6000 yıllık bir tarihi geçmişi olan Kayseri kaleler, kümbetler, medreseler, camiler, müzeler, vadiler ve yaylalardan yana zengin bir şehirdir. İç Anadolu bölgesinin büyük kentleri arasında yer alan şehir geniş caddeleri, yolları ve yüksek binalarıyla modern bir görünüm arz eder. Orman yapısı bakımından zayıf bir şehir olan Kayseri’de tarım öncelikli bir uğraş değildir; sanayi, ticaret ve ulaştırma sektörleri daha gelişmiş durumdadır. Türkiye’nin üçüncü en yüksek dağı olan Erciyes Dağı bu şehirdedir ve Kayseri’de gezilecek yerler listesinde daima yer alır. Ziyaretçilerine doğal ortamlarda salınan yaban atlarını görme şansı da veren dağda bulunan Erciyes Kayak Merkezi kış aylarında bir Kayseri gezisi yapanların keyifli zamanla geçirebileceği gelişmiş bir kış sporları merkezidir.

Kayseri Gezi rehberi

İkisi de tipik medrese yapısında olmasına karşın aslında biri bir şifahane, diğeri de bir tıp medresesi olan iki yapıdan oluşan Çifte Medrese; kentin 70 km. güneyindeki bir su kuşları barınağı olan Sultan Sazlığı ve Soğanlı Harabeleri de Kayseri’de görülecek yerler arasındadır. Bir açık hava müzesi niteliğindeki Soğanlı Harabeleri’nde kayalara oyulmuş kilise ve manastırların yanında barınakla, mağaralar ve binlerde güvercinlik görebilirsiniz. Büyüleyici bir görünümü olan ve dünyanın en yüksek şelaleleri arasında sayılan Kapuzbaşı Şelalesi Kayseri’nin Aladağ Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan görkemli bir tabiat güzelliğidir.

Kayseri Gezi rehberi

Kültepe Höyüğü, 1419-1497 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen tarihi Güpgüpoğlu Konağı ve şehirdeki en güzel Selçuklu dönemi eserlerinden biri olan Döner Kümbet de Kayseri’de gezilecek yerler arasındadır. Yörede Kayseri’nin tarihine ışık tutan daha birçok cami, medrese ve külliyeler mevcuttur. İl merkezine 40 km. uzaklıktaki Palas Tuzla Gölü, Kayseri Atatürk evi ve Kayseri Arkeoloji Müzesi de şehrin görülmeye değer mekanlarıdır.