Altınoluk çevresinde gezilecek doğal güzellikler o kadar çok ki. Bu doğal güzelliklerden biri de Çanakkale’ye bağlı Küçükkuyu Mıhlı Şelalesi ’dir. Mıhlı Şelalesine nasıl gidilir? Altınoluk’tan Küçükkuyu merkeze gitmeden sağda tabela bulunmaktadır. Tabelayı takip ederseniz yaklaşık 5 km sonra şelaleye varabilirsiniz. Şelalenin yolunun bir kısmı stabilize fakat geri kalan kısmı patika olduğu için ulaşım biraz zor. Altınoluk tatili için bu civardaysanız herşeye rağmen bu yolda devam edip bu doğal güzelliğe gitmeli ve doğa harikasını görmelisiniz.

Mıhlı Şelalesi - Küçükkuyu

Yolun sonunda Rumlardan kalma bir değirmen bulunmaktadır. Bu değirmen restore edilmiş, değirmen taşları ve su yolları olduğu gibi durmaktadır.

Mıhlı Şelalesi Değirmenin karşısında kemerli bir köprü bulunmaktadır üzerinden geçebilirsiniz. Başdeğirmen Köprüsü Romalılar’dan kalma bir köprü olup, Truva’ya giden antik yolun Mıhlıçay üzerindeki tek geçiş noktasıymış. Değirmenden yukarı yol yoktur. Dere içinden, kıyısından, bazende akış yönünde ilerleyebilirsiniz. Yol boyunca irili ufaklı şelaleler görebilirsiniz. Yüzülebilir çap ve derinlikte göletler bulunmaktadır. Sıcak yaz gününden bunalanlar için buz gibi su çok rahatlatıcı olacaktır.

Gölün arkasında 15-20 metre ilerlerseniz dik kaya-duvarlarla çevrili bir odaya giriyormuş gibi hissedebilirsiniz. Burada kulakları uğuldatan şelale ile karşılaşabilirsiniz. Yeşilin ve mavinin tonlarını iç içe burada görebilirsiniz.

Mıhlı Şelalesi ‘nde gölün derinliği 30 metreyi bulmakta olup çok koyu bir renge sahip. Kendine güvenen gençler 15-20 metre yükseklikteki kayadan buz gibi sulara atlamaktalar. Yazın sıcak günlerde göle girip şelale altında bir süre kalabilirsiniz. Suyun yazın da buz gibi olduğunu unutmayın.

Mıhlıçay’ın çevresi çam, zeytin, çınar, defne,incir, armut, ayva ağaçları ve kekik, böğürtlenle doludur. Mıhlıçay’a üretme çiftliklerinden alabalık ve sazan yavruları bırakılmıştır. Buradaki alabalıklar çiftlik balıklarında olmayacak kadar lezzetlidir. Şelale çevresinde mesire alanları bulunmaktadır. Günübirlik gelip piknik alanları nda mangal yakanlar çevreye daha duyarlı olurlarsa bu doğal güzellikleri uzun süre yaşayabiliriz.