Bolu’nun güneydoğusunda ve Bolu il merkezine 28 km. mesafede bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi ziyaretçilerinde alışkanlık yapan, kayak ve snowboard yapmayı gece eğlenceleri ve piyasa yapmanın önünde tutan kayak severlerin özellikle tutkun olduğu bir yerdir. Güzel eğimli ve bakımlı pistleriyle ülkemizin kendinden övgüyle söz ettiren kayak mekanları arasında yer alan Kartalkaya Alp disiplini kayak, tur kayağı ve kayaklı koşular için uygun şartlara sahiptir. Renkli ve hareketli gece eğlenceleriyle dolu bir kış tatili planlıyorsanız Köroğlu Dağları üzerinde yer alan, çevresi ormanlık alanlarla kaplı bu kayak merkezi size hitap etmeyebilir. Fakat çam ağaçlarıyla süslenmiş bembeyaz bir doğa, iyi durumda, bakımlı ve değişik zorluk derecesinde pistler; size dış dünyayla bağlantınızın koptuğu hissini uyandıracak sessiz bir atmosfer ve yetenekli, kaliteli kayak hocaları size cazip geliyorsa burasını görmelisiniz.

Kayak sezonunun Aralık başından Mart sonuna kadar sürdüğü Kartalkaya Kayak Merkezi’nde mevsimin başında toz kar, sonunda ıslak kar özellikleri görülür ve normal kış şartlarında kar kalınlığı 3 metreye kadar ulaşır. Saatte altı bin kişiyi taşıyabilecek kapasitede 2 telesiyej, 6 teleski ve 3 baby lift ile hizmet veren kayak merkezinin bazı ziyaretçilerinin yorumu bölgenin tam bir kayak cenneti olduğu yönündedir. Üç büyük konaklama tesisinin bulunduğu Kartalkaya Kayak Merkezi ve civarında yarı ılıman iklim özellikleri görülür.

Öğleden sonraları görülen buzlanma ve sıklıkla bastıran sis Kartalkaya’nın dezavantajları arasında sayılabilir. Fakat bazı küçük aksaklıklar bir yana pistler gerçekten kayak severleri memnun edecek durumdadır. Hafta sonlarında çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan bu güzel yerdeki oteller şehre gitmek isteyenler için servis hizmeti de sunmaktadır. Birçok kişi bu kayak merkezinin pistlerin kalitesi açısından Uludağ’la yarışabilecek durumda olduğunu ifade etmektedir. 12 pistin toplam uzunluğu yirmi kilometre civarındadır. Kayılabilen alan 1850-2200 m. yükseklik kuşağı üzerindedir.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezi

Karayolu üzerinden olmak üzere; Ankara Esenboğa Havaalanı-Bolu arası mesafe 220 km, İstanbul Atatürk Havaalanı-Bolu arası 275 km’dir. Bolu şehir merkezinden Kartalkaya’ya varmak kırk beş dakika sürer. Kayak merkeziyle Bolu arasındaki yol devamlı açık tutulur. Bu yolu kat edecek araçların kar ve buzlanma ihtimaline karşı mutlaka zincir bulundurmaları gerekmektedir.