Gölköy – Bodrum – Muğla

Bodrum’a uzaklığı 19 km havaalanına uzaklığı ise 45 km dir. Bodrum’a gelmeden önce Yalıkavak – Torba sapağından sağa dönüp birkaç km gittikten sonra Torba’ya ulaşılıyor. Torba’yı geçtikten sonra ise Gölköy’e ulaşılmaktadır. Bodrum Yarımadasının kuzey kıyısında bulunmaktadır. Özel aracınız yoksa Bodrum’dan minibüslerle Gölköy’e gidebilirsiniz.

Gölköy ve Türkbükü köyleri eskiden iki ayrı köyken 1999 yılında birleşerek Göltürkbükü Belediyesi olmuştur. Koyun batı yakasında tepelerin arasına kurulmuş ve önünde bulunan iki ada tarafından korunmakta olan Türkbükü bulunmaktadır. Daha ileride ise Gölköy bulunmaktadır ve yemyeşil bir vadiye kurulmuştur.

Gölköy sahilde upuzun bir kumsal ile restoran ve pansiyonları bulunmaktadır. Gölköy’de nerdeyse her bahçede mandalina ağaçları bulunmaktadır. Mis kokulu bodrum mandalinaları bulunan bahçede oturmak çok keyiflidir. Bodrum mandalinası yeşilken tranş kesip cin-toniğin içine atınca içkiye hoş bir koku ve tat vermektedir.

Gölköy uzun bir sahile sahiptir ve sahil boyunca da denize girilebilmektedir. Sahilin hemen arkasında sıralanmış olan restoranlarda keyifle yemek yiyebilirsiniz. Günbatımını seyrederek bu restoranlarda taze balık yiyebilirsiniz.

Gölköy’ün mitolojik adı Karainda’dır ve Karyalılar zamanında halk şarapçılık ve bağcılıkla geçimlerini sağlamaktaydılar.

Gölköy sakin ve huzurlu tatil geçirmek isteyenlerin tercih ettikleri bir koydur. Bodrum merkez kadar hareketli olmasa da burada da geceler keyifli yaşanmaktadır.