Göreme Açık Hava Müzesi – Nevşehir

Göreme Açık Hava Müzesi – Nevşehir

Göreme Açık Hava Müzesi’nde bulunan her kaya bloğunun içinde manastırlar, kiliseler, yemekhaneler, şapeller, mutfaklar ve oturma mekanları bulunmaktadır. Burası manastır eğitim sisteminin başlatıldığı yer olarak kabul edilmektedir. Bu bölge Hıristiyanlık tarihinde önemli birisi olan Kayseri Piskoposu Aziz Basil tarafından 4.yy da din eğitimi ve düşünce merkezi olarak kurulmuştur. Bölgedeki manastır hayatı bin yıl kadar sürmüştür. Çevrede bulunan hemen her kaya bloğunun içi oyularak çeşitli amaçlarla kullanılmış. Sırasıyla gezilecek yerler ise Kızlar Manastırı, Erkekler Manastırı, Aziz Basil Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise ‘dir.

Kızlar Manastırı: Kız öğrencilerin rahibe olarak yetiştirilmesi için eğitimler verilmekteydi. İçinde yemekhane, mutfak ve kilisesi bulunan yedi katlı büyük bir yapı.Katlar birbirine tünellerle bağlıdır.

Erkekler Manastırı: Rahiplere eğitim verilen yapıda çok katlı olup, katlar arasında doğal yıkıntılardan dolayı az bir yeri gezilebilmekte.

Aziz Basil Kilisesi : Bu kilisede önemli kişilerin gömüldüğü mezarlık bulunmaktadır. Kilisenin çıkışında sizi çok güzel vadi manzarası karşılamakta. Bölge her mevsim ayrı güzellikler sunmakta ziyaretçilerine. Buranın mistik havası insanı büyülemekte.

Elmalı Kilise: Elmalı Kiliseye küçük bir tünelden girilmekte siz buradan geçmek istemezseniz biraz yürüyerek arka taraftan kiliseye girebilirsiniz. Elmalı Kilise’yi gezdikten sonra çok güzel bir vadi manzarasını seyrederek Aziz Barbara Kilisesi’ne gidilmekte

Aziz Barbara Kilisesi: Bu kilisede kırmızı boya ile direk kaya üzerine boyama tekniği uygulanmıştır.

Yılanlı Kilise: Bu kilise küçük bir kilise olup tahminen tamamlanmadan yarım bırakılmış.
Bu kiliseden sonra mutfak ve kiler olarak kullanılan bir yere gelinmekte. Birde yanında üzüm ezmek için şırahanesi de bulunan şarap mahzeni var. Yemekhanede 40-50 kişinin karşılıklı oturarak yemek yiyebileceği masa olarak kullanılan taş blok bulunmakta.

Karanlık Kilise: Üst bölümlerde olması ve güvercinlik olarak kullanılmış olmasından dolayı iyi korunmuş bir kilise. Kilise çok küçük bir camdan az ışık aldığı için renkler canlılığını korumuş.

Çarıklı Kilise: Diğer kiliselerden yüksekte yapılmış olup alt katında yemekhane bulunmakta. Bu yemekhane diğerine çok benzemekte fakat şarap servis yapılan bölüm olmadığı için eğitim gören öğrencilerin yemek yediği tahmin edilmekte.

Tokalı Kilise

Göreme Açık Hava Müzesi  Ulaşım
Göreme Açık Hava Müzesi Nevşehir’e 13 km. uzaklıkta olup, Göreme kasabasının 2 km. doğusunda bulunan bir kaya yerleşim yeridir.

comments title

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İç Anadolu

Erciyes Kayak Merkezi Rehberi

Erciyes Kayak Merkezi mükemmel kayak pistine sahiptir. Tertemiz havası ve buz gibi suyu ile tercih edilen bir kayak merkezidir. Ulaşım çok kolay olup Kayseri merkeze uzaklık 25 kilometredir. Kayseri merkezden kayak merkezine giden yol asfalttır ve sürekli ulaşıma açık tutulmaktadır. Erciyes profesyonel kayakçıların tercih ettiği kayak merkezlerinden birisidir. Kayak pistlerinin toplam uzunluğu 12 km dir. […]

Devamını oku
İç Anadolu

Kayseri Gezi rehberi

6000 yıllık bir tarihi geçmişi olan Kayseri kaleler, kümbetler, medreseler, camiler, müzeler, vadiler ve yaylalardan yana zengin bir şehirdir. İç Anadolu bölgesinin büyük kentleri arasında yer alan şehir geniş caddeleri, yolları ve yüksek binalarıyla modern bir görünüm arz eder. Orman yapısı bakımından zayıf bir şehir olan Kayseri’de tarım öncelikli bir uğraş değildir; sanayi, ticaret ve […]

Devamını oku
İç Anadolu

Beypazarı Yemekleri

Beypazarı Yemekleri Beypazarı yeşilin tonlarını izleyebileceğiniz doğal ve tarihi güzelliklere sahip bir yer. Ankara ve çevre illerde yaşayanların gidip gezebileceği doğa ve tarihin iç içe bulunduğu bir gezi yeri Beypazarı. Eski Ankara İstanbul karayolu üzerinde olan Beypazarı Ankara’ya 100 km uzaklıkta. Kendi aracınızla yaklaşık 1 saat 15 dakikada ulaşabilirsiniz. İç Anadolu Bölgesi’nin önemli gezi yerlerinden […]

Devamını oku