Kapadokya Vadileri – Nevşehir

Kapadokya Vadileri – Nevşehir

Harika manzarası ve muhteşem vadileriyle Kapadokya görülmesi gereken büyüleyici bir yer. Kapadokya’da vadileri gezerken her birinde farklı bir güzellikle karşılaşacaksınız. Havadan balonla Kapadokya gezisi de çok güzel.

Zelve Vadisi
20 yy kadar burada Hıristiyan ve Müslümanlar yaşamakta idi. 1967 yılında açık hava müzesine çevrildi, burası çok özel bir manzaraya sahiptir. Burada bulunan yerleşim yerleri, Kilseler, Güvercinlikler ve Merdivenler görmeye değer yerlerdir. Bölgenin en eski ve en uzun süre yaşanmış yerleşim yeridir. Buraya giderken rahat kıyafet ve ayakkabı giymelisiniz çünkü yer yer tırmanış yapmanız gerekecek.

Pancarlık Vadisi ve Kilisesi
Ortahisar kasabasına 4 km uzaklıkta olup Üzengi Vadisi’ne yakın mesafede bulunmaktadır.
Peri bacalarının rengarenk olması dikkat çekici bir görüntü. Vadide birçok kilise, manastır ve güvercinlik bulunmakta. Bu bölgede güvercin yetiştirmeye çok önem verilmiş. Kilisenin tavan süslemeleri çok canlı ve güzeldir.

Ihlara Vadisi
Vadi çok güzel bir kanyonda olup harika bir doğası vardır ve mağara kiliseler görülmeye değer. Melendiz Çayının güzelliği ve müthiş doğasıyla burası çok güzel yürüyüş alanı. Vadinin içersi doğa harikası yeşilin tüm tonları burada toplanmış gibi. Aracınızı Ihlara köyünde bırakırsanız 380 basamakla vadiye iniliyor dönüşte de bu merdivenlerden çıkmanız gerekiyor. Diğer bir alternatif de Belisırma köyünden giriş yapıp tekrar oradan çıkabilirsiniz burada da uygun otopark yeri bulunmakta.

Paşabağ Vadisi
Mantar formundaki ilginç peribacalarını görebileceğiniz aynı zamanda peribacası oluşumu ve gelişimini izleyebileceğiniz bir vadi. Bu vadi içinde gezinti yolları çok güzel yapılmış olup peribacalarının arasından yürüyorsunuz çok keyifli. Burası Rahipler Vadisi olarak ta bilinmektedir. Paşabağ Vadisi’nde çeşitli gösteriler yapılmakta belki geziniz sırasında bunlardan birine rastlayabilirsiniz

Devrent Vadisi
50 milyon yıl önce Kapadokya bölgesi bir iç denizmiş. Bölgede bulunan yanardağların faaliyete geçmesi ile bölgede yüksek ısı oluşmuş ve deniz kurumuş. Yanardağdan püsküren lavlar yumuşak kaya kütleleri oluşturmuştur. Akarsular yumuşak kayaları aşındırarak vadileri oluşturmuş ve hızlı esen rüzgarda milyonlarca yıl boyunca peribacalarını oluşturmuş. Devrent vadisindeki Peri Bacaları’nı hayvan figürlerine benzetebilirsiniz. Onun için burası Hayal vadisi olarak da bilinir. Vadide yürüyüş yolu çok kolay olduğu için kırk beş dakikada gezebilirsiniz.

Üzengi Vadisi
Bu vadide güvercinliklerin bulunduğu birçok mağara bulunmaktadır. Kapadokya bölgesinde güvercinliklerin bu kadar çok olmasının nedeni güvercin gübresinin tarımda kullanılan çok kaliteli bir gübre olmasıdır. Bu vadi çok güzel yürüyüş alanına sahip. Üzengi deresi boyunca yürüyüş yapabilirsiniz. Doğal ve tarihi güzelliklerin ne kadar uyumla bir arada olduğunu göreceksiniz. Burada güvercinliklerin bu kadar çok olmasına rağmen etrafta güvercin göremememiz ne kadar acı değil mi?

2 “Kapadokya Vadileri – Nevşehir

  1. Iki kişilik bi tatil pilanimiz var kapadokyada ! Balon turu atmayi düşünüyoruz tavsilelerinizle yardimci olabilirmisiniz …?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İç Anadolu

Erciyes Kayak Merkezi Rehberi

Erciyes Kayak Merkezi mükemmel kayak pistine sahiptir. Tertemiz havası ve buz gibi suyu ile tercih edilen bir kayak merkezidir. Ulaşım çok kolay olup Kayseri merkeze uzaklık 25 kilometredir. Kayseri merkezden kayak merkezine giden yol asfalttır ve sürekli ulaşıma açık tutulmaktadır. Erciyes profesyonel kayakçıların tercih ettiği kayak merkezlerinden birisidir. Kayak pistlerinin toplam uzunluğu 12 km dir. […]

Devamını oku
İç Anadolu

Kayseri Gezi rehberi

6000 yıllık bir tarihi geçmişi olan Kayseri kaleler, kümbetler, medreseler, camiler, müzeler, vadiler ve yaylalardan yana zengin bir şehirdir. İç Anadolu bölgesinin büyük kentleri arasında yer alan şehir geniş caddeleri, yolları ve yüksek binalarıyla modern bir görünüm arz eder. Orman yapısı bakımından zayıf bir şehir olan Kayseri’de tarım öncelikli bir uğraş değildir; sanayi, ticaret ve […]

Devamını oku
İç Anadolu

Beypazarı Yemekleri

Beypazarı Yemekleri Beypazarı yeşilin tonlarını izleyebileceğiniz doğal ve tarihi güzelliklere sahip bir yer. Ankara ve çevre illerde yaşayanların gidip gezebileceği doğa ve tarihin iç içe bulunduğu bir gezi yeri Beypazarı. Eski Ankara İstanbul karayolu üzerinde olan Beypazarı Ankara’ya 100 km uzaklıkta. Kendi aracınızla yaklaşık 1 saat 15 dakikada ulaşabilirsiniz. İç Anadolu Bölgesi’nin önemli gezi yerlerinden […]

Devamını oku