Kaş – Antalya

Kaş Akdeniz’in maviliği ve doğanın yeşil tonlarının uyum içersinde kaynaştığı bir tatil beldesidir. Dünya turizminde önemli bir yeri olan Antalya’nın bir ilçesidir. Antalya havaalanına 200 km. Dalaman havaalanına ise 160 km uzaklıktadır. Kaş limanın çevresinde bulunan pek çok küçük dükkan, cafe ve restoranları ile tipik bir Akdeniz sahil kasabasıdır.

Kaş’tan bakıldığında adeta yağlı boya tablolardaki gibi görünen bir ada olan Yunan Meis Adası yalnızca birkaç mil uzaklıktadır. Bu adaya küçük teknelerle günübirlik gidilip gezilebilmektedir. Dünyaca ünlü Patara Kumsalları Türkiye’nin en uzun ve enli kumsalıdır. Patara kumsalı caretta caretta‘ların yumurtlama kumsalı olduğu için Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir. Kumsalın bir kısmında Patara Antik Kenti bulunmaktadır. Bu kısım mutlaka gezilmelidir. St.Nicholas Kilisesi, Batıkşehir ve Kekova Kaş’a yarım saatlik mesafede olup gezilmesi gereken yerlerdendir.

Kaş’ın en önemli anıtı Uzun Çarşı Caddesi üzerinde bulunan lahittir. Lahit’in üzerinde Lykia dilinde yazılmış olan yazı okunamadığı için kime ait olduğu bilinmemektedir. Halk bu lahde Kral Lahdi demektedir.

Kaş’ta su sporları için her türlü imkan bulunmaktadır. Kaş’ta yapabileceğiniz sporlar çok fazla olup bunlardan bazıları trekking, dağcılık, rafting, yamaç paraşütüdür. Ayrıca Akdeniz’in batıklarını görebilmek ve denizin altındaki güzellikleri keşfedebilmek için sualtı dalışları yapabilirsiniz.

Kaş Marina Akdeniz’in en modern marinalarından biridir. Fethiye’den Kemer’e kadar olan kıyı şeridindeki marina ihtiyacını karşılamaktadır. Her boy teknenin yanaşmasına elverişli su derinliğine sahip olan bir marinadır. Marinada restoran ve mağazalar bulunmaktadır. Yatçıların ihtiyaç duyacakları tüm hizmetler burada verilmektedir.

Kaş ve çevresinde kilim ve dokumalar üretilmektedir. Yemeni, tülbent ve kilimler hediyelik eşya olarak satılmaktadır. Ayrıca ceviz ağacından yapılmış olan çeyiz sandığı, sehpa, tahta kaşık ve oklavalar çarşıda bulunan dükkanlarda satılmaktadır. Uzun Çarşı’da bulunan cumbalı eski evler restore edilmiştir. Evlerin altında bulunan dükkanlar ve rengarenk tezgahlarda hediyelikler satılmaktadır.

Kaş’ta tipik Akdeniz mutfak yemeklerinden yiyebilirsiniz. Deniz ürünleri de çok çeşitli ve tazedir. Yörede arıcılık ve bağcılık yapılmaktadır. Karakovan balı ve çam balı alabilirsiniz. Ayrıca bölgede keçiboynuzu çok yetişmekte olup keçiboynuzu pekmezi de alabilirsiniz.

Kaş’tan yapılan mavi yolculuklara katılabilirsiniz. 3 gün 3 gece olanını veya 7 gün 7 gece olanını tercih edebilirsiniz. Cennetten bir köşe olan Kaş tatilinizde unutulmaz günler yaşayabilirsiniz.

Kaş – Antalya Ulaşım
Kaş – Antalya arası 185 km
Kaş – Dalaman arası 150 km