Patara Gezilecek Yerler

Patara plajı Kaş Fethiye karayolu üzerinde olup Kaş merkeze 45 km uzaklıktadır. Türkiye’nin en geniş ve en uzun kumsalıdır. Genişliği 800 metre olup uzunluğu yaklaşık 17 km dir. Patara kumsalı caretta caretta‘ların yumurtlama kumsalı olduğu için Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir. Patara antik kenti’nin olduğu kısım kumsalın en çok ziyaretçi çeken kısmıdır. Her yıl binlerce yabancı ve yerli turist bu bölgeyi ziyaret etmektedir. Patara kumsalında deniz çok sığ olup yüzmek için çok uygun değildir. Deniz daima kendisine çektiği için dikkatli olmazsanız boğulma tehlikesi yaşayabilirsiniz.

Xanthos vadisinde denize açılabilecek tek yerin Patara olması nedeniyle tarih boyunca önemli bir kent olmuştur. Yapılan kazılar sonunda şehrin tarihinin M.Ö. VI. ve V. Yüzyıla ait olduğu anlaşılmaktadır.

Patara Gezilecek Yerler

Eski kaynaklardan öğrendiğimize göre şehir Xanthos’tan gelen koloniler tarafından kurulmuştur. Pınara’nın tarihi Troya’ya kadar uzanmaktadır. Pınara Lykia birliği içinde üç oy hakkına sahip altı şehirden birisidir. İskender’in ölümünden sonra Bergama Krallığına bağlanmış sonra Roma’nın bir şehri olmuş. Bu dönemde canlanmış olan şehir 141 ve 240 yıllarındaki depremlerde büyük hasar görmüştür.1957 yılındaki depremde de dağdaki kayalar aşağı kaymıştır.

Hıristiyanlar için önemli bir merkezdir ve “Noel Baba” denilen Saint Nicholaos Patara’lı dır. St. Paul Roma’ya gitmek için gemiye Patara’dan binmiştir. Erken Hıristiyanlık döneminde Patara Piskoposluk merkezi olmuştur. Patara gözde olduğu için Piskoposu Eudemos olmuş bundan sonra ise şansızlıklar başlamıştır. Kutsak kişiler buraya yüz çevirmiş ve liman kumlarla dolmuştur bundan dolayı da gemiler yanaşamamış Patara’da önemini yitirmiştir.

Şehrin akropolü yuvarlak bir kayadadır. Şehrin harabelerindeki zengin mimari kalıntılar şehrin eskiden refah içersinde yaşadığını göstermektedir. Patara girişindeki yolda Likya tipi Roma Devri’ne ait mezar anıtları bulunmaktadır. Girişte üç gözlü Zafer Takı, sular altında kalmış olan üç nefli liman Kilisesi ve Hurmalık Kamamı kalıntıları bulunmaktadır. Patara tiyatrosu tahmini 10.000 kişiliktir.

Patara Gezilecek Yerler

Turistik bir yer olan Patara’da çok sayıda otel, motel, pansiyon, alışveriş merkezleri ve yöresel yemeklerden yiyebileceğiniz restoranlar bulunmaktadır.

Patara Ulaşım – Patara’ya Nasıl Gidilir?

Kaş’a bağlı Kalkan bölgesinde Patara plajına gidilmektedir. Patara Antik kenti bu plajın girişindedir. Xanthos vadisinin güneybatı ucundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Boğsak Koyu ve Boğsak Adası Gezi Rehberi
Akdeniz

Boğsak Koyu ve Boğsak Adası Gezi Rehberi

Mersin Türkiye’nin en güzel coğrafyasına sahip illerden biridir. Akdeniz denilince ilk akla gelen Antalya olsa da Mersin’de yaz turizmi için ideal tatil beldelerinden biridir. Akdeniz’in incisi olan Mersin’in her yanında tarihi miras bulunmaktadır. Roma, Bizans ve Klikya tarihi mirası ile gezip görülmesi gereken ilde uzayıp giden güzel kıyılara da sahiptir. Silifke, Yeşilovacıkta’ta bulunan Boğsak Koyu […]

Devamını oku
Çıralı Antalya Gezi Rehberi
Akdeniz

Çıralı Antalya Gezi Rehberi

Kemer’den Kumluca yönünde giderken 28 km sonra Çıralı ayrımı bulunmaktadır. Çıralı ayrımından sonra ise 7 km gidince deniz kenarına ulaşılmaktadır. Çıralı yakınlarında bulunan Yanartaş (Chimaera) ve Olympos antik kentleri bulunmaktadır bundan dolayı Çıralıya ilgi artmaktadır. Çıralı yolu dar ve virajlı fakat bu yolda yolculuk yapmak çok keyiflidir. Çıralı yoluna paralel dere akmaktadır. Yeşillikler arasında giderken […]

Devamını oku
Düden Şelalesi Gezi Rehberi
Akdeniz

Düden Şelalesi Gezi Rehberi

Antalya’daki önemli mesire alanlarından biri de Düden Şelalesi’dir. Özellikle sıcak yaz aylarında Düden şelalesi ve çevresindeki piknik alanı doğanın içerisinde güzel ve serin bir gün geçirmek isteyenler için çok uygundur. Antalya’nın halkı veya tatilcilerin her zaman yoğun ilgi gösterdikleri mesire alanıdır. Şelale kentin 12 km kuzeyinde bulunmaktadır. Otobüs ve minibüslerle şelaleye gidebilirsiniz. Bıyıklı düdeninden kaybolan […]

Devamını oku