Denizli ilinin Hozan ilçesinde bulunan Kaklık Mağarası’nın ziyaretçilerini büyüleyen detaylarından biri içinde bulunan küçük şelalelerdir. Büyük bir traverten kitlesini barındıran Kaklık Mağarası kükürtlü suları sebebiyle cilt hastalıkları çeken kişiler tarafından da ziyaret ediliyor. Mağaranın içindeki traverten oluşumu halen devam etmekte.

Eşsiz bir güzelliğe sahip olan ve her yıl binlerce turisti ağırlayan bu mağarayı Pamukkale travertenlerinin yeraltındaki benzeri olarak düşünebilirsiniz. Turizme 2012 yılında açılmış olan Kaklık Mağarası’nın suları yöre halkı arasında Kokarhamam Suları olarak anılıyor. Faylar boyunca ilerleyip yüzlerce metre derinlikten yüzeye çıkan bu jeotermal sular kükürt ve yoğun karbonat içeriyor. Kaklık’ın suları antik Hierapolis kentinin kurulduğu zamanlardan, yani M.Ö. II. yüzyıl başlarından bu yana cilt sorunlarının tedavisi ve tarla sulama için kullanılıyor.

Kaklık Mağarası - Denizli

Kaklık Mağarası – Denizli

Mağaranın ağzından şelale halinde giren sular Pamukkale’deki gibi basamaklar halinde üst üste oluşmuş olan havuzların birinden diğerine geçerken güneş ışınlarının geliş açısına bağlı olarak sürekli değişen görünümler oluşuyor. Çok ilginç özellikleri olan Kaklık Mağarası bazı havuzlarda berrak suyun etkisiyle oluşan mavilikle, civardaki yeşilliklerle ve bembeyaz oluşumlarla görmekten zevk alacağınız etkileyici bir görünüm sergiliyor. Gün içinde yeşilin birçok tonuna bürünen mağarada sarkıt, dikit ve damlataş oluşumları dışında duvarlarda büyüyen yosunlar ve küçük sarmaşıklar da göreceksiniz.

Kaklık Mağarası’nın berrak ve renksiz suyunda bulunan kükürdün kokusu daha mağaraya girmeden burnunuza geliyor. İçindeki bitkilerin farklı bir güzellik kattığı mağaranın yakınında ziyaretçileri memnun etmek için yapılmış bir yüzme havuzu, seyir alanları, kafeteryalar, kameriyeler ve küçük bir amfi-tiyatro bulunuyor. Pamukkale’dekilerin benzeri olan travertenleri yüzünden yeraltındaki Pamukkale olarak da bilinen mağaranın çevresinde görülmeye değer başka yerler de mevcut; Ağlayan Kaya Şelalesi, Laodikya Antik Kenti ve tabii ki Pamukkale travertenleri gibi.