Edremit Körfezi’nin bacası niteliğindeki Şahinderesi Kanyonu 26 km. uzunluğundadır ve bir alan kılavuzuyla beraber gezilmesi tavsiye edilen bir yerdir. Kazdağı Milli Parkı içerisinde bulunan bu kanyon oldukça dik ve engebelidir. Dünyanın oksijen yoğunlaşması açısından en zengin yerlerinden biri olan Kaz Dağları bu özelliğini denizden aldığı iyot kokulu havayı dağa taşıyan bir baca niteliğindeki kanyonlarına ve büyük oranda da Şahinderesi Kanyonu’na borçludur. Altınoluk veya çevresinde tatil yapmayı düşünüyorsanız Şahinderesi Kanyonu’nu mutlaka görmelisiniz.

Şahinderesi Kanyonu – Altınoluk

Heyecanlı, serüven dolu ve tabiatla iç içe bir tatil geçirme hayaliniz varsa Şahinderesi Kanyonu’na düzenlenen turlardan birine katılabilirsiniz. 600 metre uzunluğundaki kanyonun 25 kilometrelik bozuk toprak yolundan jeep türü araçlarla geçmek gerekir. Edremit ilçesi sınırları içerisinde Altınoluk’ta yeralan kanyonda yapacağınız gezi sırasında bol oksijenli bir havada soluk almanın tadını çıkarabilir, hayranlık uyandıran doğa güzellikleri görebilir ve gördüğünüz manzaraları fotoğraf karelerinde ölümsüzleştirebilirsiniz. Yüzde 77’si sadece Türkiye’de, yüzde 29’u dünyada sadece Kazdağı Milli Parkı’nda bulunan endemik türler olmak üzere 800 civarında bitki çeşidinin bulunduğu bir bölgede yer alan Şahinderesi Kanyonu yeşilin tonları açısından olağanüstü bir zenginliğe sahiptir.

Şahinderesi Kanyonu – Altınoluk

Şahinderesi Kanyonu’nun bir nevi doğal körük olmasına yol açan mekanizma dağın yüksek kesimlerindeki ağaç türlerinin ürettiği oksijenle denizden gelen iyotlu havanın kanyon civarında karşılaşması şeklinde işlemektedir. Kanyon dağdan çektiği bol oksijenli havayı ovaya dağıtır ve denizin iyot kokan havasını da dağa çıkartır. Kanyon boyunca oldukça soğuk, kireç barındırmayan suları olan gölcükler de görülür ve bu gölcüklerin Dere Çatı Mevkii’nde olanında yüzmek mümkündür. Şahinderesi Kanyonu’nda çarpıntıya iyi gelen melisa otu başta olmak üzere pek çok şifalı ot bulunmaktadır. Milli parkın içerisinde ot ve bitki toplamak yasa olduğundan bu konuya meraklıysanız bu bitkilerin sadece fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Şahinderesi Kanyonu – Altınoluk Nasıl Gidilir?

Altınoluk içinde BİM marketin karşısında Yapı Kredi bankasının arasından sağa doğru girdikten sonra düz devam edin. Herhangi bir yöne sapmadan düz devam ettikten sonra ileride sola doğru Bent Otel Şelale tabelası görülecektir. Bu yola girdikten sonra yaklaşık 2 km ileride kanyon girişini görebilirsiniz. İçeride dere kenarında piknik yapmak için masalar bulunmaktadır. Buradan kanyon boyunca 500 metre ilerlediğinizde dinlenip yüzebileceğiniz asıl alana geliyorsunuz. İyi eğlenceler…