Reklam

Saklıkent Kanyonu Gezi Rehberi

Antalya’dasınız denizin ve güneşin keyfini çıkarıyorsunuz. Günübirlik yakın bir yerlere gidip değişiklik yapmak istediniz o zaman size teklifim bir doğa harikası görmek için çok uzağa gitmenize gerek yok. Saklıkent Kanyonu Fethiye’ye 50 km. uzaklıkta olup Kaş, Fethiye ilçe sınırını belirlemektedir. Türkiye’nin en uzun kanyonudur ve 17 km. uzunluğundadır. Yükseklikleri yer yer 600 metrelere kadar çıkmaktadır. Çok yakın bir zamanda keşfedilmiştir. 1988 yılında Kayadibi köyünde yaşayan bir kişi burayı keşfetmiş ardından Çevre ve Orman Bakanlığı Saklıkent’i Milli Park ilan etmiştir. Bunun sonucunda ise özel firmalarında da desteği ile Saklıkent bugünkü halini almıştır.


Helen, Roma, Likya ve Osmanlı dönemlerinden kalma güzel tarihi kalıntıları gezebilirsiniz. Burada bulunan Kaya Mezarları’nın örneklerinin içini de gezebilirsiniz.

Kayalar içersinden fışkıran sular Karaçay nehrini oluşturmakta. Bu nehir bir süre sonra Sesen çayı ile birleşerek Kumluova Çayagzi kumsalından denize dökülür.

Saklıkent Kanyonu Gezi Rehberi

Kanyona sol yamaçtaki kayalara açılan deliklere bağlanmış tahta bir iskeleden yürünerek girilmektedir. Yaklaşık 100 m. uzunluğundaki iskelenin bitiminde büyük gürültü ile akan suyun soğuk esintisi ile karşılaşılmaktadır. Bu bölüm kanyonun 50-60 m. genişliğinde en geniş bölümüdür. Bunun ilerisinde vadi tabanından 2-3 m. yükseklikte incir ağaçları ile kaplı bir alana gelinmektedir. Düzlüğün arkasında ise yamaçlardan küçük çağlayanlar halinde sular akmaktadır. Kanyonun yamaçlarında birbirlerinden farklı yüksekliklerde yirmiye yakın irili ufaklı mağara bulunmaktadır. Bu mağaralarda sağ yamaçtaki büyük mağara 150. m uzunluğunda dar bir galeri şeklindedir. Sol yamaçtaki bir mağaradan 50 m uzunluğunda dar bir galeriye girilmektedir.

Saklıkent kanyonu doğa tutkunlar için iyi bir yürüyüş alanı, bir kaç saatte gezebileceğiniz muhteşem bir doğa harikası. Kanyon çok güçlü ve hızlı akan buz gibi kaynak suları ve sarp kayalıklardan oluşmaktadır.

Rahatça gezip görmek isterseniz Sonbahar’ı tercih etmelisiniz çünkü su seviyesi alçak ve su çok hızlı akmıyor. Sonbaharda çocuklarla birlikte rahatça gezebilirsiniz fakat İlkbahar’da bu mümkün değil. İlkbahar’da kaynak sularının seviyesi çok yüksek ve çok hızlı akmakta yer yer yürümekte zorlanırsınız. Kanyona girişte çok güçlü akan su İlkbaharda belinize kadar gelmekte fakat burada Sonbaharda su seviyesi ayak bilekleri seviyesinde yolun en zorlu kısmını burası oluşturuyor.

Saklıkent Kanyonunda rahat gezmek için sağlam ve altı sert deniz ayakkabılarını seçmelisiniz. Kaygan ve sert kayalardan yürürken buna ihtiyacınız olacak. Eğer yanınızda yoksa orada kiralayabiliyorsunuz.

Kıyafet olarak üstünüze mayonuzu giyiniz ve üstünüze de sadece bir tişört. Kıyafetleriniz ıslanıp serin kanyonda sizi rahatsız edebilir. Yanınıza sadece boynunuza asabileceğiniz su geçirmez bir çanta içinde fotoğraf makinenizi alın. Diğer eşyalarınızı arabanızda bırakabilirsiniz.

Saklıkent Kanyon ağzına, güçlü ve gür akan suyun üzerine yapılmış olan 150 metre uzunluğundaki asma, tahta merdivenlerden geçerek ulaşıyorsunuz.

Saklıkent Kanyonu Gezi Rehberi

Suda Kolay geçmek için yürürken ayaklarınızı yerden kaldırmayın sürükleyerek ilerleyin o zaman akan suya karşı dengenizi koruyabilirsiniz.

Kanyonu belli bir yere kadar gezmek mümkün. Botu aşan suda ve daralan yolda ilerlemek mümkün olmuyor. Daha ilersine devam etmek istiyorsanız profesyonel bir ekip ve donanım gerekmektedir.

Su o kadar soğuk ki belli bir süreden sonra içinde kalmak çok zor oluyor.

Milli Park’ın yüksek bölgelerinde eşsiz güzellikler bulunmaktadır. Dumanlıdağ mevkii denize açılan eşsiz manzarasıyla seyir noktasıdır.

Kanyonu gezdiniz, yoruldunuz ve üşüdünüz sıcak güneşte ısınıp yemek yiyebilirsiniz. Dere kenarında sıralanmış restoranlarda karnınızı doyurabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonuna nasıl gidilir?
Fethiye’ye 45 km mesafedeki Kayadibi Köyü yakınındaki Saklıkent’e özel araçlarla veya Seyahat acentelerinin düzenlediği turlarla gidilebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Boğsak Koyu ve Boğsak Adası Gezi Rehberi
Akdeniz

Boğsak Koyu ve Boğsak Adası Gezi Rehberi

Mersin Türkiye’nin en güzel coğrafyasına sahip illerden biridir. Akdeniz denilince ilk akla gelen Antalya olsa da Mersin’de yaz turizmi için ideal tatil beldelerinden biridir. Akdeniz’in incisi olan Mersin’in her yanında tarihi miras bulunmaktadır. Roma, Bizans ve Klikya tarihi mirası ile gezip görülmesi gereken ilde uzayıp giden güzel kıyılara da sahiptir. Silifke, Yeşilovacıkta’ta bulunan Boğsak Koyu […]

Devamını oku
Çıralı Antalya Gezi Rehberi
Akdeniz

Çıralı Antalya Gezi Rehberi

Kemer’den Kumluca yönünde giderken 28 km sonra Çıralı ayrımı bulunmaktadır. Çıralı ayrımından sonra ise 7 km gidince deniz kenarına ulaşılmaktadır. Çıralı yakınlarında bulunan Yanartaş (Chimaera) ve Olympos antik kentleri bulunmaktadır bundan dolayı Çıralıya ilgi artmaktadır. Çıralı yolu dar ve virajlı fakat bu yolda yolculuk yapmak çok keyiflidir. Çıralı yoluna paralel dere akmaktadır. Yeşillikler arasında giderken […]

Devamını oku
Düden Şelalesi Gezi Rehberi
Akdeniz

Düden Şelalesi Gezi Rehberi

Antalya’daki önemli mesire alanlarından biri de Düden Şelalesi’dir. Özellikle sıcak yaz aylarında Düden şelalesi ve çevresindeki piknik alanı doğanın içerisinde güzel ve serin bir gün geçirmek isteyenler için çok uygundur. Antalya’nın halkı veya tatilcilerin her zaman yoğun ilgi gösterdikleri mesire alanıdır. Şelale kentin 12 km kuzeyinde bulunmaktadır. Otobüs ve minibüslerle şelaleye gidebilirsiniz. Bıyıklı düdeninden kaybolan […]

Devamını oku