Girne – Kıbrıs

Girne Kıbrıs adasının en güzel sahillerine sahip olan kısmı olup burada deniz, güneş ve eğlenceyi bir arada bulabileceğiniz bir turizm cennetidir. Marinada restoran ve barlar bulunmaktadır. Girne Marina bölgesinin yakınında Casino ve diğer eğlence seçenekleri mevcuttur. Marina’nın karşısında Girne Kalesi bulunmakta ve kalenin içinde Batık gemi müzesi bulunmaktadır. At nalı şeklinde inşa edilen liman şehrin odak noktasıdır. Tarihi Girne Limanı, rengarenk balıkçı tekneleri, yatlar, bar ve kafeleri ile hem turistlerin hem de yerli halkın yaşam kaynağıdır.

Girne nüfusu son zamanlarda giderek artmaktadır. Girne Amerikan Üniversitesi’de burada bulunmaktadır.

Girne’de görülecek yerler;

Girne’de görülecek birçok tarihi yerler ve turistik mekanlar bulunmaktadır. Size bir gezi rehberi hazırladık.

Girne Kalesi: Şehrin Kuzey Doğusunda ve limanın doğu ucunda konumlanmış ve hala çok iyi durumda bulunan kale 7.yy’da Bizanslılar tarafından Arap istilasına karşı şehri korumak amacı ile yapılmıştır. Lüzinya ve Venedik’liler döneminde yapılan ek inşaatlarla kale genişletilip güçlendirilmiştir.

Batık Gemi Müzesi: Girne Kalesinde yer alan müzede sergilenen gemi enkazı, bugüne dek bulunmuş en eski batık gemi enkazıdır. Batıktan elde edilen eşyalar ve diğer buluntular, geminin milattan önce 300 yıllarında bir fırtına sonucu batan bir Suriye ticaret gemisi olduğunu göstermektedir.

Girne Yat Limanı: Liman şehrin odak noktasıdır

Archangelos Kilisesi: 1860 yılında yat limanının yanında inşa edilmiştir. Kilise inşa edildikten sonra ilave edilen kule Girne’nin her tarafından görülebilen bir işaret noktasıdır.

İkon Müzesi: Bu müzede Girne ve çevresinden toplanan birçok görkemli ikon sergilenmektedir.

Halk Sanatları Müzesi: Tarihi Girne Limanındaki 18.yy ait evlerden biri müze olarak kullanılmaktadır. Zeytinyağı değirmenleri, ilkel sapanlar, küpler, tahtadan yapılmış harman makinesi, tarım araçları, dokuma tezgahları ve eski giyim eşyaları ve daha birçok eski eser burada sergilenmektedir.

Ağa Cafer Paşa Camisi

Buffavento Kalesi

St.Hilarion Kalesi

Beşparmak’taki Tank

Barış ve Özgürlük Müzesi

Hz.Ömer Türbesi

Antiphonitis Kilisesi

Agios kiliseleri

Akhiropiitos Manastırı

Sourp Magar Manastırı

Pigadhes Kutsal Alanı

Roma Bizans Kaya Mezarları

Akdeniz Köyü

Beylerbeyi Köyü-Bellapais Manastırı

Khyrsopolitissa kilisesi

Çatalköy – Vrysi ve Lambousa ören yeri

Karaoğlanoğlu Şehitliği, Deniz Şehitleri Anıtı, Boğaz Şehitliği

Girne Akdeniz’in ender bulunan dinlendirici tatil yerlerindendir. Girne’de limanı çevreleyen restoran ve küçük otellerde Kıbrıs-Türk mutfağının en güzel tatlarını bulabilirsiniz. Bunun dışında diğer yemekleri sunan lokantalar, barlar ve açık hava kafeteryaları bulunmaktadır.

Günlük tüketilen besinler arasında et, deniz ürünleri, sebze ve meyve gelir. Yemekten önce yirmiye yakın meze çeşitleri sunulmaktadır. En ünlü meze çeşitleri cacık, humus, fava, turşu, salata, molehiya, zeytin çeşitleri ve hellim peyniri gelir.

Ana yemek ise Küp Kebabı, Kleftigo, Şeftali Kebabı, Lalangi. Her tür deniz ürünü meze ve ana yemek olarak taze bir şekilde sunulmaktadır. Tatlı olarak Macun tatlısı mutlaka tadılmalıdır. Yoğurt ile doğal balın karışımı unutulmamalıdır. Kıbrıs’ta her meyvenin macunu yapılır en bilinenler Kabak, Karpuz, Ceviz, Patlıcan, Hurma, Turunç macunudur. Macunlar sıcaklarda buz üstünde servis yapılır.

Kıbrıs’a özgü içecekler ise bademden yapılan Gül Suyu Summada, üzüm suyundan yapılan Zivaniya ve Kıbrıs konyağıdır.

Hem dinlendirici hem de güzel tatlarla tanışıp eğlenebileceğiniz bir yer arıyorsanız Girne tam size göre.

Kuzey Kıbrıs’a ulaşım hava ve deniz yolu ile sağlanmaktadır.

Şehrin Kuzey Kıbrıs Türk kesiminin kullandığı havalimanı Ercan Hava Limanıdır. Havalimanına otobüsle ulaşım sağlanmaktadır. Lefkoşa’da otobüs, taksi ve dolmuş ile ulaşım mümkündür. Ekonomik ve rahat ulaşım için araba kiralayabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye nüfus cüzdanlarıyla 3 aylık turist olarak girebilirler ve pasaport ihtiyaçları yoktur. Fakat bu 3 aylık süreyi geçirmemeleri gerekmektedir.