Galata Kulesi Gezi Rehberi

İstanbul’un en önemli sebollerinden biri olan Galata Kulesi Galata semtindedir. Kule 528 yılında inşa edilmiş olup kuleden Haliç, İstanbul Boğazı ve İstanbul panoramik olarak izlenebilmektedir.

Dünyanın en eski kulelerinden biri olan Galata Kulesi, Bizans İmparatoru Anastasius tarafından Fener Kulesi olarak inşa ettirilmiştir. Galata Kulesi 1204 yılındaki IV. Haçlı Seferi sırasında çok büyük zarar görmüştür. Kule 1348 yılında Cenevizliler tarafından yığma taşlar kullanılarak yeniden yapılmıştır. 1348 yılında tekrar yapılan kule, kentin en büyük binası olmuştur ve ‘ İsa Kulesi’ denmiştir.

Galata Kulesi Gezi Rehberi

Galata Kulesi Türklerin eline geçtikten sonra ise her yüzyıl tamir edilmiş ve yenilenmiştir.

17. yüzyılın ilk yarısında IV. Murat döneminde Hezarfen Ahmet Çelebi, tahtadan yaptırdığı kartal kanatlarını sırtına takarak Galata Kulesinden Üsküdar- Doğancılar’a kadar uçmuştur. Hezarfen Ahmet Çelebi 1638 yılında bu uçuşu gerçekleştirmiştir. Galata kulesi 1717 yılından itibaren yangın gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır.

III. Selim döneminde çıkan bir yangında yanan kule onarılmıştır. Daha sonra 1831 yılında çıkan bir yangında tekrar hasar görmüştür ve tekrar onarılmıştır. 1965 yılında başlanıp 1967 yılında biten son onarımla kule bugünkü görünümüne kavuşmuştur.

Kulenin yerden çatısının ucuna kadar olan yüksekliği 69.90 metre olup duvar kalınlığı 3.75 m. dir. Kulenin iç çapı 8.95 m, dış çapı ise 16.45 metredir. Yapılan hesaplamalara göre kulenin ağırlığı yaklaşık olarak 10.000 ton dur.

Kule restouran ve cafe olarak özel bir şirket tarafından işletilmekte iken 2013 yılında işletmesi Beltur’a teslim edilmiştir. Günümüzde kulede öğlen ve akşam yemeğini uygun fiyatlarla yemek mümkündür. Galata Kulesi tarihi zenginliği ve güzel manzarası ile önemli bir turistik mekandır. Kulenin 8. ve 9. katında bulunan restoran ve kafesi ile hem turistlerin hemde İstanbul’luların misfirlerini ağırlayabileceği bir yer olarak hizmet vermektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir iştiraki olan Beltur tarafından işletilen kulenin restoranı ve kafesi artık çok daha ucuzdur.

Galata Kulesi Gezi Rehberi

Galata Kulesi Nerede?

Galata Kulesi’nin adresi: Bereketzade Mahallesi, Büyük Hendek Caddesi, No: 2
Beyoğlu – Galata – İstanbul
Telefon: 0212 293 5707

Galata Kulesi Nasıl Gidilir?

Özel araçla; Tarlabaşı yolundan Taksim’e çıkarken sol tarafta Galata Kulesi tabelası göreceksiniz bu yoldan girerek Galata Kulesi’ne ulaşılabilir. Kule çevresinde otoparklar bulunmaktadır.

Toplu ulaşımla Galata Kulesi’ne ulaşım; Öncelikle Taksim’e gidip oradan İstiklal Caddesi baştan sona geçilerek caddenin sonundan yaklaşık 500 metre aşağıda Galata Kulesi’ne ulaşabilirsiniz.

Eminönü tarafından veya Kadıköy yakasından geliyorsanız, Karaköy yolu üzerinden Bankalar Caddesinden yokuşu çıkmak suretiyle ulaşım sağlayabilir bir diğer alternatif olarak metroyu kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi
Marmara

Yürüyen Köşk Yalova Gezi Rehberi

Yalova denilince aklımıza ilk gelen kaplıcaları olsa da Atatürk’e ev sahipliği yapmış Yürüyen Köşk’ün burada bulunuyor olması bir diğer özelliğidir. Atatürk’ün isteği ile etkilendiği ulu bir çınar ağacının etrafına yapılması istenen köşk bir aydan kısa sürede tamamlanarak 1929 yılında kullanılır hale gelmiştir. Bir süre sonra büyüyüp yeşeren çınar ağacının uzayan dalları zamanla evin çatısına dokunarak […]

Devamını oku
Marmara

Gönen Kaplıcaları Rehberi

Gönen Balıkesir’in tertemiz bir havaya ve çok güzel bir doğaya sahip olan ilçelerinden biri; Gönen kaplıcaları ise bu güzel kasabayı sağlık turizmi açısından önemli kılan unsur. 70.000 metrekarelik bir milli parkın içerisinde yer alan bu kaplıcaların sularından içmek veya banyo kürleri yapmak yoluyla faydalanmak birçok sağlık sorununa iyi geliyor. Bir zamanlar Mısırlılara, Romalılara ve Bizanslılara […]

Devamını oku
Marmara

Değirmendere Gezilecek Yerler

Kocaeli ilinin en güzel yerlerinden biri olan Değirmendere küçük, sıcak ve samimi havalı güzel bir sahil kasabasıdır. 1999’da 17 Ağustos depremi sırasında yaşanan ağır hasar ve can ve mal kayıpları Değirmendere’nin nüfusunu etkilemiştir. Kocaeli’nin Gölcük ilçesine bağlı olan bu eski belde daha önceleri Gölcük’ünkinden daha kalabalık bir nüfusa sahipti. Gezilecek Yerleri ile birlikte küçük ve […]

Devamını oku