Reklam

Mıhlı Şelalesi – Küçükkuyu

Altınoluk çevresinde gezilecek doğal güzellikler o kadar çok ki. Bu doğal güzelliklerden biri de Çanakkale’ye bağlı Küçükkuyu Mıhlı Şelalesi ’dir. Mıhlı Şelalesine nasıl gidilir? Altınoluk’tan Küçükkuyu merkeze gitmeden sağda tabela bulunmaktadır. Tabelayı takip ederseniz yaklaşık 5 km sonra şelaleye varabilirsiniz. Şelalenin yolunun bir kısmı stabilize fakat geri kalan kısmı patika olduğu için ulaşım biraz zor. Altınoluk tatili için bu civardaysanız herşeye rağmen bu yolda devam edip bu doğal güzelliğe gitmeli ve doğa harikasını görmelisiniz.

Mıhlı Şelalesi - Küçükkuyu

Yolun sonunda Rumlardan kalma bir değirmen bulunmaktadır. Bu değirmen restore edilmiş, değirmen taşları ve su yolları olduğu gibi durmaktadır.

Mıhlı Şelalesi Değirmenin karşısında kemerli bir köprü bulunmaktadır üzerinden geçebilirsiniz. Başdeğirmen Köprüsü Romalılar’dan kalma bir köprü olup, Truva’ya giden antik yolun Mıhlıçay üzerindeki tek geçiş noktasıymış. Değirmenden yukarı yol yoktur. Dere içinden, kıyısından, bazende akış yönünde ilerleyebilirsiniz. Yol boyunca irili ufaklı şelaleler görebilirsiniz. Yüzülebilir çap ve derinlikte göletler bulunmaktadır. Sıcak yaz gününden bunalanlar için buz gibi su çok rahatlatıcı olacaktır.

Gölün arkasında 15-20 metre ilerlerseniz dik kaya-duvarlarla çevrili bir odaya giriyormuş gibi hissedebilirsiniz. Burada kulakları uğuldatan şelale ile karşılaşabilirsiniz. Yeşilin ve mavinin tonlarını iç içe burada görebilirsiniz.

Mıhlı Şelalesi ‘nde gölün derinliği 30 metreyi bulmakta olup çok koyu bir renge sahip. Kendine güvenen gençler 15-20 metre yükseklikteki kayadan buz gibi sulara atlamaktalar. Yazın sıcak günlerde göle girip şelale altında bir süre kalabilirsiniz. Suyun yazın da buz gibi olduğunu unutmayın.

Mıhlıçay’ın çevresi çam, zeytin, çınar, defne,incir, armut, ayva ağaçları ve kekik, böğürtlenle doludur. Mıhlıçay’a üretme çiftliklerinden alabalık ve sazan yavruları bırakılmıştır. Buradaki alabalıklar çiftlik balıklarında olmayacak kadar lezzetlidir. Şelale çevresinde mesire alanları bulunmaktadır. Günübirlik gelip piknik alanları nda mangal yakanlar çevreye daha duyarlı olurlarsa bu doğal güzellikleri uzun süre yaşayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Asos'un Gizli Koyları
Ege

Asos’un Gizli Koyları

Bozcaada, Ayvalık ve Cunda Adası gibi yaz aylarının popüler mekanları arasında kalan Assos, hak ettiği ilgiyi pek fazla göremiyor. Oysa gerek tarihsel zenginliği, gerekse kitle turizminden kendini koruyabilmiş doğasıyla rakiplerine göre bariz bir üstünlüğe sahip, Pek çoğumuzun şöyle bir uğrayıp geçtiği, Kuzey Ege’nin en sıra dışı yerleşimi Assos. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında az bilinen […]

Devamını oku
Alaçatı Gezi Rehberi
Ege

Alaçatı Gezi Rehberi

Eşsiz doğası ve tarihi dokusu ile tatilcileri kendisine hayran bırakan bir beldedir Alaçatı. Son dönemlerde tatilcilerin akın akın gittiği beldede yapılacak çok fazla şey bulunmakta olup size bunlardan bir kısmını belirteceğiz. Alaçatı rengarenk pencere ve kapıların süslediği cumbalı taş evleri ile çok farklı bir tatil beldesi. Sardunya ve begonvillerin sarmaladığı Arnavut kaldırımlı sokakları ile gezilip […]

Devamını oku
Bozcaada Gezilecek Yerler
Ege

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada Kuzey Ege’deki adalarımızdan biridir. Pırıl pırıl denizi, daracık sokakları, eski Rum evleri ve balıkçı lokantaları ile birçok insanın hayalindeki yerleşim merkezidir. Kışın nüfusu az olan adada yazın çok tatilci olmaktadır. Ada yaz kış rüzgarlıdır. Poyrazı, lodosu ve yaz günleri meltemi hiç eksik olmaz. Biri biterse öteki başlar. Kış aylarında lodos başlayınca bazen bir hafta […]

Devamını oku