Finike – Antalya

Finike – Antalya

Finike mavi bayraklı denizi, muhteşem koyları ile önemli tatil beldelerinden biridir.

Türkiye’nin hatta dünyanın en uzun kumsallarından birine sahiptir. Bu kumsalın uzunluğu yaklaşık 10 km. dir. Finike masmavi denizi ve temiz sahilleri ile muhteşem doğal güzelliklere sahiptir. Finike yeşilin tonları ve masmavi temiz denizi ile çok güzel bir tatil beldesidir.

Finike turunçgiller ve narenciye üretimi çok fazla olan bir belde olup turizmde yeteri kadar ilerleme kaydetmemiştir. Fakat son yıllarda turizme de gereken önem verilmeye başlanmıştır.

Finike coğrafi ve kültürel konumunu yat turizmi ile birleştirince ilçe ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaya başlamıştır. Finike Marina beldeyi uluslararası bir liman kenti ve yat turizm merkezi haline getirmiştir.

Finike’de turizm amaçlı su sporlarının yapılması için müsait alanlar bulunmaktadır. Fakat Finike’de turizm çok fazla gelişmiş olmamasından dolayı su altı faaliyetleri yapılmamaktadır. Su üstü spor faaliyetleri ise Kumluca – Finike Yolu üzerinde bulunan Presa Di Finica Otel sahilinde yapılmaktadır. Bunun için gerekli denetimler ilgili kurumlarca yapılmaktadır.

Finike birçok tarihi ören ve antik yerlere sahiptir. Antik Limyra kenti ilçenin 4 km kuzeydoğusundadır. Arykanda ve İdebessos yerleşim yerleri de önemlidir. Suluin Mağarası ve Gökbük Kanyonu görülmesi gereken doğal güzelliklerdendir. Kentin en yüksek zirvelerinden birinde Helenistik döneme ait gözetleme kulesi bulunmaktadır.

Finike – Antalya Ulaşım
Antalya – Finike arası 112 km dir.

comments title

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Boğsak Koyu ve Boğsak Adası Gezi Rehberi
Akdeniz

Boğsak Koyu ve Boğsak Adası Gezi Rehberi

Mersin Türkiye’nin en güzel coğrafyasına sahip illerden biridir. Akdeniz denilince ilk akla gelen Antalya olsa da Mersin’de yaz turizmi için ideal tatil beldelerinden biridir. Akdeniz’in incisi olan Mersin’in her yanında tarihi miras bulunmaktadır. Roma, Bizans ve Klikya tarihi mirası ile gezip görülmesi gereken ilde uzayıp giden güzel kıyılara da sahiptir. Silifke, Yeşilovacıkta’ta bulunan Boğsak Koyu […]

Devamını oku
Çıralı Antalya Gezi Rehberi
Akdeniz

Çıralı Antalya Gezi Rehberi

Kemer’den Kumluca yönünde giderken 28 km sonra Çıralı ayrımı bulunmaktadır. Çıralı ayrımından sonra ise 7 km gidince deniz kenarına ulaşılmaktadır. Çıralı yakınlarında bulunan Yanartaş (Chimaera) ve Olympos antik kentleri bulunmaktadır bundan dolayı Çıralıya ilgi artmaktadır. Çıralı yolu dar ve virajlı fakat bu yolda yolculuk yapmak çok keyiflidir. Çıralı yoluna paralel dere akmaktadır. Yeşillikler arasında giderken […]

Devamını oku
Düden Şelalesi Gezi Rehberi
Akdeniz

Düden Şelalesi Gezi Rehberi

Antalya’daki önemli mesire alanlarından biri de Düden Şelalesi’dir. Özellikle sıcak yaz aylarında Düden şelalesi ve çevresindeki piknik alanı doğanın içerisinde güzel ve serin bir gün geçirmek isteyenler için çok uygundur. Antalya’nın halkı veya tatilcilerin her zaman yoğun ilgi gösterdikleri mesire alanıdır. Şelale kentin 12 km kuzeyinde bulunmaktadır. Otobüs ve minibüslerle şelaleye gidebilirsiniz. Bıyıklı düdeninden kaybolan […]

Devamını oku