Fethiye Likya Yolu

Likya Yolu doğa ve yürüyüş severler için mutlaka görülmesi gereken özel bir yürüyüş yoludur. Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar uzanan 509 km uzunluğunda bir yürüyüş parkurudur. Tüm Likya Yolu’nu geçmek isterseniz yaklaşık bir aylık bir yürüyüşle tamamlayabilirsiniz.

509 km’ lik Likya yolu üzerinde yol gösterici tabelalar bulunmaktadır. Günde ortalama olarak 10-20 km arasında yürüyüşler ile 23-27 parkurdan oluşmaktadır. Yürüyüş yolu boyunca 19 Antik Likya kenti kalıntıları bulunmaktadır. Bu parkurlar geçilirken 25 kadar yerleşim yerinden geçilir. Yürüyüş yolundaki yerleşim yerlerinde bulunan tesislerde konaklayabilirsiniz. Konaklama için birçok seçenek bulunmaktadır.

Fethiye Likya Yolu

Likya Yolu Dünyadaki en iyi 10 yürüyüş yerleri arasında yer almaktadır. Likya yolu doğayla iç içe bir yürüyüş yolu olup yol boyunca tarih ve doğa iç içe girmiştir. Eşsiz doğal manzarası ile unutulmaz anlar yaşamanız mümkündür. 2007 yılında en güzel ve en estetik manzara seçilmiş olan Gelidonya Feneri Likya Yolu üzerindedir. Dünya üzerinde bir geminin tamamının çıkarılabildiği ilk su altı kazısı bu bölgeden görülmektedir. Bu su altı kazısı Amerikan Koyu’nda yapılmıştır.

Yol boyunca uluslar arası standartlara uygun işaretleme yapılmıştır. Bu işaretlemeler ve tabelalar takip edilerek yürüyüş yapılırsa bir sorun yaşanmaz fakat tabelalardan ayrı bir yürüyüşü denerseniz geçemeyeceğiniz tehlikeli yollarla karşılaşabilirsiniz.

Fethiye Likya Yolu

Likya yolu turistlerin gezip görmek istedikleri yollardandır. Buraya tur şirketleri tarafından özel turlar düzenlenmektedir bu turlara katılarak rehber eşliğinde gezerseniz daha verimli bir yürüyüş olacaktır. Eşsiz doğal güzellikler eşliğinde yürümek hem de tarihi güzellikleri görmek farklı bir deneyim olacaktır. Doğa yürüyüşü sevenlerin mutlaka görmesi gereken bir parkurdur.

Likya Yolu’nun birinci bölümü Faralya (Uzunyurt) Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara-Letoon-Xanthos kentleri, İncek Kumları ve Patara bulunmaktadır.

Likya Yolu İkinci bölümünda ise Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Rhodiapolis, Gagai, Melanippe, Gelidonia, Edrassa Olympos, Chimaera ve Phaselis yer almaktadır.

Eşsiz doğal güzellikler ve muhteşem güzel manzaralar eşliğinde yürüyüş yapabileceğiniz çok güzel bir yürüyüş parkurudur. Yürüyüş için en uygun mevsim ilkbahar olup yazın sıcak günlerde çok yorucu olabilir. Tarihi antik kentleri görebileceğiniz doğal güzellikleri ile mutlaka gezip görülmelidir. Yürüyüş parkuru boyunca çok fazla konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Bu doğa yürüyüşü sizin için çok farklı bir deneyim olacaktır.