Kızılcahamam – Ankara Kaplıcaları

Kızılcahamam’da sularının özelliği benzerlik gösteren Büyük ve Küçük Kaplıca bulunmaktadır. Romalılardan beri kullanılmakta olan kaplıcalar önemini arttırarak günümüze kadar gelmiştir. Kaplıcalardan biri ilçe merkezinde olup diğeri de Seyhamamı’ndadır.

İlçeye gelen turistlerin önemli bir kısmı kaplıcalara gelmektedir. İlçede bulunan Büyük ve Küçük kaplıcalar dışında bölgede bulunan konaklama tesisleri bünyelerinde kaplıca hizmetleri sunmaktadır. Özellikle yaz aylarında kaplıcalara gelenlerin sayısı artmaktadır. Konaklama için özel pansiyonlar, belediye termal pansiyonları ve sekiz tane turistik tesis hizmet vermektedir.

Büyük Kaplıca
1985 yılında yapılan iç ve dış düzenleme ile kullanışlı hale getirilmiştir. Kadın ve erkek bölümleri simetrik olarak birbirinin benzeri olan kaplıcalara belediye tarafından işletilmektedir.

Küçük Kaplıca
Yenice mahallesi Cami arkasında küçük bir binada hizmet vermekte olan kaplıcada öğleye kadar erkekler, öğleden sonra ise bayanlara hizmet vermektedir. Açık soyunma yeri, kurnalı yıkanma yeri ve havuz bölümünden oluşmaktadır.

Büyük şehirlerdeki hayat şartlarının zorluğu, hava ve çevre kirliliğidir. Bütün bu olumsuz yaşam şartları sonucunda sık sık görülen sinirsel yorgunluk, romatizmal rahatsızlık gibi hastalıkları tedavi için insanlar kaplıcalara, doğadan faydalanmaya çalışmaktalar. Kızılcahamam bütün bu özellikleri bulabileceğiniz bir yer.

Kaplıca suyu romatizmalı hastalara, böbrek ve idrar yolu hastalıkları, kadın hastalıkları, kemik ve eklem rahatsızlıklarına, sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiği tespit edilmiştir. Aynı zamanda Kızılcahamam maden suları karaciğer, mide, bronşit, dolaşım sistemi, kalp rahatsızlıklarının tedavisinde fayda sağlamaktadır. Seyhamamı kaplıcaları bütün bu faydaları dışında kalp ve kan dolaşımı, solunum yolları hastalıkları, fiziki ve ruhi yorgunluğa iyi gelmektedir.

Kızılcahamam – Ankara Kaplıcaları Ulaşım
Ankara Kızılcahamam arası 79 km olup tem otoyolu ile 45 dakikada gidilebilmektedir. İstanbul’a uzaklı 350 km dir. Kendi aracınız yoksa Ankara Etlik garajı ve Kültür merkezinden Belediye otobüsleri 20 dakikada bir kalkmaktadır