Kıyıköy – Kırklareli Hafta Sonu Kaçamağı

Kıyıköy – Kırklareli Hafta Sonu Kaçamağı

İstanbul’ a 2 saat uzaklıkta mavi ve yeşili uyum içersinde bulabileceğiniz bir kıyı kasabası Kıyıköy. Doğal güzellikler arasında, şehrin kalabalığından uzakta, huzuru ve mutluluğu yaşayabileceğiniz neredeyse evinizin hemen yanı başında bir sahil kasabası. Kıyıköy’e her mevsimde gidebilirsiniz. İlkbaharda doğanın uyanışına tanık olabilirsiniz veya sonbaharda ağaçların yapraklarının renk değişimlerini izleyebilirsiniz. Yazın giderseniz de doğal güzelliklerin yanı sıra deniz ve güneşten faydalanabilirsiniz. Sakin ve huzurlu bir gün geçirip taze balık yiyerek bir gününüzü geçirebileceğiniz gibi birkaç günlük kısa bir tatilde yapabilirsiniz burada.

Trakya’nın Karadeniz sahilinde Kırklareli’nin bir ilçesi Kıyıköy ve koruma altında. İstanbul’a 164 km uzaklıkta huzurlu, sakin, şirin, tarih ve doğayı iç içe bulabileceğiniz bir yer.

Kıyıköy her iki tarafından denize akarak ulaşan “Pabuç” ve “Kazan” dereleri arasında yarımada gibi uzanmaktadır ve yüksek bir tepededir.

Karadeniz ‘in hırçın dalgalarının oyduğu kayalardan oluşmuş anıt kaya ve mağara görülmeye değer. Kayalara oyularak yapılmış Mağara Kilise’yi de görmeniz lazım. Yazın giderseniz derelerde kuş sesleri arasında sandal sefası yapıp balık avlayabilir, dere kenarında piknik yapabilirsiniz. Kartaltepe’den Kıyıköy’ün eşsiz manzarasını mutlaka izlemelisiniz. Kıyıköy küçük bir balıkçı kasabası olduğu için her zaman taze balık bulunmakta. Mevsimine göre çıkan balıklar kalkan, mezgit, barbun, tekir, karagöz dür. Burada balıkçılık asıl geçim kaynağı olduğu için balık restoranları çoktur. Denize yukardan bakan restoranlardan taze balık ve deniz ürünlerinden yiyebilirsiniz. Kıyıköy girişindeki balık halinden de uygun fiyata balık alabilirsiniz.

Kıyıköy’de gezilecek tarihi yerler
Ayanikola Manastırı
Kıyıköy Mağarası
Kıyıköy Kalesi
Kıyıköy Camii
Kıyıköy Liman Hamamı
Kıyıköy’de denize girebileceğiniz plajlar Belediye Plajı, Kaz Limanı, Liman Plajı, Selvez Koyu gibi seçenekler bulunmaktadır.

Burada her bütçeye uygun konaklama imkanı bulunmaktadır.

Kıyıköy – Kırklareli Ulaşım
İstanbul’a uzaklık 164 km olup yaklaşık 2,5 saat sürmekte. Özel aracınızla gidiyorsanız Edirne yönüne giderken Çerkezköy ayrımından devam edin ve Saray’ı geçtikten sonra ağaçlı yoldan Kıyıköy’e gidilmektedir.
Kıyıköy’e Otobüsle gitmek isterseniz Esenler otogarından her gün buraya otobüs gitmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi
Marmara

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi

Yalova denilince aklımıza ilk gelen kaplıcaları olsa da Atatürk’e ev sahipliği yapmış Yürüyen Köşk’ün burada bulunuyor olması bir diğer özelliğidir. Atatürk’ün isteği ile etkilendiği ulu bir çınar ağacının etrafına yapılması istenen köşk bir aydan kısa sürede tamamlanarak 1929 yılında kullanılır hale gelmiştir. Bir süre sonra büyüyüp yeşeren çınar ağacının uzayan dalları zamanla evin çatısına dokunarak […]

Devamını oku
Marmara

Gönen Kaplıcaları Rehberi

Gönen Balıkesir’in tertemiz bir havaya ve çok güzel bir doğaya sahip olan ilçelerinden biri; Gönen kaplıcaları ise bu güzel kasabayı sağlık turizmi açısından önemli kılan unsur. 70.000 metrekarelik bir milli parkın içerisinde yer alan bu kaplıcaların sularından içmek veya banyo kürleri yapmak yoluyla faydalanmak birçok sağlık sorununa iyi geliyor. Bir zamanlar Mısırlılara, Romalılara ve Bizanslılara […]

Devamını oku
Marmara

Değirmendere Gezilecek Yerler

Kocaeli ilinin en güzel yerlerinden biri olan Değirmendere küçük, sıcak ve samimi havalı güzel bir sahil kasabasıdır. 1999’da 17 Ağustos depremi sırasında yaşanan ağır hasar ve can ve mal kayıpları Değirmendere’nin nüfusunu etkilemiştir. Kocaeli’nin Gölcük ilçesine bağlı olan bu eski belde daha önceleri Gölcük’ünkinden daha kalabalık bir nüfusa sahipti. Gezilecek Yerleri ile birlikte küçük ve […]

Devamını oku