Hamamönü – Ankara

Nerede o eski günler, eskiden Ankara böyle miydi diyorsanız ve nostalji yapmak istiyorsanız, sabahtan akşama kadar gezip güzel vakit geçirebileceğiniz bir yer var artık. Bir gününüzü dolu dolu eski Ankara sokaklarında geçirebilirsiniz. Burası Altındağ belediyesinin restore ederek Ankara halkına kazandırdığı Hamamönü.

Hamamönü’nde restore edilen tarihi Ankara evleri, tarihi doku bozulmadan restore edilmiş kafeler, restoran ve dükkanlar bulunmakta. Tarihi evlerin bulunduğu sokakta yürürken kendinizi tarihte yolculuk eder gibi hissediyorsunuz. Bu ortamda bulunmak ve tarihi ortamı solumak size mutluluk verecektir.

Hamamönü’nde bir gün geçirmek isterseniz buna kahvaltıyla başlayabilirsiniz. İsterseniz mükellef bir kahvaltı yapabilirsiniz veya simit çay ile hafif bir kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz. Öğlen ve akşam yemekleri için de her bütçeye ve zevke uygun yemek çeşitleri bulunmakta Hamamönü’nde. Yemek alternatifleri isterseniz kebap, Türk Mutfağı, Dünya Mutfağı veya gözleme olabilir.

Burada bulunan ve restore edilen tarihi camiiler ile Mehmet Akif Ersoy Müzesi gezilmesi gereken yerlerden.

Mehmet Akif Ersoy Edebiyat Müze Kütüphanesi
Taceddin Sultan Camii
Hacı Musa Camii
Karacabey Camii
Sarıkadı Camii
Sanat Sokağı

Hamamönü’ne gelip de görülmesi gereken yerlerden biride Sanat Sokağı. Belediye tarafından restore edilen 22 tarihi Ankara evinin bulunduğu sokakta kaybolmaya yüz tutmuş el sanatları ile uğraşan sanatçıların atölyeleri bulunmakta. Burada sanatçılar el sanatlarını canlı olarak yaparak sergilemekte ve satmaktalar. Yapılan el sanatları seramik, çini, ebru, tezhip gibi farklı branşlarda sanatçılar eserlerini sunmaktalar.

El Ürünleri Pazarı
Burada ayrıca el ürünleri pazarı bulunmaktadır. Altındağ’lı kadınlar kurslarda yaptıkları el emeği ürünlerin satışını burada yapmaktalar.

Altındağ Belediyesi Kültür sanat evi ve Açıkhava Sineması
Altındağ Belediyesi kültür sanat evini gezebilir bahçesinde çay içip dinlenebilirsiniz. Burada bir de Açık Hava sineması bulunmaktadır. Hamamönü’ne yazın geldiyseniz akşam Açıkhava Sinemasında film izleyerek güzel vakit geçirebilirsiniz.

Akşam hava kararınca tarihi Ankara evleri sokak lambalarının ışığında bir ayrı görünüyor bunu da görmenizi tavsiye ederiz. Sokak lambalarının ışığı altında bu tarihi yapıların arasında yürüyüş yapmak çok keyiflidir. Her mekanda farklı müzik nağmeleri duyulmakta siz de zevkinize uygun bir yer mutlaka bulacaksınız. Müzik eşliğinde güzel bir akşam yemeği veya çay içerek güzel bir günü sonlandırabilirsiniz.