Kelebekler Vadisi Fethiye Gezilecek Yerler

Kelebekler Vadisi, yakınlarında karadan ulaşım olmadığından Fethiye Ölüdeniz’den tekneyle ulaşılabilen ve bu sayede doğal güzelliğini günümüze kadar koruyabilmiş bir doğa harikasıdır. Üzerinde bulunan endemik bitki türlerinin zenginliği nedeniyle korunması gereken 100 dağdan biri olan Babadağ’ın eteklerindedir. Dünya Mirasını Koruma Vakfı tarafından korunması gerekli yerlerden biri olduğu ilan edilmiştir. Kültür ve Tabiat varlıkları Koruma Kurulu tarafından da yasal koruma altına alınmıştır. 8 Şubat 1995 tarihinde vadi 1. dereceden doğal sit ilan edilmiş ve her türlü yapılaşmaya kapatılmıştır. Kayalık ve çamlık olan vadide milyarlarca kelebek kayalarda, ağaçların gövdesinde ve yapraklarında yaşamaktadır.

Kelebekler Vadisi Fethiye Gezilecek Yerler

Hukuki koruma statüleri ve vadinin kendine özgü topografyasından dolayı turizmin olumsuz etkilerinden kendini korumuştur. Vadi kelebeklerin doğal yaşam alanı olup 28 farlı tür yaşamaktadır ve özellikle Ağustos ayı en yoğun bulundukları dönemdir.

Kelebekler Vadisi sınırları içerisinde bir tek işletme bulunmaktadır. Tüm ulaşım ve konaklama bu işletme tarafından yapılmaktadır. Vadide bulunan konaklama seçenekleri çadır, çardak veya bungalovdur. İşletmede paket program uygulanmakta olup açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği verilmektedir.

Bu doğal güzelliklerin arasında doğa ile baş başa sakin ve huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Burada egzoz gürültüsü ve yüksek volümlü müzik sesi yok. Doğa ile baş başa, mavi ve yeşilin tonları uyum içersinde. Kuş sesleri arasında dingin ve doğal bir tatil geçirebilirsiniz. Bu eşsiz doğal güzellikler arasında ve rengarenk kelebeklerle geçireceğiniz tatilinizi hiç unutamayacaksınız.

Kelebekler Vadisi Fethiye Nasıl Gidilir?

Kelebekler Vadisi’ne ulaşım tekne ile yapılabilmektedir. Vadiye ulaşım Ölüdeniz sahilden kalkmakta olan teknelerle yapılmaktadır. Tekne saatleri dışında vadi’ye gitmek isteyenler vadide bulunan işletmeyi arayarak Zodyak bot ile özel servis isteyebilirler.

En yakın havaalanı Dalaman Havaalanıdır. Dalaman Havaalanı’ndan Fethiye’ye oradan da minibüsle Ölüdeniz’e gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Asos'un Gizli Koyları
Ege

Asos’un Gizli Koyları

Bozcaada, Ayvalık ve Cunda Adası gibi yaz aylarının popüler mekanları arasında kalan Assos, hak ettiği ilgiyi pek fazla göremiyor. Oysa gerek tarihsel zenginliği, gerekse kitle turizminden kendini koruyabilmiş doğasıyla rakiplerine göre bariz bir üstünlüğe sahip, Pek çoğumuzun şöyle bir uğrayıp geçtiği, Kuzey Ege’nin en sıra dışı yerleşimi Assos. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında az bilinen […]

Devamını oku
Alaçatı Gezi Rehberi
Ege

Alaçatı Gezi Rehberi

Eşsiz doğası ve tarihi dokusu ile tatilcileri kendisine hayran bırakan bir beldedir Alaçatı. Son dönemlerde tatilcilerin akın akın gittiği beldede yapılacak çok fazla şey bulunmakta olup size bunlardan bir kısmını belirteceğiz. Alaçatı rengarenk pencere ve kapıların süslediği cumbalı taş evleri ile çok farklı bir tatil beldesi. Sardunya ve begonvillerin sarmaladığı Arnavut kaldırımlı sokakları ile gezilip […]

Devamını oku
Bozcaada Gezilecek Yerler
Ege

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada Kuzey Ege’deki adalarımızdan biridir. Pırıl pırıl denizi, daracık sokakları, eski Rum evleri ve balıkçı lokantaları ile birçok insanın hayalindeki yerleşim merkezidir. Kışın nüfusu az olan adada yazın çok tatilci olmaktadır. Ada yaz kış rüzgarlıdır. Poyrazı, lodosu ve yaz günleri meltemi hiç eksik olmaz. Biri biterse öteki başlar. Kış aylarında lodos başlayınca bazen bir hafta […]

Devamını oku