Foça – İzmir

İzmir’in bir ilçesidir Foça ve İzmir-Foça arası 70 kilometredir. İzmir- Çanakkale yolunda 39 km gittikten sonra sola sapılmakta 26 km daha gittikten sonra ise Foça’ya ulaşılmaktadır.

Eski ve yeni olarak iki bölümlü bir ilçedir Foça. Eski Foça ilk görüşte insanı etkileyen bir yerdir. Foça’ya girerken büyük bir yokuştan inerek Foça’ya varılmaktadır. O yokuşun tepesinden Foça manzarasını izleyebilirsiniz.

Foça yarımay gibi Büyükdeniz ve Küçükdeniz denilen iki koyun etrafına yerleşmiş bir sahil beldesidir. Kıyısında mevsimine göre taze balık yiyebileceğiniz balıkçı lokantaları bulunmaktadır. Ayrıca kıyı boyunca bar, disko ve eğlence mekanları bulunmaktadır. Sahilde balıkçı kayıkları ve açıkta küçük adalar bulunmaktadır.

Foça daracık taş sokakları ve eski taş evleri ile sevimli bir ilçedir. Foça’ya bir kez gelen ve bu havayı soluyan tekrar gelmek ister buraya. İnsanı kendine çeken bir özelliği var Foça’nın. Foça’yı görüp de sevmemek mümkün değildir.

Foça nesli tükenmekte olan Akdeniz Foklarına ev sahipliği yapmaktadır ve Foça ismi Akdeniz Fokları ile simgeleşmektedir. Siren kayalıkları Akdeniz Foklarının barınma yeri olup koruma bölgesi ilan edilmiştir.

Foça denince akla ilk gelen Eski Foça’dır. Yeni Foça sahilleri, plajları ve eski yerleşimleri ile yeni yeni gelişmektedir. Kozbeyli gittikçe daha çok ilgi çekmektedir.

Eski Foça sit alanı olduğundan yeni oteller Eski ve Yeni Foça arasında yapılmaktadır. Eski ve Yeni Foça arasında minibüsler çalışmaktadır.

Foça’nın en güzel yerleri koylarıdır. Mavi ve yeşilin uyum içersinde olduğu bir beldedir. Bu koylarda güneşin batışını izlemek de çok güzel oluyor.

Foça – İzmir Ulaşım
İzmir otogarından yazın yarım saatte bir otobüsler Foça’ya gitmektedir.
İzmir-Çanakkale yolunun 39 km’sinden sola dönüp 26 km daha gittikten sonra yol ayrımından Eski Foça’ya ulaşılmaktadır.