Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin gezilecek yerler listesinde adı geçen yerlerden Hatila Vadisi Milli Parkı derinlik volkanizmasının ürünü olan değişik kayaç türlerinin görüldüğü, orta kesimlerinde kanyon ve boğazlar bulunan ve çok sayıda bitki türüne ev sahipliği yapan bir alandır. Vadide bulunan 530 çeşit bitki türünden 50 kadarı ilaç sanayi için kullanılan bitkilerdir. Hatila Deresi ile çok sayıda yan derelerini barındıran vadinin dik yamaçlı stabilize yollarından geçtikten sonra gözünüzün önüne hayran olacağınız yeşil manzaralar seren milli parkın güzel doğası sizde fotoğraf çekme isteği uyandıracaktır. Bu yüzden yanınızda fotoğraf makinesi bulundurmanızda fayda var.

Artvin il merkezinden 10 km. uzaklıkta olan Hatila Vadisi Milli Parkı dar tabanlı genç bir vadi niteliğinde. Yamaçlarının eğimi bazı kesimlerde yüzde yüze ulaşan V tipi vadinin ilginç yapısı, aralarında endemik türlerin de bulunduğu zengin bitki örtüsü, faunası ve içinde akan dereler yörenin görülmeye değer bir yer olmasına yol açıyor.

Ladin, kayın, gürgen, kızılağaç, kestane, ıhlamur, meşe ve daha birçok ağaç türünün bulunduğu Hatila Vadisi Milli Parkı’nın bitki örtüsü genelde Akdeniz iklimi karakterini yansıtıyor.

Vadi çeşitli memeli hayvanlara, kuşlara ve sürüngenlere de ev sahipliği yapıyor; sincap, kurt, domuz, tavşan, tilki, ceylan, çakal, keklik, karatavuk, bıldırcın, doğan, kaplumbağa ve kertenkele gibi.

Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin’i ikiye bölen Çoruh Nehri oldukça popüler bir rafting alanıdır. Yüksekliği 3900 metreyi bulan dağlar, bu dağların doruklarındaki buzul gölleri ve yeşilden yana zengin yaylalarla donanmış bir şehir olan Artvin ülkemizin ormanların bolluğu ve ağaçların çeşitliliği açısından en zengin yerleri arasındadır.

Hatila Vadisi yaklaşık 25 kilometre uzunluğunda olup 1994 yılında bakanlık onayı ile Milli Park statüsü kazanmıştır.

Parka en çok ziyaretçi Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim aylarında gelmektedir. Alan doğa yürüyüşleri ve piknik yapmak için son derece uygundur.

2 “Hatila Vadisi Milli Parkı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Karadeniz

İnaltı Mağarası – Sinop

Sinop ilinin Ayancık ilçesine 35 km mesafede bulunan İnaltı köyünün yanındaki İnaltı Mağarası bir Sinop tatili sırasında görülmesi tavsiye edilen yerlerdendir. Mağaraya ulaşmak için güzel bir manzarası olan toprak bir yoldan yürümek gerekir. Köyde biraz dinlenip 500 metrelik bir tırmanıştan sonra deniz seviyesinden 1070 m yukarıda olan bu mağaraya ulaşabilirsiniz. 2001-2003 yıllarında yapılan yol çalışmasından […]

Devamını oku
Karadeniz

Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu

Bolu’nun güneydoğusunda ve Bolu il merkezine 28 km. mesafede bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi ziyaretçilerinde alışkanlık yapan, kayak ve snowboard yapmayı gece eğlenceleri ve piyasa yapmanın önünde tutan kayak severlerin özellikle tutkun olduğu bir yerdir. Güzel eğimli ve bakımlı pistleriyle ülkemizin kendinden övgüyle söz ettiren kayak mekanları arasında yer alan Kartalkaya Alp disiplini kayak, tur kayağı […]

Devamını oku
Sinop Gezi Rehberi
Karadeniz

Sinop Gezi Rehberi

Türkiye’nin en kuzeydeki ili olan Sinop gezginlere tarihi kalıntıları gezmek, muhteşem bir doğayı seyretmek, yüzüp güneşlenmek, spor yapmak ve kamp kurmak imkanlarını sunar. Huzurun ve el değmemiş yeşilliklerin keyfini çıkaracağınız bir Sinop tatili sonrasında evinize mutlu döneceğinizden emin olabilirsiniz. Sinop’un en önemli tarihi kalıntıları Sinop Kalesi ve surlardır. MÖ 7. Yüzyılda kurulmuş olan ve duvarlarıyla […]

Devamını oku