İstanbul Anadolu Yakası Piknik ve Gezi Rehberi

İstanbul çok kalabalık ve yoğun yaşanılan bir şehir olmasının yanı sıra tatil günlerinde gidebileceğiniz sakin ve huzurlu mesire yerleri bakımından da çok zengindir. Haftanın yorgunluğunu ve stresini üstünüzden atmak isterseniz doğa ile baş başa bir gün geçirebilirsiniz. Anadolu yakasında oturanların hafta sonu gezi için gidebileceği mesire alanlarından birkaçı şunlardır.

Dilburnu Piknik Alanı
Çamların altında deniz ve doğanın iç içe olduğu bir alanda piknik yapmak isterseniz burası tam size göre. Büyükada da bulunan Dilburnu piknik alanına Bostancı’dan gemi veya motorla gidebilirsiniz. Karmaşa ve trafikten uzak sessiz ve doğa ile baş başa bir piknik alanıdır.

İstanbul Anadolu Yakası Piknik ve Gezi Rehberi

Avcıkoru Piknik alanı
Ömerli Şile yolu üzerinde olan Avcıkoru piknik alanında doğa ile baş başa güzel bir gün geçirebilirsiniz. Özellikle sporcuların tercih ettiği mesire ve piknik alanıdır. Patika yollarında yürüyüş yapabilir güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Avcıkoru ulaşım : Üsküdar tarafından, Üsküdar – Şile TEM Otoyolunu Ömerli mevkiinden 5 kilometre sonra, Şile yönünden de 10 kilometre sonra otoyola cepheli girişi bulunmaktadır.

Aydos Piknik Alanı
Aydos piknik alanına E-5 ve TEM bağlantıları ile Kartal-Yakacık ve Sultanbeyli istikametlerinden ulaşabilirsiniz. Ailece gidilebileceğiniz piknik alanlarından biridir.

E-5 ve TEM bağlantılarıyla Kartal-Yakacık ve Sultanbeyli istikametlerinden ulaşım sağlanabilmektedir.

İstanbul Anadolu Yakası Piknik ve Gezi Rehberi

Elmas Burnu Piknik Alanı
Riva da olan Elmas Burnu piknik alanında masmavi denizin ve yemyeşil doğanın güzel uyumunu görebilirsiniz. Beykoz’dan gidebileceğiniz piknik alanında çam ağaçları altında güzel bir gün geçirebilirsiniz. Mis gibi çam kokusu ve deniz kokusunu doya doya içinize çekebileceğiniz bir mesire yeridir.

TEM bağlantısıyla Kavacık’tan Riva’ya kadar uzanan otoyol üzerinden 20 dakikada gidilebilmektedir. Bunun dışında, Beykoz Mahmut Şevket Paşa köyü ile bağlantılı olarak da ulaşım mümkündür.

Mihribad Piknik Alanı
Kanlıca’ya yakın olan piknik alanı 200 dönümlük araziye sahiptir. Piknik alanında çocuk parkı ve koşu parkı bulunmaktadır. Yürüyüş veya koşu yapabileceğiniz piknik alanında doğa ile baş başa güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Mihrabad Mesire Yerine ulaşım için Kanlıca yönü ile sahilden gidilebildiği gibi, TEM bağlantı yolu Kavacık Tekke mevkiinden de ulaşım mümkündür.

Heybeliada Değirmen Burnu
Heybeliada İstanbul’da hafta sonu gezisi yapmak isteyenler için mükemmel mekanlardan biri. Heybeliada Değirmen Burnu’nun ise apayrı bir güzelliği vardır. Buradaki tarihi değirmene çıktığınızda İstanbul kıyılarını ve diğer adaları seyredebilir, şehir hatları vapurlarını izleyebilirsiniz. Buradaki Aşıklar Yolu meşhurdur. Ayrıca çam ağaçlarının altında dilediğiniz gibi piknik yapma imkanı vardır. Bunun dışında dilerseniz faytonla gezinti yapabileceğiniz gibi küçük koylarda denize de girebilirsiniz.

Büyükada Piknik Yerleri
Büyükada hafta sonu piknik yapmak için İstanbullulara mükemmel fırsatlar sunan bölgelerden biridir. Büyükada’da dilerseniz asırlık ağaçların gölgesinde piknik yapabileceğiniz gibi, dilerseniz faytonla veya bisikletle mükemmel bir ada turu yapabilirsiniz.

İstanbul Anadolu Yakası Piknik ve Gezi Rehberi

Göztepe Mesire Yeri
İstanbul ve Boğaz’ı farklı bir panoramadan seyretmek istiyorsanız Anadolu yakasında mutlaka gidilmesi gereken noktalardan biride Göztepe Mesire Yeridir. Havanın açık olduğu bir günde buraya yolunuz düşerse karşı kıyıdaki Maslak, Sarıyer ve Belgrad Ormanları’nı keyifle seyredebilirsiniz. Buradaki çam ağaçlarıyla çevrili düzlükler güzel bir piknik için uygun alanlardır.

Göztepe Mesire Yeri 2. Boğaz Köprüsü yakınındaki Kavacık – Çavuşbaşı istikametinde sola dönüp Mahmut Şevket Paşa’ya giden yol üzerindedir.

Hacet Deresi Piknik Alanı
Hacet Deresi Tuzla çevresinin önemli piknik alanlarındandır. Bölgedeki dev çam ağaçları bölge halkına sıcak yaz aylarında serin gölgelerini sunmaktadır. Adalara özgü kızılçamlar Anadolu yakasında sadece bu çevrede görülebilmektedir.

Hacet Deresi Tuzla’nın kuzey yönünde yükseltiler içindeki Aydınlı Köyü’nün içindedir.

Kaymakdonduran Mesire Yerleri
Boğazın girişinde Beykoz’da yüzyıllardır buz gibi sularıyla İstanbul halkına hizmet veren Kaymakdonduran piknik alanları, ahşap masalarla dolu çimenlikleriyle 650 dönümlük bir alanda sizleri bekliyor. Etrafta karşılaşacağınız sincaplar sizi şaşırtmasın.

Kaymakdonduran Piknik alanına Beykoz – Akbaba Köyü istikametinden 3 kilometre sonra saparak, 1 kilometre sonra varabilirsiniz.

Polonezköy Tabiat parkı
Bir grup Polaonyalı tarafından kurulan Polonezköy, bin bir çeşit bitki türü ve ağaç ile ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor. Burada , farklı bir kültür ve hayat tarzının da yansımalarını keşfetmenin heyecanını yaşayabilirsiniz. Yürüyüş ve piknik alanları size mükemmel bir gün vadediyor.

Polonezköy’e Kavacık – Çavuşbaşı üzerinden tabelaları takiben veya Beykoz – Riva ve Alemdağ – Şile üzerinden gidilebilir.

Taşdelen Piknik Alanları
Orman içindeki çeşmelerden gürül gürül akan Taşdelen suyunu içmek istiyorsanız 800 dönüme yayılan doğal güzellik sizleri bekliyor. Meşe, kayın, göknar ve çam ağaçlarıyla kaplı mesire alanında yürüyüş ve koşu yapma imkanı bulunmaktadır. Ailenizle birlikte mükemmel zaman geçirebileceğiniz bu nezih ortam enerjinizi tekrar toplamanıza yardımcı olacaktır.

Piknik alanı Üsküdar – Şile TEM yolu üzerinden gidildiğinde Taşdelen’in merkezinden 1 kilometre uzaklıktadır.

Sazakçeşme Mesire Yeleri
Piknik yapma, yürüyüş ve dinlenme için İstanbul Anadolu Yakası’nın önemli mesire yerlerinden biri de Sazakçeşme Mesire alanıdır. Burada ailenizle birlikte hoşça vakit geçirebilirsiniz.
Sazakçeşme Üsküdar’a yaklaşık 25 kilometre mesafede olup, Şile TEM yolu takip edildiğinde sağ taraftadır.