul’a 135 km.
Ankara’ya 295 km
Adapazarı’na 15 km. uzaklıktadır.

İstanbul’dan Sapanca’ya ulaşım; TEM otoyolundan İzmit istikametine doğru devam edip, Sapanca gişelerinden çıktıktan sonra Sapanca’ya ulaşabilirsiniz.

Ankara’dan Sapanca’ya ulaşım; TEM otoyolundan, Adapazarı istikametine doğru devam edip, Sapanca gişelerinden çıktıktan sonra Sapanca’ya ulaşabilirsiniz.

comments title

  1. Sapanca Sahili, Sapanca Golu cevresinde yuruyus yapabileceginiz cok guzel bir yer. Bolgede yer alan kafelerde oturarak gole karsı cayınızı yudumlayabilirsiniz. Sapanca’dan hediyelik esya, yoresel esyalardan alabilirsiniz ama bana sorarsanız ben hediyelik esya yerine daha baska seyler alırım. Mesela koy ekmegi, peynir cesitleri, ev yapımı receller, taze sebze – meyve ve yore kadınlarının yaptıgı enfes salcalardan almadan donmuyorum her gittigimde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi
Marmara

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi

Yalova denilince aklımıza ilk gelen kaplıcaları olsa da Atatürk’e ev sahipliği yapmış Yürüyen Köşk’ün burada bulunuyor olması bir diğer özelliğidir. Atatürk’ün isteği ile etkilendiği ulu bir çınar ağacının etrafına yapılması istenen köşk bir aydan kısa sürede tamamlanarak 1929 yılında kullanılır hale gelmiştir. Bir süre sonra büyüyüp yeşeren çınar ağacının uzayan dalları zamanla evin çatısına dokunarak […]

Devamını oku
Marmara

Gönen Kaplıcaları Rehberi

Gönen Balıkesir’in tertemiz bir havaya ve çok güzel bir doğaya sahip olan ilçelerinden biri; Gönen kaplıcaları ise bu güzel kasabayı sağlık turizmi açısından önemli kılan unsur. 70.000 metrekarelik bir milli parkın içerisinde yer alan bu kaplıcaların sularından içmek veya banyo kürleri yapmak yoluyla faydalanmak birçok sağlık sorununa iyi geliyor. Bir zamanlar Mısırlılara, Romalılara ve Bizanslılara […]

Devamını oku
Marmara

Değirmendere Gezilecek Yerler

Kocaeli ilinin en güzel yerlerinden biri olan Değirmendere küçük, sıcak ve samimi havalı güzel bir sahil kasabasıdır. 1999’da 17 Ağustos depremi sırasında yaşanan ağır hasar ve can ve mal kayıpları Değirmendere’nin nüfusunu etkilemiştir. Kocaeli’nin Gölcük ilçesine bağlı olan bu eski belde daha önceleri Gölcük’ünkinden daha kalabalık bir nüfusa sahipti. Gezilecek Yerleri ile birlikte küçük ve […]

Devamını oku