İznik Sansarak Kanyonu Gezisi

İznik Sansarak Kanyonu Gezisi

İstanbul’a sadece 3 saat uzaklıkta bulunan Sansarak Kanyonu hafta sonu gezi kamp ve hafta sonu kanyon gezisi yapmak isteyenler için ideal. Harika doğası ve zorlu parkuru ile doğa tutkunlarını kendine çekmektedir. Sizde yoğun işten ve şehrin kalabalığından sıkılıp doğayla baş başa bir gün geçirmek istiyorsanız, Sansarak Kanyon’unda güzel bir gün geçirebilirsiniz.

İznik Sansarak Kanyonu Gezisi

Sansarak Kanyonu Gezi Rehberi

Sansarak Kanyonu Marmara Bölgesi gezi yerleri arasında trekking yapabileceğiniz kusursuz doğal güzellikte bir gezi yeridir. İznik ilçe merkezine 17 km mesafede bulunan Sansarak Köyü 1000 metre yükseklikte olup 500 yıllık bir köydür. Sansarak Köyü otantik yapısını korumuş ilgi çekici bir köy. Samanlı Dağlardan Kozpınar Dağının iki tepesi arasında kurulmuş Sansarak Köyü. Köy 104 haneden oluşan küçük bir köy. Köy fotoğraf çekmeye çok uygun çok güzel görüntüler çekebilirsiniz. Evlerin kerpiçten yapıları çok güzeldir. İznik gölüne dökülen ve köylülerin Kayalı Dere dedikleri dere boyunca ilerleyen kanyonda doğa ile baş başa kalıp yürüyüş yapmak çok keyifli. Özellikle yaz sıcağında sulara bata çıka yürümek çok güzel ve serinletici.

İznik Sansarak Kanyonu Gezisi

Sansarak köyünden orman içi harika görüntüler içersinde yapılan yürüyüşle başlanıyor. Yarım saatlik bir yürüyüşün ardından Kanyon’a giriliyor. Önceki yıllarda su seviyesi yüksek olduğu için ıslanmadan kanyon gezisi tamamlanamıyordu. Son yıllarda suyun azalması ile yürüyüş biraz daha kolay. Yürüyüş parkuru Kanyon içi ve dere geçişli olup zor bir parkurdur. Daha önce mutlaka birkaç kez dere içi yürüyüşü yapmış deneyimli kişilerin kanyon yürüyüşüne katılması tavsiye edilmektedir. Gezi için uygun mevsim yaz olup yem yeşil doğa içersinde serin sulara gire çıka yürüyebilirsiniz. Yürüyüş boyunca birçok küçüklü büyüklü şelale ve gölet bulunmaktadır. Yaz aylarında serinlemek amacıyla göletlerde yüzebilirsiniz. Parkurun tamamını gezmek molalarla birlikte 4-5 saat sürmektedir. Kanyon içersinde yürüyüş tamamlandıktan sonra tekrar Sansarak Köyüne dönülmekte.

Gezi sırasında rahat kumaştan yapılmış pantolon, eşofman. Üste tişört gibi ince üst giyilmeli. Ayakkabı bileği saran altı kaymayan seçilmelidir. Yanınıza yedek kıyafet ve ayakkabı alın dönüşte değiştirmeniz gerekebilir. Şapka, güneş gözlüğü, içecek suyunuzu ve sırt çantası mutlaka yanınıza alın.

Sansarak Köyünde kahvelerde çay kömürde yapılmakta. Dönüşte bu çaydan içince tüm yorgunluğunuzu unutursunuz. Sansarak Köyü’nün domatesi çok meşhur. Domates sırıkta yetişmekte, ince kabuklu, pembemsi ve çok lezzetli. Gezi sonunda bu domatesten mutlaka alıp evinize götürmelisiniz.

İznik Sansarak Kanyonu Nasıl Gidilir?

İznik Sansarak Kanyonu Ulaşım

İznik ilçe merkezinden Bilecik-Osmaniye yolunu takip ederek gidebilirsiniz. Yolun başlangıcından 1-2 km sonra “Sansarak” tabelasından sola dönün, yaklaşık 20 km sonra kanyona varılıyor. Yol boyunca muhteşem İznik gölü manzarası var. Yol boyunca sık sık durup bu manzarayı izlemek isteyeceksiniz.

Kendi aracınızla gitmek istemezseniz İstanbul’dan günübirlik gezi organizasyonu yapan tur şirketleri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi
Marmara

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi

Yalova denilince aklımıza ilk gelen kaplıcaları olsa da Atatürk’e ev sahipliği yapmış Yürüyen Köşk’ün burada bulunuyor olması bir diğer özelliğidir. Atatürk’ün isteği ile etkilendiği ulu bir çınar ağacının etrafına yapılması istenen köşk bir aydan kısa sürede tamamlanarak 1929 yılında kullanılır hale gelmiştir. Bir süre sonra büyüyüp yeşeren çınar ağacının uzayan dalları zamanla evin çatısına dokunarak […]

Devamını oku
Marmara

Gönen Kaplıcaları Rehberi

Gönen Balıkesir’in tertemiz bir havaya ve çok güzel bir doğaya sahip olan ilçelerinden biri; Gönen kaplıcaları ise bu güzel kasabayı sağlık turizmi açısından önemli kılan unsur. 70.000 metrekarelik bir milli parkın içerisinde yer alan bu kaplıcaların sularından içmek veya banyo kürleri yapmak yoluyla faydalanmak birçok sağlık sorununa iyi geliyor. Bir zamanlar Mısırlılara, Romalılara ve Bizanslılara […]

Devamını oku
Marmara

Değirmendere Gezilecek Yerler

Kocaeli ilinin en güzel yerlerinden biri olan Değirmendere küçük, sıcak ve samimi havalı güzel bir sahil kasabasıdır. 1999’da 17 Ağustos depremi sırasında yaşanan ağır hasar ve can ve mal kayıpları Değirmendere’nin nüfusunu etkilemiştir. Kocaeli’nin Gölcük ilçesine bağlı olan bu eski belde daha önceleri Gölcük’ünkinden daha kalabalık bir nüfusa sahipti. Gezilecek Yerleri ile birlikte küçük ve […]

Devamını oku