Maşukiye – Kocaeli

Doğayla baş başa harika bir hafta sonu geçirmeye ne dersiniz? Güne çok lezzetli bir köy kahvaltısıyla başlayıp, daha sonra temiz havada doğa yürüyüşü yapabilir yada arkadaşlarınızla ve çocuklarınızla birlikte oyun oynayabilirsiniz. Ardından da ister kendi getirdiğiniz piknik malzemeleriyle mangal yapın veya lokantalarda kiremitte alabalık yiyebilirsiniz. Yayla deresine karşı piknik alanlarında içeceğiniz çay ayrı bir keyif verecek size. Bütün bunları ve daha fazlasını İstanbul’a çok yakın olan Maşukiye’de yapabilirsiniz. Maşukiye’ye bir kere gidince doğal güzelliklerine aşık olacaksınız ve her fırsatta tekrar gitmek isteyeceksiniz.

Maşukiye – Kocaeli

Maşukiye ailece piknik yapıp güzel bir gün geçirmek isteyenler için çok uygun bir yer. Ailece piknik yapmak isteyenler günlük olarak ödedikleri kira bedeliyle masa tutabiliyorlar. Burada mangal yakıp oyunlar oynaya bilirisiniz. Pazar günü Maşukiye’ye giderseniz merkezde pazarı kurulmakta oradan çok taze ve lezzetli peynir çeşitlerinden alabilirsiniz. Yerel halk tarafından yetiştirilen domates, salatalık, bal pazarda satılmakta tavsiye ederim çok güzel. Odun ateşinde pişirilmiş mis kokulu ekmek eşliğinde kahvaltılıklarınızı alıp piknik alanında çok güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Siz hiçbir şey hazırlamadan hazır kahvaltı gelsin derseniz eğer Maşukiye’de köy kahvaltısı yapabileceğiniz bir çok restoran var buraları tercih edebilirsiniz. Bu kahvaltılarda peynir çeşitleri çok lezzetli, doğal tereyağı ve bal. Odun ateşinde pişmiş mis kokulu ekmek ve temiz hava bütün bunlar bir araya gelince yapacağınız kahvaltının tadını unutamayacaksınız.

Öğle yemeğinde alabalık yemek isterseniz yayla deresi etrafında, yedi tane Alabalık vadisinde alkollü ve alkolsüz olmak üzere yaklaşık yirmi tane restoran bulunmakta. Bu restoranlarda alabalığın her çeşidi yapılmakta. Kiremitte pişirilen yemekler, çevre köylerden gelen tereyağı ile pişirilen güveç, mantar ve peynir çok lezzetli tatmalısınız. Salatalar ve zeytinyağlılar hepsi çok lezzetli .

Fiyatlar çok rağbet görmesinden dolayı olsa gerek fazla ekonomik değil.Grup olarak giderseniz konuşup grup indirimi yaptırabilirsiniz. Otopark sorunu yok onu da belirtmek isterim.

Bölgede spor aktiviteleri seçenekleri de çok. Cevizdibi Tesisleri’nde paintball oynayabilir, Yanık Köyü’nde gezintiye çıkabilir, Dorat Çiftliği’nde veya Atlı Bahçe’de ata binebilirsiniz. Yürüyüş parkurunda yürüyüş yapabilir veya bisiklete binebilirsiniz

Maşukiye’nin tarihi yakın bir zamana denk gelmektedir. Abaza Murat Bey önderliğinde 1860’larda Çerkezler tarafından kurulmuştur. Çerkezler yaşama yerlerini seçerken doğaya en yakın, en yeşil yerleri seçerler. Maşukiye’yi seçmelerindeki en büyük etkende bu olmuş.

Maşukiye hem Sapanca Gölünün kıyısında olması hem de Kartepe zirvesinin eteklerinde olmasından dolayı her mevsim ayrı güzellikler sunmakta ziyaretçilerine. Sapanca gölünde su kayağı yapılabilmekte. Kartepe’de ise dağ turizmi açısında gelişmiş olup kışın kayak yapabileceğiniz tesis bulunmaktadır. Kuzu Yaylası’nda temiz hava ve panoramik manzara yaşanmalı. Kuzu yaylası ve Kartepe günübirlik turizme de hizmet vermektedir. Kartepe’nin Maşukiye’ye uzaklığı 17 km dir.

Güzel bir hafta sonu geçirmenin mutluluğu ile dönerken, dönüş yolunda yol boyunca satılan taze meyve ve sebzelerden alabilirsiniz. Ayrıca çevre köylerden Çerkez peyniri de alabilirisiniz.

Doğayla Baş başa Yürüyüş Maşukiye Ulaşım

İstanbul Maşukiye arası 158 km olup 1,5 saat sürmekte.

İstanbul yönünden gelenler otoyolda İzmit Doğu – Uzunçiftlik turnikelerinden çıktıktan sonra 500 metre ilerde sağa Sapanca kavşağına sapılarak 10 km sonra Maşukiye’ye ulaşılabilir. Ankara yönünden gelenler ise Sapanca turnikelerinden çıkıp sola dönecek 9 km sonra Maşukiye’ye ulaşılıyor.