Sinop ilinin Ayancık ilçesine 35 km mesafede bulunan İnaltı köyünün yanındaki İnaltı Mağarası bir Sinop tatili sırasında görülmesi tavsiye edilen yerlerdendir. Mağaraya ulaşmak için güzel bir manzarası olan toprak bir yoldan yürümek gerekir. Köyde biraz dinlenip 500 metrelik bir tırmanıştan sonra deniz seviyesinden 1070 m yukarıda olan bu mağaraya ulaşabilirsiniz. 2001-2003 yıllarında yapılan yol çalışmasından sonra araçla mağaranın 50 m kadar altına gitmek ve buradan merdivenle ağzına ulaşmak da mümkün hale gelmiştir.

Geniş ve yüksek bir girişle başlayan mağara bu özelliğini 350-400 metrelik kısmına kadar korur. Genişliği 3-6 m, yüksekliği 5-25 m arasında değişen İnaltı Mağarası’nın ilk 350-400 m’lik kısmında duvarlarda travertenler ve irili ufaklı sarkıtlar yer alır. 2200 m uzunluğundaki kısmına kadar ulaşılabilmiş olan ve toplam uzunluğu kesin olarak bilinmeyen mağaranın 400 m’lik kısmı hizmete açılmıştır. 400 m’den sonraki kısmı sulu ve çamurlu olan İnaltı Mağarası içindeki doğal oluşum halen devam etmektedir. Daralarak ilerleyen bu mağara sarkıt, dikit, örtü, sütun, duvar damlataşları ve damlataş havuzları ile her adımda daha cazip ve etkileyici bir hal almaktadır.

İnaltı Mağarası - Sinop

İnaltı Mağarası – Sinop

2001 yılından itibaren ziyaretçilere açılabilmesi için ciddi bir ödenek ayrılarak mağarada aydınlatma, çevre yolu düzenlemesi ve yürüyüş merdivenleri gibi çalışmalar yapılmıştır. Ülkemizin en büyük mağaraları sıralamasında ilk 10’a giren İnaltı Mağarası’nı ziyaret edenlerin ifadesine göre mağaranın içindeki bol oksijen ve yayla havası solunum yolu rahatsızlıkları üzerinde olumlu bir etki yapmaktadır.

İnaltı Mağarası’nı çekici yapan ve ziyaretçi akınına uğratan tek şey içinde bulunan çarpıcı doğal oluşumlarla astım vb sorunlar üzerinde iyileştirici etkisi olan havası değildir. Mağaraya giden İnaltı Kanyon Yolu muhteşem doğa manzaralarıyla gözlerinize gerçek bir ziyafet çektirir. Çevredeki alabalık tesisleri de konuklarını memnun etmek üzere hazır beklemektedir.