Reklam

Safranbolu Gezi Yerleri

Safranbolu Gezi Yerleri

Safranbolu evleri, yüzlerce yıllık süreç sonucu oluşan Türk kent kültürünü günümüzde yaşatmaya devam eden önemli yapı taşlarını oluşturmaktadır. İlçede 18,19 ve 20.yy başlarında yapılmış olan 2000 civarında geleneksel Türk evi bulunmaktadır. Bu tarihi evlerin 800 kadarı yasal koruma altındadır. Safranbolu’da evler iki ayrı kesimde gruplanmıştır. Birincisi kışlık olarak kullanılan ”Şehir” diye bilinen kısım, ikincisi yazlık olarak kullanılan “Bağlar” kesimi.

Safranbolu sahip olduğu zengin kültürel mirasını çevresel dokusu içinde koruduğu için “Dünya Kenti” ününü almıştır. Unesco tarafından da “Dünya Miras Listesi”ne almıştır.

Safranbolu Gezi Yerleri

Safranbolu evleri 18. ve 19. yy. mükemmel Türk mimarlık bilgisiyle yapılmıştır. Bu tarihi yapılar toplumun kültürünü, teknolojisini ve yaşama biçimini yansıtmaktadır.

Safranbolu 3000 yıllık tarihi geçmişinde pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmasından dolayı büyük kültürel zenginliğe sahiptir. Osmanlı döneminden kalma cami, han, hamam, köprü, çeşme ve konaklar ziyaretçilere hayranlık uyandırmaktadır.

Safranbolu Evleri’nin mimarisinde din ve gelenekler dolayısıyla ev dışarıya kapalıdır. Ev içi ve bahçeler yüksek duvarlarla çevrilidir. Haremlik ve selamlık olarak ikiye bölünmüş evler bulunmaktadır. Kaymakamlar evinde ve Hacı Memişler Bağ evinde harem ve selamlık girişleri değişik kat ve iki ayrı sokaktan yapılmaktadır.

Safranbolu 1975 yılında Anıtlar Yüksek Kurulunca kentsel sit ilan edilmiştir. Kentteki küçük ve orta ölçekli tesislerin faaliyete geçmesiyle şehir canlanmış. Terk edilen konaklar restore edilip otel, lokanta hizmet vermektedir. Bozulan Arnavut kaldırımları yenilenmiştir. Kaybolmaya yüz tutan el sanatları da turistik amaçlı tekrar canlanmıştır.

Safranbolu Gezi Yerleri

Safran bitkisi kente adını vermektedir. Bu bitki ilaç, gıda ve kozmetik sanayisinde kullanılmaktadır. Bu bitki dünyada ender yerlerde üretilmektedir bunlardan biriside Safranbolu’dur.

Safranbolu’da görülmesi gereken yerler

Kent Tarihi Müzesi (Eski Hükümet Konağı)
Bina askeri, adli ve mülki yönetim merkezi olarak kullanılmış.1976 tarihinde çatısından tutuşarak yanmıştır. Eski Hükümet konağı ve çevresindeki binaların restorasyonu Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılmıştır. 2000 yılında başlanmış 2006 yılında restorasyon tamamlanmıştır.

Kent Tarihi Müzesi, Safranbolu ile ilgili her türlü belge, eşya, bilgi, görsel malzeme, ses ve video kayıtlarını barındırmaktadır. Pazartesi günü hariç her gün müze ziyaretçilere açıktır.

Kalede bulunan Saat Kulesi (1797), Cezaevi Binası (1906) ve Cephane Binası (1890) diğer tarihi yapılardandır.

Müze evleri mutlaka gezin
Hıdırlık tepesi ve kaleden şehri izlemelisiniz
Yemeniciler Arastası’na gitmelisiniz
Konaklama yeriniz tarihi evler olmalı
Demirciler ve Bakırcılar Çarşısından çok güzel hediyelik alabilirsiniz.
Safranbolu Kent Tarihi Müzesi gezilmeli
Bulak Mencilis Mağarası görülmeye değer.
İncekaya Su Kemerini görmelisiniz.
Tarihi cinci Hamamına gidilmeli
Mini gezi araçlarıyla şehri gezebilirsiniz

Şehri birde yukardan gezmek isterseniz Mıcrolıght uçaklarla uçabilirsiniz.

Safranbolu’da ne yenir?
Zerde tatlısı, Safranbolu bükmesi, baklavası ve tabii ki lokumu mutlaka tatmalısınız.
Bunları yedikten sonra Havuzlu bir konakta kahve içmenin keyfi harika olur değil mi?

Tarihi köylerin Safranbolu’ya uzaklıkları
Düzce Köyü 13
Davutobası Köyü 20
Hacılarobası Köyü 28
İncekaya Köyü 7.5
Yazıköy 4
Yörük köyü 11
Üçbölük Köyü 23

Safranbolu’ya nasıl gidilir
Safranbolu’ya karayolu ile üç ayrı yönden ulaşmak mümkündür. Ankara-İstanbul karayolunun Gerede kesiminden ayrılarak 82 km. sonra Karabük’e, Karabük’ten 8 km sonra da Safranbolu’ya varılır. İlçenin kuzey yönünde bulunan Bartın’a uzaklığı 74 km. doğusunda bulunan Kastamonu’ya uzaklığı 105 km.dir.

Safranbolu Demiryolu ile ulaşım
İlçeden diğer merkezlere demiryolu ulaşımı olmamakta, fakat 8 km uzaklıktaki Karabük İl Merkezinden demiryolu ulaşımı sağlanmaktadır.

2 “Safranbolu Gezi Yerleri

  1. Safranbolu apayrı bir dünya yaptığım en güzel gezilerden biri çok muhteşem bir yer.

  2. safranbolu evlerini televizyonda gezi programlarında görmüştüm ama aslını görünce yıllardır çok şey kaçırdığımı farkettim gerçekten çok güzel mutlaka birkaç günlük fırsat yaratıp gezmenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Karadeniz

İnaltı Mağarası – Sinop

Sinop ilinin Ayancık ilçesine 35 km mesafede bulunan İnaltı köyünün yanındaki İnaltı Mağarası bir Sinop tatili sırasında görülmesi tavsiye edilen yerlerdendir. Mağaraya ulaşmak için güzel bir manzarası olan toprak bir yoldan yürümek gerekir. Köyde biraz dinlenip 500 metrelik bir tırmanıştan sonra deniz seviyesinden 1070 m yukarıda olan bu mağaraya ulaşabilirsiniz. 2001-2003 yıllarında yapılan yol çalışmasından […]

Devamını oku
Karadeniz

Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin gezilecek yerler listesinde adı geçen yerlerden Hatila Vadisi Milli Parkı derinlik volkanizmasının ürünü olan değişik kayaç türlerinin görüldüğü, orta kesimlerinde kanyon ve boğazlar bulunan ve çok sayıda bitki türüne ev sahipliği yapan bir alandır. Vadide bulunan 530 çeşit bitki türünden 50 kadarı ilaç sanayi için kullanılan bitkilerdir. Hatila Deresi ile çok sayıda yan derelerini […]

Devamını oku
Karadeniz

Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu

Bolu’nun güneydoğusunda ve Bolu il merkezine 28 km. mesafede bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi ziyaretçilerinde alışkanlık yapan, kayak ve snowboard yapmayı gece eğlenceleri ve piyasa yapmanın önünde tutan kayak severlerin özellikle tutkun olduğu bir yerdir. Güzel eğimli ve bakımlı pistleriyle ülkemizin kendinden övgüyle söz ettiren kayak mekanları arasında yer alan Kartalkaya Alp disiplini kayak, tur kayağı […]

Devamını oku