Karaca Arboretumu – Yalova

Karaca Arboretumu – Yalova

Stresli ve yoğun bir hafta geçirdikten sonra hafta sonu evde oturup televizyon mu izlersiniz yoksa doğayla baş başa olabileceğiniz bir gün mü geçirmek istersiniz? Cevabınız doğayla baş başa kalmaksa size çok güzel bir önerim var. Yalova’da bulunan Karaca Arboretumu’na gidebilirsiniz.

Yalova termal suları, doğal güzellikleri ve yazlık evleri ile İstanbul’a yakın ve gözde tatil yerlerindendir. Yalova’ya İstanbul Deniz Otobüsleri ile gidebilirsiniz. Pendik veya Yenikapı’dan kalkan feribotlarla bir, bir buçuk saat sonra Yalova’ya ulaşabilirsiniz.

Karaca Arboretumu’na gidip içeri girdiğiniz an bambaşka bir dünya ile karşılaşıyorsunuz. Çiçekli, çiçeksiz bin bir çeşit bitki ile bezenmiş adeta cennetten bir köşe burası. Burada geçireceğiniz birkaç saat içersinde kendinizi ruhen dinlenmiş ve stresten arınmış hissediyorsunuz.

135 dönüm arazi üzerine kurulmuş olan Canlı Bitki Müzesi Hayrettin Karaca tarafından kurulmuş ve vakfa dönüştürmüş. Bu müzede 7000’den fazla bitki türü bulunmakta ve dünyanın her yerinden ağaçlar bu müzeye getirilmiş. Hayrettin Karaca bizzat yerine gidip birçok fidanı getirmektedir.

Arboretum Cumartesi ve Pazar günleri 10:00-12:00 ile 13:00-17:00 saatleri arasında geziye açık. Diğer günlerde ise geniş grup veya okul ziyaretlerine açık ve önceden randevu alınması gerekmektedir. Karaca Arboretum rehber eşliğinde gezilmekte gezi tüm Arboretum alanını kapsamakta ve yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Rehberler gezi parkuru boyunca ziyaretçilere eşlik etmekte ve bitkiler hakkında bilgi vermekteler. Arboretum gezisi sırasında aslında bitkiler hakkında çok şeyi bilmediğinizi fark ediyorsunuz.

Arboretum’da bazı kurallar var toprak yerlere basılmaması ve özelliklere çimlere basılmaması söylenmekte. Burada yaşayan kurbağa, kertenkele ve kuş gibi canlıların sesten ürkmelerinden dolayı yüksek sesle konuşulması yasak. Bitkilere zarar verilmemesi ve gezi sırasında yemek yenerek etrafın kirletilmemesi gibi kurallar.

Arboretum’a girerken vakfa bağış yapılması istenmektedir. Gezi sonrasında üretim ve satış yapılan fidanlıktan alacağınız bitki ile bu doğal güzellikten en azından bir parçayı evinize götürebilirsiniz. Bu fidanlıktan aldığınız bitki ile Canlı Bitki Müzesi’ne de küçük de olsa bir katkıda bulunmuş oluyorsunuz.

Karaca Arboretumu – Yalova Ulaşım
İstanbul Deniz Otobüsleri ile Pendik veya Yenikapı’dan kalkan feribotlarla gidebilirsiniz. İstanbul’dan 45 dakikalık bir feribot yolculuğu sonrasında Yalova’ya ulaşılmakta daha sonra 15 dakika uzaklıktaki Yalova termal yolunun beşinci kilometresinde Karaca Arboretum bulunmaktadır. Yalova’dan sonra Termal tabelalarını takip edin Samanlı Köyü çıkışında. Aracınız yoksa feribottan sonra kalkan Termal veya Samanlı Köyü minibüsleri ile gidilebilmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi
Marmara

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi

Yalova denilince aklımıza ilk gelen kaplıcaları olsa da Atatürk’e ev sahipliği yapmış Yürüyen Köşk’ün burada bulunuyor olması bir diğer özelliğidir. Atatürk’ün isteği ile etkilendiği ulu bir çınar ağacının etrafına yapılması istenen köşk bir aydan kısa sürede tamamlanarak 1929 yılında kullanılır hale gelmiştir. Bir süre sonra büyüyüp yeşeren çınar ağacının uzayan dalları zamanla evin çatısına dokunarak […]

Devamını oku
Marmara

Gönen Kaplıcaları Rehberi

Gönen Balıkesir’in tertemiz bir havaya ve çok güzel bir doğaya sahip olan ilçelerinden biri; Gönen kaplıcaları ise bu güzel kasabayı sağlık turizmi açısından önemli kılan unsur. 70.000 metrekarelik bir milli parkın içerisinde yer alan bu kaplıcaların sularından içmek veya banyo kürleri yapmak yoluyla faydalanmak birçok sağlık sorununa iyi geliyor. Bir zamanlar Mısırlılara, Romalılara ve Bizanslılara […]

Devamını oku
Marmara

Değirmendere Gezilecek Yerler

Kocaeli ilinin en güzel yerlerinden biri olan Değirmendere küçük, sıcak ve samimi havalı güzel bir sahil kasabasıdır. 1999’da 17 Ağustos depremi sırasında yaşanan ağır hasar ve can ve mal kayıpları Değirmendere’nin nüfusunu etkilemiştir. Kocaeli’nin Gölcük ilçesine bağlı olan bu eski belde daha önceleri Gölcük’ünkinden daha kalabalık bir nüfusa sahipti. Gezilecek Yerleri ile birlikte küçük ve […]

Devamını oku