Ilıca – Çeşme – İzmir

Çeşme İzmir’e 70 km uzaklıktadır ve ulaşım otoyoldan çok kolaydır. Ilıca Çeşme merkeze 5 km uzaklıktadır. Ilıca plajının uzunluğu 2 km.ye yakındır. Beyaz kumlu plajı ve denizin içinden kaynayan sıcak termal suları Ilıca plajını büyük bir termal havuz haline getirmektedir.

Ilıca Çeşme’nin en büyük ve popüler turizm merkezidir. Ilıca plajı beyaz kumu ile tropik plajları andırmaktadır. Ilıca plajının en önemli özelliklerinden biri de kıyıdan denize doğru 100 metrelik sahil şeridinin sığ olmasıdır. Özellikle çocuklu aileler için bu durum çok elverişlidir.

Ilıca’da denize girebilmek için haziran ayını beklemelisiniz. Ilıca çevresine düzenlenen tekne turlarına katılarak beldenin doğasını keşfedebilirsiniz.

Ilıca’nın en önemli konaklama tesisi bu plajın kenarında bulunmaktadır. Ilıcada konaklama için birçok butik otel, termal otel ve apart otel hizmet vermektedir. Her bütçeye uygun konaklama imkanı bulunmaktadır. Birçok küçük otel ve pansiyonun bünyesinde kaplıca suyu bulunmaktadır.

Ilıca’da sağlık turizmi de önemli bir yer tutmaktadır. Ilıca termal suları romatizma, kadın hastalıkları, raşitizm, metabolizma rahatsızlıklarına, idrar yolu rahatsızlıkları ve cilt hastalıkları tedavisinde yararlıdır.

Ilıca’da her gün Pazar kurulmaktadır bu pazardan doğal sebze ve meyvelerden alabilirsiniz. Ilıca’nın meşhur Ilıca tavasını yemelisiniz. Ilıca’da çok güzel kumru yapan yerler bulunmaktadır gece geç saatlere kadar açıklar mutlaka yemelisiniz.

Ilıca’ya gelmişken tarihi yerleri de gezmek isterseniz. Zeytinler’de bulunan Kanlı köprü ve kalesini gezebilirsiniz. Üç oluklu tarihi soğuk pınarını ve kavaklı bahçelerini de gezebilirsiniz. Kışla obasında bulunan şehitliği ziyaret edebilirsiniz.

Ilıca yaz kış tatil yapabileceğiniz bir tatil beldesidir. Yazın deniz ve güneşin keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Kışın ise bu doğal güzellikler içersinde termal otellerde konaklayıp sağlıklı bir tatil geçirebilirsiniz.