Küre Dağları – Kastamonu

Küre Dağları – Kastamonu

Küre Dağları adeta doğanın bize verdiği bir armağan. Bizim de bu güzelliğe sahip çıkmamız ve korumamız gerekmektedir. Bu doğal güzelliğin korunması gerektiğine karar verildi ve 2010 yılında burası milli park ilan edildi. Küre Dağları dik eğimli yamaçlar üzerinde gür ormanlarla kaplıdır. Yüksek düzlükler, dik kanyonlar, ana kayayı dikine keserek denize dökülen akarsular, düdenler, kayalık duvarlar, bahçe, tarlalardan oluşan kırsal doku ve kırsal yerleşim alanlarından oluşmaktadır. Küre Dağları Türkiye’deki mağara ve kanyonlar bakımından en zengin yerlerinden biridir. Bölgede bulunan kanyonlar, boğazlar, mağaralar ve düdenler ilginç jeolojik oluşum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Milli Park 3700 hektarlık bir alanı kaplamaktadır ve en yakın yerleşim yerleri Pınarbaşı, Arıt, Kurucaşile, Cide, Ulus, Azdavay ve Amasra’dır.

Küre dağları zengin habitat çeşitliliğine sahiptir. Uluslararası ve ulusal öneme sahip yaşlı ve bakir orman örtüsüne sahiptir. Birçok bitki türü ve endemik bitkiler bu milli park sınırları içersinde karşınıza çıkmaktadır. Ormanları gür ve zengin ağaç türleriyle kaplıdır. Bu Milli park içersinde 675 bitki taksonunun yaşadığı bilinmektedir. Uzmanlara göre ise bu sayının bundan çok daha fazla olduğu tahmin edilmektedir. Bunlardan 100 kadarı endemik bitki.

Küre Dağları birçok hayvan türü içinde doğal yaşam alanı sağlamaktadır. Bölgede Türkiye’de yaşayan 132 memeli türünün 40 kadarına rastlanmaktadır. Bu hayvanlardan bazıları vaşak, bozayı, ulugeyik, susamuru gibi memeli türleridir. Bölgede 129 kuş türü yaşamakta olup bunların 46 ‘sı tehdit altındadır. Bölge gece ve gündüz yırtıcıları açısından da çok zengindir.

Bu bölgede yaşayan halk özgün giyim – kuşam, zengin yerel mutfak, halk müziği gibi kültürel değerlerini günümüze kadar korumuş ve yaşatmaya devam etmekteler. Doğa yürüyüşleri, manzara seyri, tırmanma, kırsal yaşam aktiviteleri gibi doğa turları bölgeye yapılmaktadır.

Milli Park içersinde görülecek yerler
Ilgarini mağarası: 850 metre uzunluğunda 250 metre derinliğindedir. Roma ve Bizans dönemine ait kilise, şapel ve sarnıçlar bulunmaktadır. Ayrıca binlerce yılda oluşmuş olan sarkıt ve dikitler muhteşem bir görüntü sunmakta.

Ejder Mağarası: Buraya inmek profesyoneller için mümkün olup mağara girişte ihtişamıyla büyülemekte.

Mantar mağarası: Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız bu mağaradaki sarkıt ve dikitlerin muhteşem görüntülerini çekebilirsiniz.

Valla Kanyonu, Aydos Kanyonu, Delikli Şile Mağarası, patikalar, Ayı Gölü, şelaleler, Kızılkilise, Türbe Tepe, Loç Kanyonu, Kirazlıdere Çorumna arkeolojik alanı ve Roma yolu, doğal fıstık çamları yayılış alanı, Ceneviz su kuyuları, Yukarıdere milli parkın başlıcaları arasında sayılabilir.

Bölgede kışlar soğuk yazlar ılık geçer. Bundan dolayı Küre Dağları Milli Parkını ziyaret etmek için en uygun dönem yaz aylarıdır. Bölge Haziran ve Ağustos dönemlerinde en geniş kullanım olanaklarına sahiptir. Park içinde konaklama imkanı bulunmamaktadır. En yakın yerleşim merkezleri ve köylerde pansiyonlarda konaklama yapabilirsiniz.

Küre Dağları – Kastamonu Ulaşım
Kastamonu, İstanbul`dan karayolu ile 520 km., Ankara`dan 240 km., Zonguldak`tan 265 km., İzmir`den 820 km. uzaklıktadır.

comments title

  1. 5-6 sene öce Küre dağlarına gezi yapma imkanım oldu hakikaten doğal güzellikler müthişti. Doğa tutkunlarına tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Karadeniz

İnaltı Mağarası – Sinop

Sinop ilinin Ayancık ilçesine 35 km mesafede bulunan İnaltı köyünün yanındaki İnaltı Mağarası bir Sinop tatili sırasında görülmesi tavsiye edilen yerlerdendir. Mağaraya ulaşmak için güzel bir manzarası olan toprak bir yoldan yürümek gerekir. Köyde biraz dinlenip 500 metrelik bir tırmanıştan sonra deniz seviyesinden 1070 m yukarıda olan bu mağaraya ulaşabilirsiniz. 2001-2003 yıllarında yapılan yol çalışmasından […]

Devamını oku
Karadeniz

Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin gezilecek yerler listesinde adı geçen yerlerden Hatila Vadisi Milli Parkı derinlik volkanizmasının ürünü olan değişik kayaç türlerinin görüldüğü, orta kesimlerinde kanyon ve boğazlar bulunan ve çok sayıda bitki türüne ev sahipliği yapan bir alandır. Vadide bulunan 530 çeşit bitki türünden 50 kadarı ilaç sanayi için kullanılan bitkilerdir. Hatila Deresi ile çok sayıda yan derelerini […]

Devamını oku
Karadeniz

Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu

Bolu’nun güneydoğusunda ve Bolu il merkezine 28 km. mesafede bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi ziyaretçilerinde alışkanlık yapan, kayak ve snowboard yapmayı gece eğlenceleri ve piyasa yapmanın önünde tutan kayak severlerin özellikle tutkun olduğu bir yerdir. Güzel eğimli ve bakımlı pistleriyle ülkemizin kendinden övgüyle söz ettiren kayak mekanları arasında yer alan Kartalkaya Alp disiplini kayak, tur kayağı […]

Devamını oku