Kekova – Antalya

Kaş ilçesinin yaklaşık 40 km yakınlarında bulunan bir adadır. Kaş’tan tekne ile gidilebileceği gibi Üçağız’dan kayıkla adaya gidip gezilebilir. Üçağız ve Kale Köyleri’nin karşısında bulunan ada 7.4 km uzunluk ve 500 metre genişliğe sahiptir. Doğa ile tarihin bir arada bulunduğu türkuaz rengi denizi ile Kekova bir turizm cenneti. Kekova Mavi yolculuk tekneleri ve yatların en favori kıyılarındandır.

Ada ismini çevresindeki bölgeye de vermiş olup ada ve çevresine Kekova denmektedir. Ada depremler sonucunda deniz altında kalmış ve buraya batık şehir denmektedir. Ada’nın yakınında antik ve batık kentler bulunmaktadır. Kaleköy’de Simena, Gökkaya koyunda Istlada, Üçağızda Theimussa antik kentleri ve Aperlai batık kent bulunmaktadır. Ada ve çevresi arkeolojik doğal koruma alanı “Kekova Sit Alanı” olarak adlandırılmaktadır.

Kekova ve çevresi Akdeniz’in en temiz denizine sahiptir. Bu temizliğinin nedeni koruma alanı olmasından dolayıdır.

Ada hiçbir zaman kent özelliği taşımamıştır. Karşısında bulunan iki kenti Akdeniz’e karşı korumuş denizcilere sığınak olmuş, gemi inşa ve onarım üssü olarak kullanılmıştır. Adada bulunan tersane koyu yüzülebilecek tek yerdir. Burası Bizans dönemine ait bazilika apsisi ile arkeolojik kalıntıların yoğun bulunduğu bir alandır. Pırıl pırıl sulardan görünen antik kent kalıntılarının doyumsuz görüntüsünü seyretmek zaman tünelinde yolculuk yaptırıyor.

Kaleköy iskelesinde balık lokantaları bulunmaktadır. İskeleden yukarılara doğru köy içine giderseniz yöreye has lezzetiyle gözleme yiyebilirsiniz

Tekne turları ile Kekova’yı gezmenizi tavsiye ederim. Rodos şövalyelerinden kalan kale görülmesi gereken yerlerdendir. Adanın sahilden kaleye yürünen yolda kaya mezarları bulunmaktadır. Kekova’ya birkaç kilometre uzaklıkta bulunan Myra kenti ve anfi tiyatrosu görülecek yerler arasındadır.

Kekova – Antalya Nasıl Gidilir
Kaş ilçesi yakınlarında bulunan Kekova Kaleköy ve Üçağız köylerinin açıklarında bulunmaktadır. Kekova’ya Kaş’tan tekne ile gidilebilmektedir ayrıca karadan Üçağız köyüne gidip oradan kayıkla ada gezilebilmektedir. Kaş – Üçağız arası 34 km uzaklıktadır. Buradan Kaleköy’e motorla 20 dakikada gidilebilir.