Gaziemir Yeraltı Kervansarayı – Kapadokya

Güzelyurt ilçesine bağlı Gaziemir köyü Ihlara Vadisi’ne yaklaşık 35 km uzaklıkta bulunmaktadır. Gaziemir Köyü’nün girişinde meydan bulunmaktadır. Kervansaray da bu meydandadır. Gaziemir Yeraltı Kervansarayı 2006 yılı sonlarında keşfedilmiştir. Sel sularının taşıdığı çamurla dolmuş olan yeraltı kervansarayı birkaç aylık bir çalışma sonrasında temizlenmiş ve 23 Haziran 2007 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Yeraltı kervansarayına girişte üstü açık bir alan bulunmakta ve giriş kapısı geniştir. Yeraltı şehirlerinde giriş kapısı dar olup buranın rahatlıkla geçebileceğiniz geniş bir kapısı var. Kapalı alanlarda geçişler yüksek yapılmış olup geçişler çok rahat. Kervansarayın içinde tandır, mutfak ve hayvanlar için yapılmış özel bölümler bulunmakta. Dar bir tünelden geçerek ulaşılabilen kilise bulunmaktadır. Diğer yer altı şehirlerinde olduğu gibi kilisenin girişinde bir sürgü taşı bulunuyor. Bu sürgü taşını saldırıdan korunmaları gerektiğinde girişi kapamak için kullanıyorlar. Kapadokya, ipek yolu üzerinde olduğu için kervanların konaklaması için yapılmış bu kervansaray çok önem taşımakta. Bu kervanların hayvanları da önemli olduğu için hayvanların barınağı da çok geniş yapılmış. Kervansarayın içinde geniş bir şırahane bulunmaktadır. Şırahane de şarap yapılmaktadır. Ayrıca, kervansaray da suların depolandığı bir kısım da bulunmaktadır.

Yeraltı kervansarayında iki tane kilise, şarap yapım yeri (şırahane) ve bol miktarda şarap küpleri bulunmakta. Kervansaraydaki bu özellikler buranın Hıristiyanlar tarafından kullanıldığını göstermektedir. Kervansarayı temizlerken çıkarılan sikkeler de Bizanslılar tarafından kullanıldığını düşündürmektedir. Ayrıca, erzak deposu, hayvan deposu, büyük ve küçük ocaklar, hamam ve çeşitli yaşam alanları bulunmakta. Bu yaşam alanları arasında geçişi sağlayan koridorlar çok yüksek ve geniş yapılmıştır.

Yeraltı şehirlerinde aydınlatmadan havalandırmaya, savunmadan ulaşıma kadar tüm detaylar büyük bir incelik ve titizlikle planlanmış. Bütün bunlar bu yeraltı kervansarayındaki yaşamı merak ettiriyor. Kapadokya gezinizde Gaziemir Yeraltı Kervansaray’ını mutlaka gezip görmelisiniz.