Foça – İzmir Görülecek Yerler

Foça İzmir’in bir ilçesidir ve İzmir-Foça arası 70 kilometredir. İzmir- Çanakkale yolunda 39 km gittikten sonra sola sapılmakta 26 km daha gittikten sonra ise çok sayıda gezilecek yerler bulunan Foça’ya ulaşılmaktadır.

Turizm cenneti Foça’da pansiyon ve otellerde ucuz tatil yapma imkanı bulabilirsiniz.

Foça gezi rehberi:

Siren Kayalıkları: Fok balıklarına benzeyen adacıkların en büyüğü Orak Adası kayalıklarıdır. Siren kayalıkları yüzyıllardır dalgalarla aşınarak şekil almışlardır. Kayalıkların içinde ve arasında bulunan mağaralar fok balıklarının yaşam alanıdır. Homeros destanında yer alan kayalıklar için gemilerin yolunu şaşırıp çarptıkları kayalıklar olarak bahsedilmektedir. Mağara yakınlarında denize girmek ve kayalıklara çıkmak fokların rahat yaşayabilmesi için yasaklanmıştır. Denize girmek isterseniz adanın kuzeybatısında denize girebilirsiniz. Siren kayalıklarını gezmek için tur yapan teknelerle geziye katılabilirsiniz.


Foça Siren Kayalıkları

Dış Kale – Ceneviz Kalesi: Kale 1678 yılında bölgeyi korumak için Foça’nın güney batısındaki Kale Burnu’nda yapılmıştır. Kale açıklarında sualtı arkeolojik araştırmaları sırasında taş gülleler bulunmuştur. Bu güllelerin, düşman gemilerine kaleden mancınıkla atıldığı düşünülmektedir.

Foça Koyları: Temiz kumsalı ve pırıl pırıl denizi ile Foça koyları da gezilmesi gereken yerlerdendir. Mavi ve yeşilin tonlarını bir arada bu koylarda görmeniz mümkündür.

Şeytan Hamamı: İlçe merkezine 2 km uzaklıkta olup Çam tepesinin eteğinde yer almaktadır. Kaya mezar tipindeki yapı Şeytan Hamamı olarak bilinmektedir.

Taş Ev (Pers anıt mezarı): Foça’ya 7 km uzaklıkta olup, Likya/Lidya geleneği ve Pers etkisinde yapılmış anıt mezardır.

Beş Kapılar Kalesi: Beş Kapılar’da bulunan ve günümüzde Açıkhava Tiyatrosu olarak kullanılan bölüm ‘kayıkhane’ imiş.

Foça Hamamları: Osmanlı döneminde yapılmış olan hamamlar günümüze kadar gelmiştir. Her iki hamam da Atatürk Mahallesi’nde bulunmaktadır. Hamamlardan biri 115 ile 116 sokaklarının kesiştiği köşede bulunmaktadır. Diğer hamam ise 118 no.lu sokaktadır ve harap durumdadır.

Foça’da Adalar: Foça’nın önlerinde altı ıssız ada grubu bulunmaktadır. Orak Adası, Kartdere Adası, Fener Adası, İncir Adası, Metalik Ada ve Hayırsız ada’dır. Orak Adası’nın güney kıyısında çalılık kumsalı vardır. İncirli Adası plaj ve piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Adalar ve çevresindeki koylarda Türkiye’deki son Akdeniz Foku kolonilerinden biri barınmaktadır.
Günübirlik tekne turlarına katılarak ada ve koyları gezebilirsiniz.

Frigya Tepesi: Foça manzarasını en güzel bu tepeden izleyebilirsiniz.
Eski Foça’dan Yeni Foça’ya gidilen yol 23 km’dir. Bu yolu gezinerek gitmelisiniz. Yol boyunca beğendiğiniz koylarda mola verebilirsiniz. Yeni Foça’dan dönüşünüz gün batımına rastlarsa, gökyüzü ile denizin birleştiği muhteşem gün batımı manzarasını izleyebilirsiniz.

Foça’ya daha önce gitmediyseniz bir fırsat yaratın ve en kısa zamanda gidin. Unutulmaz güzel ve dinlendirici bir tatil geçirebilirsiniz Foça’da.