Artvin gezilecek yerler listesinde adı geçen yerlerden Hatila Vadisi Milli Parkı derinlik volkanizmasının ürünü olan değişik kayaç türlerinin görüldüğü, orta kesimlerinde kanyon ve boğazlar bulunan ve çok sayıda bitki türüne ev sahipliği yapan bir alandır. Vadide bulunan 530 çeşit bitki türünden 50 kadarı ilaç sanayi için kullanılan bitkilerdir. Hatila Deresi ile çok sayıda yan derelerini barındıran vadinin dik yamaçlı stabilize yollarından geçtikten sonra gözünüzün önüne hayran olacağınız yeşil manzaralar seren milli parkın güzel doğası sizde fotoğraf çekme isteği uyandıracaktır. Bu yüzden yanınızda fotoğraf makinesi bulundurmanızda fayda var.

Artvin il merkezinden 10 km. uzaklıkta olan Hatila Vadisi Milli Parkı dar tabanlı genç bir vadi niteliğinde. Yamaçlarının eğimi bazı kesimlerde yüzde yüze ulaşan V tipi vadinin ilginç yapısı, aralarında endemik türlerin de bulunduğu zengin bitki örtüsü, faunası ve içinde akan dereler yörenin görülmeye değer bir yer olmasına yol açıyor.

Ladin, kayın, gürgen, kızılağaç, kestane, ıhlamur, meşe ve daha birçok ağaç türünün bulunduğu Hatila Vadisi Milli Parkı’nın bitki örtüsü genelde Akdeniz iklimi karakterini yansıtıyor.

Vadi çeşitli memeli hayvanlara, kuşlara ve sürüngenlere de ev sahipliği yapıyor; sincap, kurt, domuz, tavşan, tilki, ceylan, çakal, keklik, karatavuk, bıldırcın, doğan, kaplumbağa ve kertenkele gibi.

Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin’i ikiye bölen Çoruh Nehri oldukça popüler bir rafting alanıdır. Yüksekliği 3900 metreyi bulan dağlar, bu dağların doruklarındaki buzul gölleri ve yeşilden yana zengin yaylalarla donanmış bir şehir olan Artvin ülkemizin ormanların bolluğu ve ağaçların çeşitliliği açısından en zengin yerleri arasındadır.

Hatila Vadisi yaklaşık 25 kilometre uzunluğunda olup 1994 yılında bakanlık onayı ile Milli Park statüsü kazanmıştır.

Parka en çok ziyaretçi Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim aylarında gelmektedir. Alan doğa yürüyüşleri ve piknik yapmak için son derece uygundur.