Kaş – Antalya

Kaş – Antalya

Kaş Akdeniz’in maviliği ve doğanın yeşil tonlarının uyum içersinde kaynaştığı bir tatil beldesidir. Dünya turizminde önemli bir yeri olan Antalya’nın bir ilçesidir. Antalya havaalanına 200 km. Dalaman havaalanına ise 160 km uzaklıktadır. Kaş limanın çevresinde bulunan pek çok küçük dükkan, cafe ve restoranları ile tipik bir Akdeniz sahil kasabasıdır.

Kaş’tan bakıldığında adeta yağlı boya tablolardaki gibi görünen bir ada olan Yunan Meis Adası yalnızca birkaç mil uzaklıktadır. Bu adaya küçük teknelerle günübirlik gidilip gezilebilmektedir. Dünyaca ünlü Patara Kumsalları Türkiye’nin en uzun ve enli kumsalıdır. Patara kumsalı caretta caretta‘ların yumurtlama kumsalı olduğu için Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir. Kumsalın bir kısmında Patara Antik Kenti bulunmaktadır. Bu kısım mutlaka gezilmelidir. St.Nicholas Kilisesi, Batıkşehir ve Kekova Kaş’a yarım saatlik mesafede olup gezilmesi gereken yerlerdendir.

Kaş’ın en önemli anıtı Uzun Çarşı Caddesi üzerinde bulunan lahittir. Lahit’in üzerinde Lykia dilinde yazılmış olan yazı okunamadığı için kime ait olduğu bilinmemektedir. Halk bu lahde Kral Lahdi demektedir.

Kaş’ta su sporları için her türlü imkan bulunmaktadır. Kaş’ta yapabileceğiniz sporlar çok fazla olup bunlardan bazıları trekking, dağcılık, rafting, yamaç paraşütüdür. Ayrıca Akdeniz’in batıklarını görebilmek ve denizin altındaki güzellikleri keşfedebilmek için sualtı dalışları yapabilirsiniz.

Kaş Marina Akdeniz’in en modern marinalarından biridir. Fethiye’den Kemer’e kadar olan kıyı şeridindeki marina ihtiyacını karşılamaktadır. Her boy teknenin yanaşmasına elverişli su derinliğine sahip olan bir marinadır. Marinada restoran ve mağazalar bulunmaktadır. Yatçıların ihtiyaç duyacakları tüm hizmetler burada verilmektedir.

Kaş ve çevresinde kilim ve dokumalar üretilmektedir. Yemeni, tülbent ve kilimler hediyelik eşya olarak satılmaktadır. Ayrıca ceviz ağacından yapılmış olan çeyiz sandığı, sehpa, tahta kaşık ve oklavalar çarşıda bulunan dükkanlarda satılmaktadır. Uzun Çarşı’da bulunan cumbalı eski evler restore edilmiştir. Evlerin altında bulunan dükkanlar ve rengarenk tezgahlarda hediyelikler satılmaktadır.

Kaş’ta tipik Akdeniz mutfak yemeklerinden yiyebilirsiniz. Deniz ürünleri de çok çeşitli ve tazedir. Yörede arıcılık ve bağcılık yapılmaktadır. Karakovan balı ve çam balı alabilirsiniz. Ayrıca bölgede keçiboynuzu çok yetişmekte olup keçiboynuzu pekmezi de alabilirsiniz.

Kaş’tan yapılan mavi yolculuklara katılabilirsiniz. 3 gün 3 gece olanını veya 7 gün 7 gece olanını tercih edebilirsiniz. Cennetten bir köşe olan Kaş tatilinizde unutulmaz günler yaşayabilirsiniz.

Kaş – Antalya Ulaşım
Kaş – Antalya arası 185 km
Kaş – Dalaman arası 150 km

2 “Kaş – Antalya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Boğsak Koyu ve Boğsak Adası Gezi Rehberi
Akdeniz

Boğsak Koyu ve Boğsak Adası Gezi Rehberi

Mersin Türkiye’nin en güzel coğrafyasına sahip illerden biridir. Akdeniz denilince ilk akla gelen Antalya olsa da Mersin’de yaz turizmi için ideal tatil beldelerinden biridir. Akdeniz’in incisi olan Mersin’in her yanında tarihi miras bulunmaktadır. Roma, Bizans ve Klikya tarihi mirası ile gezip görülmesi gereken ilde uzayıp giden güzel kıyılara da sahiptir. Silifke, Yeşilovacıkta’ta bulunan Boğsak Koyu […]

Devamını oku
Çıralı Antalya Gezi Rehberi
Akdeniz

Çıralı Antalya Gezi Rehberi

Kemer’den Kumluca yönünde giderken 28 km sonra Çıralı ayrımı bulunmaktadır. Çıralı ayrımından sonra ise 7 km gidince deniz kenarına ulaşılmaktadır. Çıralı yakınlarında bulunan Yanartaş (Chimaera) ve Olympos antik kentleri bulunmaktadır bundan dolayı Çıralıya ilgi artmaktadır. Çıralı yolu dar ve virajlı fakat bu yolda yolculuk yapmak çok keyiflidir. Çıralı yoluna paralel dere akmaktadır. Yeşillikler arasında giderken […]

Devamını oku
Düden Şelalesi Gezi Rehberi
Akdeniz

Düden Şelalesi Gezi Rehberi

Antalya’daki önemli mesire alanlarından biri de Düden Şelalesi’dir. Özellikle sıcak yaz aylarında Düden şelalesi ve çevresindeki piknik alanı doğanın içerisinde güzel ve serin bir gün geçirmek isteyenler için çok uygundur. Antalya’nın halkı veya tatilcilerin her zaman yoğun ilgi gösterdikleri mesire alanıdır. Şelale kentin 12 km kuzeyinde bulunmaktadır. Otobüs ve minibüslerle şelaleye gidebilirsiniz. Bıyıklı düdeninden kaybolan […]

Devamını oku