Reklam

İstanbul Avrupa Yakası Piknik ve Gezi Rehberi

İstanbul Avrupa Yakası Piknik ve Gezi Rehberi

İstanbul trafiği ve kalabalığından sıkılanlar için hafta sonu piknik yapmak çok güzel dinlenme imkanı sağlar. Bunun için hafta içi yorulup hafta sonu da uzak yerlere gitmenize gerek yok. Şehre çok yakın fakat şehrin karmaşasından uzakta birçok mesire alanı bulunmaktadır. Piknik yeri seçiminde kolay ulaşım, tuvalet ve su sıkıntısı olmaması tercihleri önemli ölçüde etkilemektedir. Avrupa yakasında oturanlar için yakın mesire yerlerinden birkaçı şunlardır.

Ayvat Bendi Mesire Yeri
Avrupa yakasındaki güzel ve tercih edilen piknik alanlarından biri olan Ayvat Bendi piknik alanı doğa ve fotoğraf meraklıları için çok özel bir doğa harikasıdır. Belgrad Ormanları’ndaki en güzel manzarayı burada bulabilirsiniz. Yabani birçok hayvan türünün yaşadığı bölge ekolojik açıdan çok zengindir. Doğanın içinde sakin ve huzurlu piknik yapabileceğiniz piknik alanı çok güzeldir.

İstanbul Avrupa Yakası Piknik ve Gezi Rehberi

Belgrad Ormanları Mesire ve piknik yerleri
Belgrad ormanları piknik alanında piknik yaparken birçok aktiviteyi de yapabilirsiniz. Mesire alanında yürüyüş parkuru, bisiklet yolu bulunmaktadır. Bölgede bulunan patikalarda doğa yürüyüşü yapabilir sakin ve huzurlu bir gün geçirebilirsiniz. Şehre hem yakın olup hem de bu kadar huzurlu bir yerin olmasına şaşırabilirsiniz.

Fatih Çocuk Ormanı
Doğa yürüyüşü yapabileceğiniz yolları ile ailece gidebileceğiniz mesire alanlarındandır. Kolay ulaşımı ile tercih edilen piknik alanlarındandır. Tatil gününüzü yeşillikler arasında geçirmek istiyorsanız burası tam size göre.

İstanbul Avrupa Yakası Piknik ve Gezi Rehberi

Göktürk Fidanlığı
Fidanlık olarak kullanılan piknik yeri 328 dönümlük bir alana sahiptir. Kemerburgaz’a yakın olmasından dolayı tercih edilen piknik alanlarındandır. Kemerburgaz- Göktürk yolundan çok rahat bir ulaşımı vardır. Farklı ağaç çeşitleri arasında piknik yapabileceğiniz güzel bir mesire yeridir.

Kurt Kemeri Mesire ve piknik alanı
Belgrad Ormanları’nın Bahçeköy girişinden sonra ulaşabileceğiniz mesire yerinde yaban hayvanları özellikle de geyik üretme sahası bulunmaktadır. Yeşillikler arasında piknik yaparken bir geyik görürseniz hiç şaşırmayın. Kurt Kemeri Mesire alanı Osmanlı imparatorluğu zamanından kalan nadir mesire yerlerinden biridir.

İstanbul Avrupa Yakası Piknik ve Gezi Rehberi

Marmaracık Mesire ve piknik yeri
Sarıyer üzerinden gidebileceğiniz mesire yerinde balık tutabilir doğa ile baş başa kalabilirsiniz. Ahşap evleri, kır kahveleri ve doğal güzellikleri ile tercih edilen mesire yerlerindendir. Rumeli kavağından sola döndükten sonra sahilden devam edince mesire alanına ulaşabilirsiniz.

Aziz paşa piknik alanı mesire yeri
Maslak ve Levent civarında oturanlar için çok yakın bir mesire alanıdır. Hasdal’a yakın olan mesire alanında yeşillikler içinde güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Bahçeköy Fidanlığı Piknik alanı mesire yeri
Çevre ve Orman Bakanlığına bağlı bir piknik alanıdır. Ziyaretçiler arzu ederlerse ağaç fidanı satın alabilirler.

Binbaşı Mesire ve piknik alanı
Kemerburgaz veya Belgrad Ormanları içinden kolaylıkla gidilebilecek zengin bitki örtüsü ve yeşili ile Avrupa yakası piknik alanları arasında beğenilen bir piknik alanıdır. Binbaşı piknik alanına Kemerburgaz ile Bahçeköy’ü birbirine bağlayan yol üzerinden ulaşılır.

Fatih Ormanı piknik ve mesire yeri
Maslak Büyükdere Caddesi – Sarıyer yolu üzerinden 3 km sonra sol taraftadır. Şişli Ayazağa yönünden de girişi vardır. Osmanlı döneminden günümüze kalmış mükemmel piknik alanlarından biridir.

Fatih Çeşmesi piknik ve mesire yeri
Ulaşım için Kemerburgaz içinden sağa Belgrad Ormanları yönüne 6 kilometre boyunca gidildikten sonra Binbaşı çeşmesinin hemen ardında yolun sol tarafında bulunmaktadır. Giriş kısmındaki çeşme çok eskidir. Piknik yeri 250 dönümlük alan, kuş cıvıltılar, aklınıza gelebilecek her türlü renk tonunu görebileceğiniz tabiat içinde olabileceğiniz bir alandır.

Gazi Mahallesi Piknik ve Mesire alanı
Şehir içinde olması nedeniyle ulaşım çok kolaydır. Gaziosmanpaşa’dan Gazi Mahallesi içinden gidebileceğiniz gibi Kâğıthane-Alibeyköy üzerinden de gitmek mümkündür.

Kağıthane veya Gaziosmanpaşa da oturan İstanbullular için ideal bir piknik alanıdır. Gazi Mahallesi Piknik ve Mesire alanı 785 dönüm arazi üzerine kurulu tabiat harikası bir piknik yeridir.

Göktürk Göleti Mesire Yeri
Hasdal – Kemerburgaz yolu üzerinden ulaşılan Göktürk merkezine çok yakın olan Göktürk Göleti Mesire Yeri İhsaniye yolunun hemen başlangıç kısmanda sağ taraftadır. 560 dönümlük bir alana sahiptir.

Irmak Mesire ve piknik alanı
Irmak Mesire ve piknik alanına ulaşmak için Maslak-Bahçeköy girişindeki tabeladan sola dönülür, 4 kilometre sonra yolun sağında tabelasını görürsünüz. Kemerburgaz yönünden geliyorsanız sağa girdikten sonra Binbaşı ve Fatih Çeşmesi’nden sonra ulaşabilirsiniz.

Neşet suyundan itibaren koşu parkuru vardır. Patika yolları yürüyüş için uygundur.

Kömürcü bendi Mesire ve piknik alanı
Belgrad Ormanı Bahçeköy girişinden sonra gelen Neşet Suyu ve Falih Rıfkı Atay mesire yerlerinin biraz ilerisindedir. Bitişiğinde Yaban Hayvanları Üretme Sahası bulunmaktadır. Avrupa Yakası piknik yerleri içinde tercih edilen piknik alanlarından biridir. Yüksek ağaçlar, yeşillikle beraber mükemmel bir görüntüye sahiptir.

Kirazlı bent Mesire ve piknik alanı
Bahçeköy’ün içinden sola dönülüp Kemerburgaz’a giden yol üzerindedir. Patika yolları ile doğa harikası mesire alanlarından birisidir.

Mehmet Akif Ersoy Mesire ve piknik alanı
Maslak’tan 10, Sarıyer’den ise 7 dakikada mesafededir. Bahçeköy’ün içinden Sarıyer’e inen Çayır başı Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Mesire alanının tam Karşısında İETT otobüs durağı bulunmaktadır.

İstanbul Avrupa Yakası Diğer Piknik Yerleri
– Çatalca Maraşal Fevzi Çakmak Mesire yeri
– Çilingoz Mesire ve piknik yeri
– İmrahor piknik alanı ve mesire yeri
– İnceğiz Piknik Mesire yeri
– Şamlar Mesire ve Piknik alanı

4 “İstanbul Avrupa Yakası Piknik ve Gezi Rehberi

  1. İstanbul’da piknik ve mangal mevsimi açıldı. Faydalı bir yazı olmuş Avrupa yakasında gidilebilecek çok güzel piknik alanları mevcut.

  2. Hafta sonu göktürk göletine gittik çok güzeldi haftaya başka yere gideceğiz. sırayla verdiğiniz listedeki tüm piknik alanlarını deneyeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi
Marmara

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi

Yalova denilince aklımıza ilk gelen kaplıcaları olsa da Atatürk’e ev sahipliği yapmış Yürüyen Köşk’ün burada bulunuyor olması bir diğer özelliğidir. Atatürk’ün isteği ile etkilendiği ulu bir çınar ağacının etrafına yapılması istenen köşk bir aydan kısa sürede tamamlanarak 1929 yılında kullanılır hale gelmiştir. Bir süre sonra büyüyüp yeşeren çınar ağacının uzayan dalları zamanla evin çatısına dokunarak […]

Devamını oku
Marmara

Gönen Kaplıcaları Rehberi

Gönen Balıkesir’in tertemiz bir havaya ve çok güzel bir doğaya sahip olan ilçelerinden biri; Gönen kaplıcaları ise bu güzel kasabayı sağlık turizmi açısından önemli kılan unsur. 70.000 metrekarelik bir milli parkın içerisinde yer alan bu kaplıcaların sularından içmek veya banyo kürleri yapmak yoluyla faydalanmak birçok sağlık sorununa iyi geliyor. Bir zamanlar Mısırlılara, Romalılara ve Bizanslılara […]

Devamını oku
Marmara

Değirmendere Gezilecek Yerler

Kocaeli ilinin en güzel yerlerinden biri olan Değirmendere küçük, sıcak ve samimi havalı güzel bir sahil kasabasıdır. 1999’da 17 Ağustos depremi sırasında yaşanan ağır hasar ve can ve mal kayıpları Değirmendere’nin nüfusunu etkilemiştir. Kocaeli’nin Gölcük ilçesine bağlı olan bu eski belde daha önceleri Gölcük’ünkinden daha kalabalık bir nüfusa sahipti. Gezilecek Yerleri ile birlikte küçük ve […]

Devamını oku