Fırtına Vadisi – Çamlıhemşin – Rize

Fırtına Vadisi, Rize Çamlıhemşin’de doğanın sunduğu eşsiz güzelliklere sahip bir bölge. Burada gezilip görülecek güzellikler çok fazla. Bölgede bulunan yaylalar tüm güzelliği ve bitki örtüsüyle müthiş bir doğa harikası. Bol oksijenli, yeşilin tonlarını görebileceğiniz huzurlu bir ortam sunmakta. Yaylalara serpiştirilmiş ahşap evlerde bu doğal güzelliği adeta tamamlamakta. Harç kullanılmadan yapılan taş kemer köprüler, Cenevizlilerden kalma Zil Kale ve Kale-i Bala kaleleri de görülmeye değer.

Fırtına vadisi Fırtına deresinin Karadeniz sahilden başlayıp iç kısımlara doğru ayrılıp Kaçkar Dağları’nın kuzey yamaçlarına kadar uzanmasından oluşmaktadır. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinden başlayıp Ardeşen’den denize dökülen Fırtına deresi boyunca vadi bulunmaktadır. Fırtına Havzası sahilden itibaren Kaçkarlar’a doğru Tunca, Hala, Durak, Hemşin havzalarından ve irili ufaklı pek çok havzadan oluşmaktadır.

Fırtına havzası denizaltı volkanizmasıyla oluşmuş kayaçlardan oluşmaktadır. Vadide yıllık ortalama yağış 2000 mm’nin üstündedir. Fırtına havzasında 1.500 m ve üzerindeki alanlarda yılın her ayında yoğun sis vardır.

Fırtına Vadisinin engebeli yapısı ve geçim kaynaklarının az olması dolayısıyla göç veren bir bölge olmuştur. Vadide yerleşik olan halkın büyük bir kesimi de gurbetteki yakınlarının yolunu gözlemektedirler. Mayıs ayıyla birlikte yöre halkı ve gurbetteki yakınlarla birlikte yaylalara çıkılmaktadır. Son zamanlarda turizmin gelişmesi vadi yaşayanlarına geçim kaynağı sağlasa da plansız yapılan turizm bölgeye zarar vermektedir.

Yükseklikler deniz seviyesinden 4.000 metrelere kadar yükselmektedir. Sıcaklık farklılıkları ve yağış miktarı vadide bitki örtüsünü zengin kılmaktadır. Bölgede yaban hayat ta çok çeşitlidir. Fırtına vadisi, Kaçkar Dağları ile birlikte 1000 den fazla bitki, 537 odunsu bitki, 136 kuş, 30 memeli, 116 endemik bitki ve 24 sürüngen türü bulunmaktadır.

Uluslararası kuruluşlar tarafından vadi korunması gereken alanlar listesindedir.

Fırtına Vadisini gezmeyi turlarla yapmanızı tavsiye ederim. Rize merkezde buraya tur düzenleyen acenteler bulunmaktadır.