Kızılcahamam – Ankara Doğal Güzellikler

Yemyeşil çam ormanlarının sardığı vadide kurulmuş olan Kızılcahamam yazın dinlenme ve serinleme yeridir. Kışın ise kar ve ağaçlarının oluşturduğu manzarayı seyredebileceğiniz bir tatil beldesidir. Havasının temizliği ve zengin orman örtüsü ilçeyi turizm açısından cazip hale getirmektedir. Sessiz ortamda huzur bulmak, iyi vakit geçirmek ve ruhunu dinlendirmek isteyenler için çok cazip bir yer Kızılcahamam. Ankara’ya uzaklığı 80 km olan beldenin Esenboğa havaalanına sadece bir saat mesafede olması da ulaşım açısından çok büyük avantaj. Son yıllarda dağ ile doğa turlarında çok tercih edilmekte olup yazın ve kışın ayrı güzellikler sunmakta ziyaretçilerine.

Kızılcahamam ilçe sınırları içersinde bulunan Soğuksu Milli Parkı 1050 hektarlık bir alanı kaplamakta olup dağ turizmi alanıdır. Yükseklik 1000 ile 1800 metre arasında değişmektedir. Bitki örtüsü olarak çok zengin olup en çok karaçam türleri bulunmaktadır. Yabani gül, çilek, ahlat, fındık, ardıç, meşe ve çeşitli kır çiçekleri görebilirsiniz. Milli park alanında yaban domuzu, tilki, tavşan, çakal, ayı, sincap yaşamaktadır. Milli park ender güzelliklere sahip olup her mevsim farklı görüntüler sunmaktadır. Yurdumuzda bulunan yırtıcı kuş türlerinin hemen hepsi bölgede görülmektedir.

Kızılcahamam yakınlarında iki göl vardır. Bunlardan biri Eğrekaya Baraj Gölü diğeri ise Karagöl. Karagöl ışık dağı eteklerinde bulunan küçük bir göldür. Işık Dağı, Karagöl ve Sofular Deresi trekking için uygundur. Günü birlik doğayla baş başa kalmak için gidebilirsiniz Kızılcahamam’a. Yürüyüş ve piknik yaparak güzel bir gün geçirebilirsiniz. Burası şehrin yorgunluğunu üstünüzden atıp dinlenmek için ideal bir yer. Hem şehrin dışında hem de ulaşım çok kolay.

Kızılcahamam – Ankara Ulaşım
Ankara Kızılcahamam arası 79 km olup tem otoyolu ile 45 dakikada gidilebilmektedir. İstanbul’a uzaklı 350 km dir. Kendi aracınız yoksa Ankara Etlik garajı ve Kültür merkezinden Belediye otobüsleri 20 dakikada bir kalkmaktadır