Hazırbaba Kayak Merkezi – Elazığ

Elazığ iline bağlı Sivrice ilçesinin güney kısmındaki Hazarbaba Dağı zirvesi itibarıyla 2437 m yüksekliğindedir. Normal kış şartlarında kar kalınlığının 2-3 metreyi bulduğu bu dağda yapılan Hazarbaba Kayak Merkezi 1999 yılında hizmete girmiştir ve henüz gelişme aşamasındadır. Kayak sezonunun Aralık – Mart ayları arasında devam ettiği Hazar Gölü manzaralı kayak merkezine çevre insanı büyük bir ilgi göstermektedir.

1300 metrelik doğal pistiyle profesyonel kayakçıların da ilgisini çeken Hazarbaba Kayak Merkezi’nde şimdilik ancak günübirlik ziyaretçilere hizmet verilebiliyor. Turistlerin de ilgi gösterdiği merkezde bir konaklama tesisi bulunmuyor ve burada kalmak isteyenlerin Hazar Gölü’nün kıyısında bulunan tesislere veya 5 km uzaklıkta bulunan Sivrice Öğremenevi’ne gitmeleri gerekiyor. Kayak merkezinde bulunan binalar kayak evi ve kafeteryadan ibaret. Buraya gelenler gün boyunca büyüleyici kar manzaralarını seyredebilir, kayak yapabilir, kayak dersi alabilir, snowboard yapabilirler.

Son derecede güzel bir manzarası olan Hazarbaba Kayak Merkezi gelecekte buraya konaklama tesisleri yapılırsa daha popüler bir yer haline gelebilir. Merkezde telesiyej ve kar motoru bulunuyor, ayrıca kayak malzemeleri kiralamak da mümkün. Amatör ve profesyonel kayakçılar geliştirilmiş kayak pistlerinde rahatça kayabiliyor. Müthiş bir manzarası olan kayak merkezinin yaz aylarında doğa ve yayla turizmine yönelik hizmet vermesi ihtimali de var.

Hazırbaba Kayak Merkezi
Hazırbaba Kayak Merkezi

Kışın zorlu geçtiği yıllarda kayak sezonunun Nisan’a kadar uzayabildiği Hazarbaba Kayak Merkezi’nde oldukça zorlu pistler de bulunuyor. Giderek daha yoğun bir ilgi gören merkezin ağaçlandırma çalışmaları, konaklama tesisleri gibi eksiklikleri giderildiğinde daha da ilgi çeken bir hal alacağı umuluyor. Elazığ’a 30, Sivrice’ye 6 km mesafede bulunan kayak merkezine giden yollar sürekli olarak açık tutuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Doğu Anadolu

Levent Vadisi – Malatya

Jeolojik formasyonlar açısından oldukça zengin bir alan Malatya Levent Vadisi’ndeki kayaların üstünde bulunan insan eliyle açılmış mağaralarda Hititler dahil pek çok uygarlığın temsilcilerinin yaşamış olduğu tahmin ediliyor. Malatya’nın Akçadağ ilçesinde bulunan ve Levent Kanyonu adıyla da anılan vadide yapılan yüzey araştırmalarında bulunan bazı kabartmaların Geç Hitit dönemine ait olduğu tespit edilmiş. Değişik yüzey şekilleri, dehşet […]

Devamını oku
Doğu Anadolu

Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars ilinin Sarıkamış ilçesinde bulunan 2634 m. yüksekliğindeki Çamurlu Dağ sadece Alplere özgü olan kristal kar özelliğine sahip güzel bir kayak merkezine ev sahipliği yapar: Sarıkamış Kayak Merkezi. Bilgisayar donanımlı telesiyej sistemiyle saatte 3200 kişiye hizmet veren kayak merkezi kent merkezine 60 km, Kars Havaalanı’na 50 km. mesafededir. Koşulları kuzey disiplini, Alp disiplini ve tur […]

Devamını oku