Ilgaz – Çankırı

Ilgaz – Çankırı

Birkaç günlük kaçamak yapmak, doğanın kışa bürünmüş yüzünü görmek istiyorsanız, bakir güzelliğini koruyarak karşımıza çıkan Ilgaz kayak için çok iyi bir seçim. Ilgaz kayak merkezi, Kastamonu ve Çankırı illeri sınırında olup zirvesi 2850 m.olan Ilgaz Sıradağları üzerindedir.

Ankara’ya uzaklığı 210 km. İstanbul’a 460 km ve Kastamonu’ya 40 km uzaklıkta bulunan doğal bir güzellik. Ilgaz Ankaralı, Kastamonu’lu ve Çankırı’lıların uğrak noktası fakat Uludağ gibi kalabalık bir kayak merkezi değil. Yılın altı ayı karla kaplı olan Ilgaz’a sadece kışın değil dört mevsim gidebilirsiniz. Burada Ilgaz Dağı Milli Parkı bulunuyor. Milli Park sınırları içerisinde zengin bir bitki örtüsü var. Yıl boyu akan akarsularda bulunmakta. Baldıran Vadi’sindeki Karasu Deresi üzerinde alabalık üretme tesisi bulunmakta. Yaz dönemi boyunca gelen misafirler olta balıkçılığı yapabiliyorlar. Kışın gelin gibi beyazlar içindeki Ilgaz Dağı baharla birlikte yemyeşil yüzünü gösteriyor. Doğadaki rengarenk çiçeklere kuşların cıvıltısı eşlik ediyor.

Kayak mevsimi aralık ayında başlayıp nisan ayına kadar sürmektedir. Ilgaz kayak merkezinde iki adet pist bulunmakta. 1 nolu piste hizmet veren lift otelin hemen önünde, pistin uzunluğu 1400 m. Bu pistte gece kayağı yapma imkanı da var. 2 nolu pistte tele ski var ve zirvesi olan 2010 m de kafe bulunmakta. Ayrıca 350 m lik bir baby lift de var.

Kar yağışını erken alması, kar kalitesi, yerde uzun süre kalması ve Ankara gibi bir büyük şehre yakın olması dolayısıyla Ilgaz’a olan talebi arttırıyor.

Ilgaz’a gitmek için illa kayak yapmanız gerekmiyor ciğerlerinize bol bol oksijen depolamak içinde Ilgaz’a gidebilirsiniz. İnsanlığımızı unutturan şehir yaşamından kaçıp doğayla içi içe olmak harika bir duygu. Ilgaz Dağı, size her yönüyle unutamayacağınız bir tatil fırsatı sunuyor.

Ilgaz Kayak Merkezine yakın gezip görmeniz gereken yerlerden biri Kırkpınar Yaylası. Ilgaz dağ yamacının 2000 metre yükseklerinde bir gölün çevresindeki doğa harikası bir yayladır. Kırk kaynaktan beslenen bu yapay gölü çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir. Kırkpınar Yaylası kendine özgü flora sının eşsiz örnekleriyle doludur. Yüzlerce çiçek çeşidi bulunan yaylada çiğdem, düğün çiçeği, yabani lale, sarı orkide, salep ve orman gülü bunlardan sadece birkaçı.

Ilgaz –Kastamonu karayolunun Yenice mevkiine 5 kilometrelik orman yolu ile bağlantılı Kadın Çayırı bölgenin günübirlik piknik alanıdır. Zengin bir tabiat manzarası ve bitki örtüsüne sahiptir. Sıcak yaz günlerinde Ankara ve çevre illerden gelen insanların akınına uğramaktadır. Kadın Çayırı Ilgaz’a 20 km. Çankırı’ya ise 70 km. mesafededir. Son yıllarda Yıldıztepe adını alan Kadın Çayırı bir kayak merkezine dönüştürülmüştür. Yıldıztepe Kayak Merkezi olarak ta çok talep görmektedir.

Ilgaz Kayak merkezine günübirlik gidebileceğiniz gibi konaklamak isterseniz oteller bulunmaktadır.

Ilgaz – Çankırı Ulaşım

İstanbul –Ilgaz arası 460 km olup. İstanbul’dan gelişte Ankara otobanı ile Gerede çıkışından sonra, Karabük yoluna girilir 30 km sonra samsun-Çankırı yönüne sapılır. Yaklaşık 130 km sonra Ilgaz –Ankara-Samsun-Kastamonu sapağına varılır.
Ankara-Ilgaz arası 210 km. Çankırı, Ilgaz yolu ile aynı sapağa ulaşırlar. Sapaktan Kastamonu yönüne döndükten 25 km sonra, Karayolları Ilgaz Bakımevi’nin bulunduğu zirveye varılır. Buradan Kastamonu yönüne 2 km’lik inişten sonra Ilgaz Dağı Milli Parkı yol ayrımına varılır. Buradan da Ilgaz Kayak Merkezi 1,5 km.

comments title

  1. Ilgazın kuruluş tarihinin çok eski tarihlere dayandığını kanıtlayan bulgular elde edilmiş olmasına rağmen kesin yerleşim tarihi belirlenememiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Karadeniz

İnaltı Mağarası – Sinop

Sinop ilinin Ayancık ilçesine 35 km mesafede bulunan İnaltı köyünün yanındaki İnaltı Mağarası bir Sinop tatili sırasında görülmesi tavsiye edilen yerlerdendir. Mağaraya ulaşmak için güzel bir manzarası olan toprak bir yoldan yürümek gerekir. Köyde biraz dinlenip 500 metrelik bir tırmanıştan sonra deniz seviyesinden 1070 m yukarıda olan bu mağaraya ulaşabilirsiniz. 2001-2003 yıllarında yapılan yol çalışmasından […]

Devamını oku
Karadeniz

Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin gezilecek yerler listesinde adı geçen yerlerden Hatila Vadisi Milli Parkı derinlik volkanizmasının ürünü olan değişik kayaç türlerinin görüldüğü, orta kesimlerinde kanyon ve boğazlar bulunan ve çok sayıda bitki türüne ev sahipliği yapan bir alandır. Vadide bulunan 530 çeşit bitki türünden 50 kadarı ilaç sanayi için kullanılan bitkilerdir. Hatila Deresi ile çok sayıda yan derelerini […]

Devamını oku
Karadeniz

Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu

Bolu’nun güneydoğusunda ve Bolu il merkezine 28 km. mesafede bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi ziyaretçilerinde alışkanlık yapan, kayak ve snowboard yapmayı gece eğlenceleri ve piyasa yapmanın önünde tutan kayak severlerin özellikle tutkun olduğu bir yerdir. Güzel eğimli ve bakımlı pistleriyle ülkemizin kendinden övgüyle söz ettiren kayak mekanları arasında yer alan Kartalkaya Alp disiplini kayak, tur kayağı […]

Devamını oku