Gündoğan – Bodrum – Muğla

Gündoğan Bodrum merkeze 25 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yalıkavak’tan birkaç kilometre doğuya çam ormanları ile kaplı yüksek tepelerden geçince Gündoğan’a varılmaktadır.

Gündoğan boydan boya kumsalı pırıl pırıl denizi ile çok kalabalık olmayan bir beldedir.

Sahil boyunca bulunan balıkçı restoranlarında her zaman taze balık ve lezzetli mezeler yiyip gün batımını izleyebilirsiniz.

Akşamları cafe ve restoranlardan duyulan müzik sesi rahatsız edici boyutta olmamaktadır. Özellikle çocuklu ailelerin sakin ve huzurlu tatil geçirebilecekleri beldelerden biridir.

Yaz aylarında sürekli esen rüzgar sıcaktan bunalmadan güneşlenme ve denize girmenizi sağlamaktadır. Köyün çevresine yazlık evlerin yapılması ile eskiye göre Gündoğan kalabalıklaşmış olmasına rağmen diğer koylara nazaran daha sakindir.

Tarihsel geçmişi çok zengin olan Gündoğan’da yüzlerce kaya mezar bulunmaktadır. Koyun karşısında bulunan Küçük Tavşan adasında Doğu Roma dönemine ait kilise bulunmaktadır. Ayrıca Torba – Yalıkavak anayolunun biraz ilersinde, köyün yukarı kısmında gümrah çam ormanında başı göğe yükselen eski bir Osmanlı kulesi bulunmaktadır. Katolik Çağ ören yeri olan Peynir Çiçeği Mağarası, Elli iki merdiven kilisesi, su sarnıçları ve yel değirmenleri Gündoğan’da bulunan tarihi güzelliklerdir.

Seyahat acentelerinin organize ettiği trekking turlarına katılabilirsiniz. Rehber eşliğinde tarihi eserleri gezebilirsiniz. Eşsiz doğal güzellikler arasında gün batımındaki o güzel manzarayı izleyebilirsiniz

Bir zamanlar önemli bir balıkçı merkezi olan Gündoğan’da günümüzde geçim kaynağı tarım(özellikle narenciye) ve turizmdir. Balıkçılık ise çok olmamakla birlikte devam ettirilmektedir.

Sahilde yatların ve balıkçıların demirlediği balıkçı barınağı bulunmaktadır bu da sahile ayrı bir renk katmaktadır. Küçük limanda günübirlik kiralanan tekneler bulunmaktadır.

Pazarın kurulduğu güne rastlarsanız pazarı gezmelisiniz yöreye özgü yolluk, kilim ve hasırlardan alabilirsiniz.

Sörf tutkunları rüzgarı bol olduğu için Gündoğan’ı tercih etmekteler. Belde yelken sporları, sörf ve dalmak için uygundur.

Sahilde ve tepelerde lüks oteller bulunmaktadır. Ayrıca her bütçeye uygun apart otel, otel ve pansiyon bulunmaktadır.