Gümüşlük – Bodrum – Muğla

Bodrum Yarımadasının batı ucunda bulunan Gümüşlük’e Bodrum’dan araçla 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Eski Bodrum yok artık diyorsanız, eski bir balıkçı köyü özelliğini kaybetmemiş bir koy olan Gümüşlük’e gitmelisiniz. Gümüşlük Köyü altındaki antik Mindos sitesini koruma amacıyla sit alanı ilan edilmiştir. Gümüşlük’ün sit alanı olmasından dolayı özellikle sahil ve liman kesiminde bir çivi bile çakmak yasaktır. Bu da eski Bodrum sahil kasabası özelliğini kaybetmemesini sağlamış ve eski dokusuyla günümüze kadar ulaşmıştır.

Gümüşlük yarımada üzerindeki en eski yerleşimlerden biridir. Sahil boyunca sıralanmış olan restoran, pansiyon ve moteller bulunmaktadır.

Huzur dolu bir köy olan Gümüşlük’te çok güzel bir tatil geçirmeniz mümkündür. Gümüşlükte rüya gibi gün geçirebilir ve bu doğal güzellik içersinde yaşayabilirsiniz.

Sahilde bulunan küçük restoranlarda çok lezzetli balık ve deniz ürünleri yemeniz mümkündür.

Arkeolojik bir bölge olmasından dolayı denize tüple dalmak mümkün değildir. Antik Myndos kısmen sular altında kalmıştır. Şnorkelle dalarak suda pek çok duvar ve antik dalgakıran bulunduğunu görebilirsiniz. Bu koya tekne ile gelenler de su altı kalıntılarına çarpmamak için adanın doğu yakasında açıklarda demirlemektedirler.

Gümüşlük’ün açık denizden korunmalı olan iki koyunu birbirinden ayıran bir ada bulunmaktadır. Bu adanın adı Tavşan Adası’ dır. Sahilden diz boyu suda yürüyerek bu adaya ulaşabilirsiniz. Adaya varınca da kayaların üzerinde güneşlenebilir ve denize girebilirsiniz.

Sahilde bulunan bazı restoranların çatı katından muhteşem manzarayı seyredebilirsiniz. Gün batımının olağan üstü manzarası eşliğinde rakı balık keyfi yapabilirsiniz.

Sabah kahvaltınızı sahilde bulunan çay bahçeleri ve pastanelerde yapmayı denemelisiniz. Sıcacık poğaça ve demli çay bu güzel manzara eşliğinde daha da güzel oluyor.

Sabah yürüyüşünü diz boyu suyun içinden geçerek Tavşan Adası’na yapabilirsiniz. Başka bir seçenekte Gümüşlük tepesine doğru çıkarak Karakaya Köyü’ne çıkabilir ve oradan çevreyi seyredebilirsiniz

Gümüşlük kıyılarında her bölgeden denize girmek mümkündür. Kumsaldan, kayalardan veya açıktan denize girebilirsiniz. Deniz çok berrak, temiz ve durgundur. Dönmez Burnu’nun içine kadar olan iç liman bir göl gibidir. En rüzgarlı havalarda dahi durgundur ve mavi tur teknelerinin tercih ettiği bir bölgedir.